Avalon » Serie komiksowe » X-Man Annual 1996 » X-Man Annual 1996

X-Man Annual 1996

X-Man Annual 1996

"Sins Of The Father"

Postacie
Cytat

Nate Grey: "In your face, Sugar Man! And what a face is it."

Streszczenie

Nate Grey leci nad Atlantykiem. Podąża śladem odkształceń rzeczywistości, na które natknął się w Nowym Jorku [patrz X-Man #23 - Don David]. Nagle kolejna anomalia sprawia, iż powraca do swojego domu - świata Age of Apocalypse. Trwa to tylko chwilę, ale to wystarcza by namierzyć źródło wywołujące odkształcenia. Nate podąża za śladem.

Genosha. Poirytowany Sugar Man przeprowadza test portalu opartego na resztkach kryształu M'Kraan mającego umożliwić mu powrót do Age of Apocalypse. Stamtąd planuje sprowadzić wirus Plague of Penitence, który pozwoli mu przejąć kontrolę nad tym światem. Jednakże energia wyciągana z Mutates to za mało, by uczynić portal stabilnym. Do tego jest potrzebny Grey. Eksperymenty przerywa patrol ochrony alarmujący o zbliżającym się niezidentyfikowanym obiekcie. Jest nim Nate, który przebija się do laboratorium. Ma porachunki z Sugar Manem od czasu gdy ten nasłał Rexa by go pochwycił [patrz X-Man #6-8 - Don David]. Młody telepata bez problemu daje sobie radę z ochroną, przy okazji uwalniając Mutates. Daje to jednak czas Sugar Manowi na uruchomienie swojej maszyny. Teleport do świata AoA staje się aktywny. Sugar Man szybko weń wbiega. Grey wskakuje za nim na ułamek sekundy przed zamknięciem portalu.

Oszołomiony Nate spada do wody. Jakaś dziwna siła wyciąga go na powierzchnię. Unoszony zauważa, iż znajduje się nad wodospadem Niagara w swoim rodzinnym świecie. Tym zaś, kto go wyciągnął jest Magneto, czy raczej Eric Magnus Lehnsherr. Jak zwykle porywczy Grey wyrywa się i telepatycznie wyłącza jego moce. Dalszy konflikt powstrzymuje schodzący ze skał zakapturzony mężczyzna. Jego głos i sylwetka są doskonale znane Nate'owi. To Forge - jego opiekun, przyjaciel i mentor. Grey po chwili zauważa, że wygląda on młodziej i nie ma cybernetycznego oka. Uświadamia sobie, iż portal przeniósł go nie tylko w przestrzeni, ale i w czasie. Tak więc korzystając z okazji zasypuje swojego nauczyciela informacjami o przyszłych wydarzeniach. Forge jednak wtrąca się mówiąc, że słyszał to już od niego ostatnim razem.

Laboratorium nad wodospadem. Sugar Man testuje na Calvinie Rankinie nową odmianę Plague of Penitence. Rankin szybko umiera, wirus okazuje się skuteczny. Jednakże Sugar Man dla sadystycznej przyjemności wybiera kolejnego więźnia do testów. Pada na Jasona Wyngarde'a.

Forge i Nate siedzą w jaskini przy ognisku. Indianin wyjaśnia, że już kiedyś trafił na podróżującego w czasie Grey'a i został poinformowany o przyszłych wydarzeniach. Tylko tyle może powiedzieć na ten temat. Telepata jest zdezorientowany, nie pamięta żadnych poprzednich podróży w czasie. Rozmowa schodzi na temat Magnusa, a potem nowego świata Nate'a. Po jakimś czasie Forge kładzie się spać. Ucina protesty swojego ucznia przypominając, że mają zaatakować placówkę Sugar Mana dopiero rano. Taki właśnie plan ułożył Grey, gdy odwiedził go po raz pierwszy. Ich człowiek w laboratorium będzie wtedy na nich oczekiwał.

Sugar Man kontynuuje swoje doświadczenia. Omyłkowo niszczy próbnikiem sensorycznym ośrodek mowy w mózgu Wyngarde'a. Głęboko żałuje, że nie usłyszy jego ostatnich słów. Tymczasem jeden z laborantów przygląda się z boku całej scenie.

Nate sonduje telepatycznie otoczenie. Tak naprawdę sam nie wie, czego szuka. Zastanawia się, który ze światów jest jego własnym. Ten nowy, z Threnody i Madelyne Pryor czy ten stary, z Teresą oraz Forge'em i jego grupą. Tu i teraz jego moc może się bardzo przydać.

Ciało Wyngarde'a zaczyna pokrywać się krostami wywołanymi przez wirus. Morph nie może się temu przyglądać bezczynnie. Pozbywa się przebrania laboranta i wkracza do akcji. Potężnym ciosem trafia Sugar Mana. Uwalniając Jasona zauważa, że atak choroby był tylko stworzoną przez niego iluzją. W tym czasie Sugar Man wzywa na pomoc odział droidów. Szanse jednak wyrównuje przybycie z odsieczą Nate'a, Magnusa oraz Forge'a. Wywiązuje się zaciekła walka. Forge rozkazuje Grey'owi zniszczenie urządzeń zasilających. Sam zaś podąża za uciekającym Sugar Manem. Ścigany strzela w jego kierunku, w efekcie wybijając mu oko. Forge rewanżuje się, ogłuszając go przy pomocy systemów obronnych swojego fotela. Następnie na jego polecenie Nate ustanawia psycho-łącze pomiędzy nimi. Dzięki temu Forge poznaje jego plan. Polega on na wypróbowaniu wirusa poprzez wpuszczenie go do systemu wodnego wraz z wodami wodospadu. Indianin rozkazuje więc Grey'owi telekinetycznie wydobyć drobnoustroje plagi. W trakcie gdy on mierzy się z tym trudnym wyzwaniem, Forge i Magnus budują z fotela i laboratoryjnych maszynerii kolejny portal. Eric uświadamia sobie, że jego kompan chce odesłać Nate'a. Nie podoba mu się to. Uważa, że jego siła przydałaby im się w walce z Apocalypsem. Kłótnie przerywa pojawienie się młodego telepaty utrzymującego z ogromnym trudem cząsteczki wirusa. Mistrz magnetyzmu spieszy mu na pomoc. Zamyka plagę w metalowej kuli i odlatuje wypuścić ją na tyle wysoko w atmosferze, by obumarła. Na odchodne wyrzuca Forge'owi, iż ma dość jego machinacji, przez które skazuje ten świat na zagładę. Nate domyśla się, że to sprawa jego powrotu nieodwołalnie poróżniła dwóch przyjaciół. Decyduje się więc zostać. Sugar Man zostaje wepchnięty do portalu, ale tylko dzięki mocy Grey'a można go uruchomić. Jednak on ciągle odmawia. W tym momencie powraca Magnus, który śmiertelnie rani Forge'a, by uniemożliwić mu odesłanie telepaty. Gdy wściekły Nate atakuje całą swoją mocą teleport zaczyna go wciągać. Okazuje się, iż ta cała sytuacja była tylko iluzją stworzoną przez Wyngarde'a, aby uaktywnić portal. Forge wyznaje, że to sam Nate, gdy odwiedził go po raz pierwszy, zaplanował ten wybieg, wiedząc, iż teraz nie potrafiłby podjąć właściwej decyzji. Następnie odmawia prośbie, by przeszedł przez portal wraz z nim. Przypomina, że musi tu być, by zaopiekować się Nate'em gdy pojawi się po raz kolejny.

Grey wraca z powrotem do Nowego Jorku. Jest załamany ponowną utratą swojego mentora. Jednocześnie wie, iż gdzieś w tym świecie jest inny Forge, którego kiedyś odnajdzie.

Scenariusz: Ralph Macchio
Rysunki: Terry Dodson
"Mind Games"

Postacie:
*Madelyne Pryor, Tessa
*Jean Grey, Cyclops

Jacht Sebastiana Shawa. Na pokładzie Tessa rozmyśla o ostatnich wydarzeniach, głównie o pojawieniu się Madelyne Pryor. Wstępne psycho-sondowania wykazały, iż nie jest ona do końca tym, za kogo się podaje. Tessa chcąc dowiedzieć się więcej po cichu wślizguje się do jej kabiny. Dotykając śpiącej Madelyne przedostaje się do jej umysłu. Telepatce ukazuje się spokojny obraz nieba pełnego pięknych chmur. Lecz gdy tylko dotyka obłoków, formują się one w demonicznych członków X-Men. Wizja znika tak samo szybko jak się pojawiła. Na jej miejsce pojawia się unoszący się noworodek. Po chwili dołącza do niego Madelyne i zaczyna go tulić. Sielankową sytuację przerywają Cyclops i Jean Grey, którzy zabierają dziecko i znikają. Do płaczącej mutantki podchodzi Tessa starając się ją uspokoić. Zostaje jednak odepchnięta i wyrzucona z jej umysłu. Obudzona Pryor jest wściekła i obrzuca telekinetycznie intruzkę otaczającymi przedmiotami. Jedyną szansą Tessy jest przeniesienie walki do planu psionicznego, ale i tam Madelyne jest górą.

Sypialnia Cyclopsa i Jean Grey. Wywołane potyczką zakłócenia na planie psionicznym budzą Jean. Pomimo wielkiej siły anomalii nie jest w stanie namierzyć jej przyczyny.

Pryor kończy walkę pozbawiając przeciwniczkę przytomności. Rozważa jej zabicie, ale w końcu postanawia tylko wymazać jej pamięć o całym zajściu. Następnie zostawia ją śpiącą na pokładzie. Akcja Tessy sprawiła, że Madelyne odzyskała wszystkie swoje wspomnienia. Teraz pragnie zemsty. Zemsty na Cyclopsie, Jean Grey, Havoku, na wszystkich członkach X-Men. Najbardziej pragnie jednak zrewanżować się Mr. Sinisterowi.

Autor: Don David

Galeria numeru

Imię i nazwisko:
Inne pseudonimy:
Opis:
Moce:
Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.