Avalon » Serie komiksowe » Marvel Comics » Marvel Comics #1

Marvel Comics #1

Postacie
Streszczenie

W swoim laboratorium profesor Horton przedstawia zaproszonym przez siebie przedstawicielom prasy swoje najnowsze odkrycie - idealną replikę ludzkiej istoty. Okazuje się jednak, iż z niewiadomych przyczyn jego mechaniczny człowiek w kontakcie z powietrzem okrywa się płomieniami, których nie da się kontrolować. Dziennikarze polecają naukowcowi zniszczenie wynalazku, który Horton nazwał Human Torch, lecz ten nie dopuszcza nawet takiej myśli. Nazajutrz cała prasa huczy na temat "Ludzkiej Pochodni", alarmując gildię naukowców, którzy przybywają do laboratorium profesora z zamiarem zanalizowania tajemniczego zjawiska. Ich przyrządy ulegają jednak zniszczeniu z powodu ekstremalnie wysokiej temperatury wytwarzanej przez Torcha. Naukowcy zgodnie stwierdzają, że tak wielka siła jest zbyt niebezpieczna i wkrótce Horton zamyka swą kreację w hermetycznej, stalowej rurze i zatapia w wielkim bloku cementu.

Jakiś czas później następuje potężny wybuch, a cementowy grobowiec zostaje roztrzaskany. Human Torch wydostaje się na wolność, a nie mogąc kontrolować swych płomieni staje się zagrożeniem dla zwykłych ludzi. Straż pożarna nie jest w stanie go powstrzymać, więc android ucieka, trafiając na posiadłość z basenem. Przetapia żelazne ogrodzenie i wskakuje do wody, gasząc swe płomienie.

Okazuje się, iż posiadłość należy do reketa zwanego Sardo, który wraz ze swoim podwładnym, Redem, postanawia wykorzystać Torcha do swych brudnych interesów.

Sardo przybywa do prezesa firmy zajmującej się składowaniem stali i próbuje wymusić na nim haracz, lecz prezes Harris nie poddaje się szantażowi. Sardo pospiesznie wraca do posiadłości, zamyka wciąż znajdującego się w basenie Torcha w szklanej tubie i przewozi go do jednego z magazynów Harrisa. Tam rozbija szklany pojemnik, a płomienie androida niszczą wszystko dookoła. Gdy Human Torch orientuje się, iż Sardo wcale nie chciał mu pomóc zapanować nad mocami, wyskakuje na zewnątrz przez dziurę w suficie. Jego skok przeradza się ku jego własnemu zaskoczeniu w lot, dzięki czemu błyskawicznie dociera do domu przestępcy i spala go doszczętnie. Sardo udaje się jednak zbiec do tajemnego laboratorium.

Po rozprawieniu się z gangiem Sardo, Human Torch odkrywa stalowe drzwi, których nie dostrzegł wcześniej, i przetapiając się przez nie jak przez masło dociera do gangstera. Ten na różne sposoby próbuje go powstrzymać, lecz nic nie przynosi skutku.

W tym czasie na miejsce przybywa straż pożarna i profesor, który dostrzegając butlę ze sprężonym azotem postanawia wynieść ją z płomieni. Human Torch jest jednak szybszy i chwyta ją w locie, topiąc ją i okrywając się chmurą azotu. Nagle, ku zaskoczeniu profesora, jego ciało przestaje płonąć. Gdy jednak szef Straży strzela do Torcha, jego ciało topi kulę, nim ta jest w stanie wyrządzić mu krzywdę.

Wkrótce android powraca do Sardo, który domyśliwszy się tego, co się stało, oferuje mu kolejną butlę azotu, która pomogłaby mu kontrolować ogień, w zamian za wolność. Torch sam jednak odbiera gangsterowi butlę i niszczy laboratorium. Sardo próbuje go powstrzymać, wylewając na niego zbiornik kwasu siarkowego, lecz ten wybucha zanim dosięga Torcha, zabijając reketa. Android wypróbowuje na sobie działanie całej butli azotu i pozyskuje zdolność kontroli nad płomieniem. Gdy opuszcza miejsce zdarzenia okazuje się jednak, że śledzi go policja. Torch w końcu postanawia oddać się w ręce władz.

Na posterunku policji Torch wyjaśnia, iż spalenie magazynu było częścią przekrętu Sardo, a on sam był w nim ofiarą. Również spalenie posiadłości gangstera było jego własną winą. Kapitan policji postanawia oddać Torcha pod opiekę Hortona, gdyż pewnie i tak spaliłby więzienie, gdyby go tam umieścić.

W drodze powrotnej do domu profesor dowiaduje się, iż Torch ma teraz pełną kontrolę nad płomieniami. Jako dowód zapala on precyzyjnie cygaro Hortona. Ten zaskoczony stwierdza, iż będą mogli zarobić na nim fortunę, lecz Torch woli być wolny. Wypala dziurę w dachu i ucieka."The Angel"

Postacie:
* Angel
* Gus Ronson, Mike Malone, John Dillon, Trigger Bolo, Steve Enkel, Dutch Hansen
* dr Lang, Lil
* burmistrz, komisarz policji

Grupa raketów znana jako Six Big Men przejęła kontrolę nad całym miastem, terroryzując i mordując przedsiębiorców z najróżniejszych branży. Zarówno burmistrz, jak i policja są bezsilne, lecz gdy podczas spotkania głowy miasta z grupą aktywistów niejaki dr Lang proponuje zatrudnić Angela, który rozprawi się z gangsterami szybko i sprawnie, omijając zwykły wymiar prawa, przez okno wpada kamień z przymocowaną do niego notatką. Okazuje się, iż Angel już wziął na celownik raketów, tworząc nawet listę, według której się z nimi rozprawi. Na końcu tejże listy, oprócz sześciu nazwisk, znajduje się jednak również tajemniczy "Szef". Nikt, nawet sam Angel, nie jest świadomy, że jest nim tak naprawdę dr Lang.

Kilka dni później Gus Ronson, odpowiedzialny w gangu za "ochronę" restauracji, zostaje zwolniony przez ustawioną ławę przysięgłych z zarzutu morderstwa. Komisarz zapowiada mu, że Angel się z nim rozprawi, lecz złoczyńca śmieje mu się w twarz, dopóki zimny powiew nie strąca mu z głowy kapelusza, a na ścianie budynku obok pojawia się cień w kształcie anioła. Ronson panikuje i biegnie do swojego samochodu nie wiedząc, że już kryje się w nim Angel. Gdy przestępca siada za kółkiem, bohater dusi go stwierdzając, że jest dopiero pierwszy na jego liście. Wkrótce policja znajduje ciało Ronsona przed biurem komisarza, z notką od Angela.

Mike Malone, kolejny z raketów, również nie przejmuje się groźbami Angela, gdy nagle ten nachodzi go w jego własnym mieszkaniu. Podczas krótkiej walki Malone zostaje powalony, a mężczyzna, który był z nim w pokoju, wyskakuje przez okno. Myli je jednak z innym, prowadzącym do wyjścia pożarowego, i spada ku śmierci. Wtem nieznajoma kobieta zostawia wiadomość do Angela i szybko znika. Bohater dowiaduje się, iż mężczyzna, który wypadł przez okno, to trzecia osoba na jego liście - Johnen Dillon – oraz że czwarty z przestępców już na niego czeka. Angel próbuje dogonić kobietę, lecz ta znika w windzie, zanim jest w stanie do niej dobiec.

Angel zakrada się do kryjówki Trigerra Bolo, czwartego na jego liście, lecz zostaje odkryty przez jego ludzi i obezwładniony. W ostatniej chwili do kryjówki wkracza kobieta, która zostawiła wcześniej wiadomość Angelowi i powstrzymuje Triggera przed zastrzeleniem go. Gdy Bolo, nazywając ją Lil, nie chce jej posłuchać dodaje, mierząc w niego z pistoletu, że ma rozkaz udać się wraz z Stevem Enkelem za miasto i tam rozprawić się z Angelem. Potwierdza to przypuszczenia bohatera o istnieniu jakiegoś kierującego wszystkim szefa.

W lesie gangsterzy przywiązują Angela do drzewa, a Lil sprawdza, czy nie będzie miał szans się uwolnić. Tak naprawdę jednak przecina jego więzy i każe poprosić Enkela o papierosa. Gdy gangster podchodzi do Angela, ten chwyta go i zasłania się jak żywą tarczą. Enkel i Bolo strzelają do siebie nawzajem, a Lil znów ucieka Angelowi mówiąc, by zapomniał o całej sytuacji.

Angel kieruje się więc do Dutcha Hansena - ostatniego złoczyńcy na liście. Gangster ma za zadanie w ciągu godziny zamknąć księgi rachunkowe i złożyć depozyt w banku ze wszystkich pieniędzy, jakie zebrał gang. W tej chwili pojawia się jednak Angel, obezwładniając go. Znajduje wiadomość od szefa gangu i pędzi na miejsce, gdzie miał się stawić Hansen. Tam też znajduje Lil i dr Langa, który od początku chciał wykorzystać Angela, by pozbyć się wspólników i zatrzymać wszystkie pieniądze dla siebie. Bohater niweczy jednak jego machinacje i odlatuje ku kolejnej przygodzie."Sub-Mariner"

Postacie:
* Namor
* Dorma, Fen, Holy One
* Rod Nelson, Carley, Anderson

Jeden z nurków statku S.S. Recovery, Rod Nelson, powraca na pokład z głębi, gdzie badał wrak statku, z którego ocalone mają być kosztowności. Pomimo, iż w okolicy nie znajdują się żadne inne tego typu statki, sejf we wraku był otwarty, a obok leżał nietknięty jeszcze rdzą nóż. Rod zostaje znów posłany na dno morza wraz z innym nurkiem, Carleyem, który zauważa, iż właz do wraku, który Rod wcześniej zostawił zamknięty, został otwarty.

Wewnątrz wraku nurkowie zauważają tajemniczą postać pływaka. Obaj są zadziwieni, gdyż żaden człowiek nie byłby w stanie przetrwać na takiej głębokości. Pływak umyka im, stwierdzając, iż dwie dziwne postaci muszą być robotami i uznając palnik acetylenowy, trzymany przez Careya, za jakiś rodzaj broni. Przecina więc kable łączące nurków z powierzchnią, odbierając im dostęp do powietrza, po czym miażdży ich ciała gołymi rękami.

Na pokładzie załoga zostaje zaalarmowana wydostającym się z głębin powietrzem. Na dno zostaje wysłany trzeci nurek, Anderson, który odnalazłszy ciała kolegów, obserwowany z ukrycia przez Sub-Marinera, ucieka w panice na powierzchnię. Statek podnosi kotwicę i próbuje odpłynąć, lecz Namor chwyta ster i śrubę statku, po czym niebywale silnym pchnięciem wrzuca Recovery na skały, gdzie statek pęka w pół.

Sub-Mariner przybywa do podwodnej groty, gdzie przedstawia poważanemu przez siebie Holy One swoje trofeum, którym po otwarciu hełmów okazuje się być dwójka prawdziwych ludzi.

Namor uzyskuje pochwałę od swojej matki, Fen, która nakazuje wywieszenie ciał ludzi na ścianach komnaty królewskiej. Tłumaczy mu ona, iż dwadzieścia lat wcześniej ludzie niemal zniszczyli ich rasę za pomocą broni zwanej przez nich "badaniem naukowym". Fen została wtedy wysłana na powierzchnię jako szpieg i poznawszy komandora McKenzie miała z nim syna - właśnie Namora. Teraz stanie się on dzięki swej zdolności nieograniczonego poruszania się w wodzie, po lądzie, lotu w powietrzu i siły tysiąca ludzi narzędziem zemsty na ludziach z powierzchni.

Namor spotyka swą kuzynkę Dormę, która feruje mu pomoc w jego nowej misji. Wspólnie docierają do latarni w Cape Anna, której zniszczenie ma być pierwszym ruchem w ich krucjacie przeciw ludzkości. Namor obezwładnia latarnika, podczas gdy Dorma stoi na czatach. Gdy jednak Namor jest zajęty niszczeniem sprzętu, jego kuzynka zostaje schwytana przez innego marynarza. Sub-Mariner z łatwością pokonuje jednak jego i innego mężczyznę celującego do niego ze strzelby. Wkrótce jednak oboje zostają otoczeni i uciekają na szczyt latarni. Namor, trzymając swą kuzynkę, wyskakuje w stronę przelatującego nieopodal samolotu, wyrzuca z niego pilota i przejmuje kontrolę. Nakazuje on Dormie rozbić samolot i dopłynąć samej do domu, samemu wyskakując z samolotu wprost do morza."The Masked Raider"

Postacie:
* Jim Gardley/Masked Raider
* Cal Brunder, Slick i inni jego podwładni
* Szeryf Steve, Bleck, Lordin i inni ranczerzy

Cal Brunder, bogaty właściciel ziemski, próbuje zmusić mniejszych ranczerów do wyprzedania swoich działek. Jego ludzie atakują jednego z nich, młodego kowboja, Jima Garleya. Mężczyzna radzi sobie całkiem dobrze, dopóki jeden z oprychów, Slick, nie zachodzi go od tyłu, grożąc rewolwerem. Garley zostaje związany i zawieziony do Brudnera, który postanawia sam zająć się mężczyzną i wysyła swoich ludzi do innych ranczerów. Gdy groźby nie robią na Jimie wrażenia, Brudner wzywa szeryfa i wmawia mu, że mężczyzna został przyłapany na kradzieży bydła.

Siedząc w celi, Jim dochodzi do wniosku, że ktoś musi wystąpić przeciw gangowi Brudnera i stwierdza, że idealnie się do tego nadaje. Udając śmiertelne zatrucie ściąga szeryfa do celi, po czym obezwładnia go, zabiera jego broń i więzi. Następnie kradnie jednego z koni stojących przed siedzibą szeryfa i ucieka z miasta, ukrywając się w pobliskich górach. Tam puszcza wolno swojego wierzchowca, żeby uniknąć rozpoznania. Kilka dni później odnajduje białego mustanga, którego w ciągu kolejnych dni udaje mu się złapać i udomowić. Nazywa go "Lightning", samemu również przyjmując nowe imię – skrywając swoją twarz za bandaną, obiecuje jako Masked Raider zawsze walczyć z nieprawością.

Tymczasem Brunder spotkał kolejnego nieprzejednanego właściciela, Blecka, każe więc Slickowi i jego ludziom podpalić jego ranczo. Wieść o pożarze, w którym zginął Bleck i jego żona, szybko dociera do innych ranczerów, którzy postanawiają odsprzedać Brunderowi swoje ziemie. Ten cieszy się z ich decyzji, ale jego radość trwa krótko – odkrywa bowiem ciało jednego ze swoich ludzi, razem z listem-groźbą od Masked Raidera.

Sam kowboj spotyka się z szeryfem i namawia go do pomocy. Rozmowie przysłuchuje się jeden z ludzi Brudnera, do którego wkrótce dołącza drugi. Raider, słysząc ich, wymyka się tylnym wejściem i obezwładnia obu oprychów. Następnie udaje się do siedziby Brundera, by pozbyć się reszty gangu, a tam, nieoczekiwanie, wspomagają go inni mieszkańcy. Sam Brunder próbuje uciekać, ale zamaskowany jeździec dogania go na Lightningu i łapie swoim lassem, po czym prowadzi z powrotem do szeryfa."Jungle Terror"

Postacie:
* Ken Masters, Tim Roberts
* Profesor John Roberts
* John Crafton i jego ludzie

Floryda. W stojącym pośrodku plantacji domu profesora Robertsa jego przyjaciel, Ken Masters, rozmawia z jego bratankiem, Timem. Trzy miesiące temu profesor udał się samotnie w środek dżungli amazońskiej, przekonany, że jedno z tamtejszych plemion posiada diament służący hipnotyzowaniu ludzi. Postanawiają udać się na poszukiwania, nieświadomi, że tajemnicza postać podsłuchuje ich rozmowę. Szpieg melduje chwilę później o ich decyzji swojemu szefowi, Johnowi Craftonowi, właścicielowi sąsiedniej plantacji. Mężczyzna postanawia wyruszyć za nimi.

Następnego dnia rano samolot z Kenem i Timem na pokładzie startuje i kieruje się na południe. Tim zauważa, że leci za nimi samolot Craftona, jednak Ken każe się tym nie przejmować. Kilka godzin później są już nad dżunglą amazońską, gdy nagle ich silnik przestaje funkcjonować. Kenowi udaje się wylądować, ale po chwili trafiają na nieprzyjaźnie nastawionych tubylców.

Tymczasem Crafton i jego ludzie również wylądowali w dżungli. W czasie poszukiwania mężczyzny z dzieckiem, Crafton tłumaczy swój plan – poczekają, aż Ken i Tim znajdą profesora, a gdy trójka odnajdzie diament, zaatakują ich i odbiorą im klejnot. Nagle zostają zaatakowani przez tubylców. Podwładnemu Craftona udaje się zastrzelić jednego z atakujących, jednak sam pada trafiony zatrutą strzałą. John i jego drugi pracownik poddają się i zostają zaprowadzeni do wioski.

W tym samym czasie Ken i Tim stają przed wodzem plemienia, który każe wysłać do prowizorycznego więzienia. Tam dwójka podróżników, ku swemu zdumieniu, odnajduje profesora. Roberts tłumaczy, że tubylcy byli wobec niego przyjaźni, dopóki nie spytał o hipnotyzujący diament. Nie wszystko jednak stracone – profesor odkrył dziurę w ziemi, przez którą cała trójka dostaje się do jaskini, gdzie odnajdują kosze pełne diamentów. Niestety, na miejscu są też Crafton i jego podwładny, którzy uciekli Indianom i ukryli się w jaskini, która doprowadziła ich aż tutaj. Nagle jednak człowiek Craftona pada przebity strzałą, a zaraz potem ginie jego pracodawca. Ken sięga po pistolet i osłania uciekających Robertsów. Całej trójce udaje się wydostać na zewnątrz, gdzie, niedaleko, odnajdują samolot Craftona i uciekają nim. Ken jest niepocieszony, że nie udało im się zabrać chociaż jednego diamentu, ale profesor pokazuje mu klejnot, który udało mu się złapać w całym tym zamieszaniu."Adventures of Ka-Zar the Great"

* John Rand, Ka-Zar [David Rand], Constance Rand
* Zar, Kru, Sha, N'Jaga
* Paul de Kraft

John Rand, właściciel kopalni diamentów w Kolonii Transwalu, lecąc z Johanesburgu do Kairu wraz ze swoją żoną, Constance, i trzyletnim synkiem, Davidem, rozbija się w tropikalnym lesie w Kongo Belgijskim. Cała rodzina przeżywa katastrofę, jednak Constance łamie nogę.

Gdy jego matka odzyskuje zdrowie, opatrzona przez swego męża, młody David zaprzyjaźnia się ze zwierzętami dżungli. Jako dziwne, dwunogie szczenię jest obserwowane przez lwa – Zara - jak również lamparta - N'Jagę - który rzuca się na chłopca. Zaalarmowany krzykiem żony John strzela jednak do zwierzęcia, które spłoszone ucieka. David ma żal do ojca, że przestraszył leoparda, a ten dziwi się brakiem instynktownego strachu u dziecka. Sytuacja powtarza się, gdy David zabawia się z wężem. Jednocześnie chłopiec jest smutny, gdy ojciec oznajmia, iż wkrótce na pewno zostają uratowani.

Mijają jednak dni, a nikt nie pojawia się, by oswobodzić Randów. John buduje więc niewielkie domostwo, gdy nagle Constance słyszy dźwięk nadlatującego samolotu. Mimo rozpalenia ognia i wysiłków jej męża, ratownicy nie zauważają ich. Przez kolejne dni samolot nadlatuje ponownie, leż za każdym razem oddala się coraz bardziej od obozu Randów, aż wreszcie nie pojawia się wcale.

Mijają dni, a Constance zapada na tropikalną gorączkę, która kończy się jej śmiercią. Zrozpaczony John rozważa samobójstwo, lecz chwyta się myśli o ostatniej woli swej żony - by David przeżył. Postanawia odnaleźć drogę do najbliższej osady białych ludzi, lecz ogromna burza pewnej nocy przewraca na niego drzewo baobabu. Uderzenie to wpływa na jego psychikę i tworzy w nim przekonanie, iż dżungla jest ich prawdziwym domem. David dorasta szczęśliwy w dżungli, poznając prawo przeżycia i ucząc się rozmawiać ze zwierzętami. Wciąż jest jednak nieświadomie obserwowany przez Zara.

Pewnego dnia chłopiec dostrzega ptaka Kru, spadającego ku ziemi i pędzi w kierunku, gdzie ten padł, lecz po drodze natrafia na ryczącego rozpaczliwie Zara, tonącego w ruchomych piaskach. Chłopiec rzuca przed niego leżące dookoła gałęzie, na których lew wspiera się i wydostaje z pułapki. Wraz ze swoją samicą, Sha, zawiera z chłopcem nieme przymierze.

Tydzień później David, podróżując po dżungli z ojcem, czuje dym. Obaj podążają w kierunku, z którego pochodzi zapach i trafiają na osadę przy strumieniu, z którego czarni robotnicy, kierowani przez otyłego, białego mężczyznę, wybierają żwir. John podchodzi do obcych, a David z mowy ciała odgaduje, że jego ojciec kłóci się z nimi i nakazuje odejść. Gdy biały mężczyzna, Paul de Kraft, celuje w Randa z broni palnej, chłopiec wystrzeliwuje strzałę, trafiając złoczyńcę w ramię. John i David znikają w dżungli, lecz de Kraft stwierdza, iż byle pustelnik nie powstrzyma go przed zdobyciem szmaragdów, które odnalazł w strumieniu. Wysyła jednego z robotników, by przyjrzał się obozowi Randów, a ten donosi mu, że mężczyzna i chłopiec są sami i nie posiadają broni.

O świcie David obserwuje drugi obóz, który wydaje się być opuszczony. Myszkuje w nim przez chwilę, gdy nagle słyszy strzał i ogarnia go trwoga. Spieszy ku swemu domostwu, gdy z jego kierunku dochodzi go kolejny odgłos broni. Okazuje się, iż dom stoi w ogniu. Chłopak znajduje w nim swego poważnie rannego ojca i wynosi go na zewnątrz, nagle czuje jednak ukłucie końca dzidy na plecach. W tym czasie z dżungli wychodzi de Kraft, któremu David grozi śmiercią za zranienie jego ojca. Mężczyzna tylko śmieje się, słysząc te groźby i chce zastrzelić chłopca, lecz na scenę wkracza Zar, zabijając dwóch z ludzi de Krafta i wystraszając jego samego. Złoczyńca stwierdza, iż lew rozprawi się z chłopakiem, nieświadomy ich przyjaźni.

Ojciec Davida umiera jednak od ran i teraz chłopak pozostaje sam, przesiadując na miejscu, gdzie kiedyś znajdował się jego dom. Zar wyczuwa jednak żal Davida i gardłowym dźwiękiem w języku zwierząt zaprasza go do swej jamy. Od tej pory David znany jest jako Ka-Zar, brat potężnego Zara. Od tego dnia ta dziwaczna dwójka przemierza dżunglę ramię w ramię.

[Uwaga: w komiksie znajduje się też opowiadanie o wyścigach samochodowych, "Burning Rubber"]

Autor: TheNewlyAwoken

Galeria numeru

Marvel Comics #1

Imię i nazwisko:
Inne pseudonimy:
Opis:
Moce:
Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2020 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.