Avalon » Serie komiksowe » Iron Man » Iron Man #122

Iron Man #122

Iron Man #122

"Journey"

Postacie
Streszczenie

Namor zeskakuje z okrętu wojennego do oceanu. W tym czasie admirał zapewnia Iron Mana, że zabiorą Dobbsa i pozostałych na ląd. Żałuje również, że nie udało się znaleźć żadnych dowodów na Roxxon Oil. Odlatującemu Iron Manowi przygląda się załoga, Rhodey i Beth. W tym czasie Namor zagłębiając się w wody oceanu rozmyśla o ostatniej walce u boku Iron Mana, gdy ratowali Dobbsa, walcząc z żołnierzami Roxxon Oil [poprzedni numer - przyp. Foxdie].

Iron Man w tym czasie zwalnia lot, przechodząc na zasilanie słoneczne. Czeka go długa droga do brzegu, woli więc oszczędzać energię. Przy okazji sprawdza odbiornik radiowy, który niedawno zainstalował w zbroi. Słuchając muzyki przeplatanej z szumem wiatru, Tony powoli relaksuje się pierwszy raz od długiego czasu. Na chwilę zapomina o wszystkich politycznych gierkach, pojedynkach i czasie, gdy jeden człowiek zamienił się w dwa byty.

Laboratorium w Wietnamie, lata sześćdziesiąte. Tony Stark prezentuje generałowi zastosowanie swojego rewolucyjnego tranzystora, za pomocą którego wzmacnia działanie elektromagnesu tysiąckrotnie. Urządzenie skierowane jest w stronę pancernych drzwi sejfu. Ku zdziwieniu generała, to niewielkie urządzenie z ogromnym impetem rozrywa drzwi.

Nowe tranzystor i broń przez nie wspierana musiały zostać podane testom, tak więc Tony z grupą żołnierzy udał się do wietnamskiej dżungli. Niestety jeden z żołnierzy uruchomił zastawioną przez przeciwnika pułapkę. Eksplozja zabiła cały oddział, poza Starkiem, którego znaleźli wietnamscy żołnierze komandora Wong Chu.

Komandor wyczytuje z dokumentów znalezionych przy Starku, że ma do czynienia z wynalazcą broni. Jeden z jego ludzi informuje go, że w wyniku wybuchu w ciele naukowca utkwił odłamek, który przemieszcza się w stronę serca i nie ma możliwości usunięcia go operacyjnie. Starkowi pozostał tydzień życia, zanim odłamek sięgnie celu. Gdy Stark odzyskuje przytomność, Wong mówi mu, że jego chirurdzy mogą go zoperować, ale dopiero, gdy wynajdzie dla niego potężną broń. Tony domyśla się, że nie ma możliwości zoperowania go, ale zgadza się na warunki dyktatora z nadzieją na wprowadzenie w życie własnych planów. Po kilku dniach pracy, Tony dostał do pracy pomocnika - Yinsena. Stark rozpoznaje w nim znanego fizyka i ujawnia mu swoje plany odnośnie zbroi. Yinsen zgadza się pomóc w tak szlachetniej sprawie. Stan Tony’ego pogarszał się, więc naukowcy musieli przyśpieszyć swoją pracę. Yinsen nakłada na Starka zbudowaną zbroję, która ma utrzymać jego serce przy życiu. Po aktywowaniu generatorów ładujących maszynę uruchamia się alarm, ostrzegający o zbliżających się intruzach. Yinsen zdaje sobie sprawę, że jeśli Wong Chu znajdzie teraz Starka, gdy ten nie osiągnął jeszcze pełnej mocy, wszystko pójdzie na marne. Postanawia więc dać mu trochę czasu i wybiega z pomieszczenia, rzucając się na czekających w korytarzu żołnierzy. Stark słyszy strzały karabinów i domyśla się, że Yinsen właśnie zginął. Nie zamierza jednak pozwolić, aby jego śmierć poszła na marne. Iron Man wstaje, jednak szybko traci kontrolę i upada. Tony potrzebuje chwili, aby nauczyć się kontrolować swój "kostium". Słyszy dobijających się do drzwi żołnierzy, potrzebuje jednak więcej czasu, aby obmyślić kolejne posunięcie. Używając hydraulicznych wyrzutni, podskakuje do sufitu, po czym przylega do niego z pomocą zainstalowanych przyssawek. Wong po wejściu do środka nie znajduje Starka, poleca więc żołnierzom odnaleźć go i zabić. Sam natomiast udaje się do wioski, aby uprawiać "zapasy" z wieśniakami.

W wiosce, Wong wyżywa się nad pobitym mężczyzną i czeka na kolejnego śmiałka gotowego stanąć z nim do walki. Wtedy zjawia się nieznajomy w płaszczu i twarzą zakrytą kapeluszem. Przedstawia się jako maszyna sprawiedliwości i obiecuje Chu śmierć. Po zdjęciu ubrania, odsłania się postać w zbroi. Wong lęka się przeciwnika żywcem wyjętego z koszmaru. Stark rzuca dyktatorem, który rozkazuje swoim ludziom otworzyć ogień. Kule nie robią jednak wrażenia na Człowieku z Żelaza. Aby jednak nie kusić losu, Tony używa zmodyfikowanego urządzenia, które działa jak silny elektromagnes i wyrywa z ręki przeciwników ich broń. Widząc to, żołnierze uciekają. Wong Chu udaje się do wieży obserwacyjnej, skąd przez megafon nawołuje swoich ludzi do zaatakowania Iron Mana. Ten po raz kolejny wykorzystuje swoje super tranzystory, które zakłócają przekaz Chu, a na dodatek za pomocą nadajnika i wbudowanego elektronicznego tłumacza, Tony mówi, aby wszyscy poddali się. Następnie udaje się po Wonga. Gdy wchodzi po schodach, Chu zrzuca na niego metalową szafkę, przez co udaje mu się uciec do składu z bronią. Dyktator zamierza wysadzić całą wioskę. Iron Man korzystając ze swojego minimiotacza ognia podpala skład, który wylatuje w powietrze. Wong Chu ginie, a Tony odchodzi zdając sobie sprawę, że to jeszcze nie koniec, a dopiero początek. Tak oto przez lata Stark jako super-bohater w pojedynkę lub z kompanami walczył o życie niewinnych ludzi. Jego zbroja zmieniała się przez lata, aż stworzył model idealny, czerpiący energię ze słońca i wzmocniony diamentem. Nie tylko zbroja uległa zmianie, on sam pozbył się odłamka, który zagrażał jego życiu, a swoją firmę zamienił w światowego giganta, mającego wpływ na ekonomię i politykę. Ta "podróż" kosztowała go niejedną tragedię, którą zawsze był w stanie przetrwać. Teraz zmierzając w stronę Long Island, Tony wie, dlaczego przetrwał. Ze zbroją czy bez niej, zawsze będzie Iron Manem.

Hammer zatwierdza wprowadzenie w życie trzeciej fazy projektu związanego z Iron Manem. Jeśli zakończy się ona sukcesem, jak dwie poprzednie [patrz Iron Man #118 i 120 - przyp. Foxdie], będą mieli pełną kontrolę nad Iron Manem.

Autor: Foxdie

Galeria numeru

Iron Man #122

Imię i nazwisko:
Inne pseudonimy:
Opis:
Moce:
Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.