Avalon » Serie komiksowe » The Punisher (MAX) » The Punisher (MAX) #59

The Punisher (MAX) #59

The Punisher (MAX) #59

"Valley Forge, Valley Forge" - part 5

Postacie
Zapowiedź

Garth Ennis w wielkim stylu kończy swój znaczący run w serii Punisher.
Wszystko sprowadza się do taśmy. I do tego, co siedmiu potężnych i zdesperowanych ludzi zrobi, żeby ją odzyskać. Do tej pory zaczęli z kopyta - Oddział Specjalny siedzi Frankowi na ogonie i jest gotów wykonać rozkaz jego eliminacji. Ale nastąpił nieoczekiwany zwrot, którego nikt się nie spodziewał i sytuacja dopiero staje się interesująca.

Cytat

Fragment książki Michaela Goodwina (odpowiedź Billa Torrance'a na pytanie, czy jedyny ocalały z ataku na Valley Forge kapitan Castle wyglądał, jakby odbył rozmowę z diabłem): "Fuck, no. No, someone way more badassed than that. I mean... you know, speaking figuratively... but if it was the Devil, I kind of think he'd have been smiling, don't you? And I doubt this boy ever cracked a smile again in his life."

Streszczenie

Howe i Wood odnajdują taśmę we wskazanym przez Punishera miejscu. Podejrzewają, że to tylko jedna z wielu kopii. Castle chce, by obejrzeli na własne oczy jej zawartość. Howe ma wątpliwości. Postanawia zbadać jeszcze sprawę, zanim wyda Franka policji.

Dziesiąty rozdział książki Michaela Goodwina "Valley Forge, Valley Forge: The Slaughter Of A U.S. Marine Garrison And The Birth Of The Punisher" opisuje spotkanie autora z sierżantem Billem Torrancem – jednym z żołnierzy, którzy przybyli z misją ratunkową do bazy Valley Forge po ataku sił Vietcongu [ostatnie dni bazy Valley Forge przedstawione są w mini-serii The Punisher: Born – Don D].

Howe ogląda taśmę z zeznaniami Rawlinsa [nagrana w The Punisher (MAX) #24 - Don D]. Mężczyzna wyznaje, że ośmiu generałów zleciło mu zorganizowanie komórki terrorystycznej, która miałaby posłużyć do likwidacji celów w krajach sprzymierzonych i upozorowania ataku na akcję Al-Kaidy. Wykorzystana została podczas operacji Barbarossa [więcej o tym w The Punisher (MAX) #13-18 - Don D]. Rawlins ma na to dowody. Ukradkiem nagrał rozmowę ze swoimi zleceniodawcami. Tylko chwilowo nie może odebrać nagrania od znajomego, któremu je powierzył.

Ekskluzywna restauracja. Perino informuje pozostałych generałów, że jego adiutant, Geller, nie dowiedział się niczego nowego. Ludzie Howe'a ciągle mają na niego oko. Generała van Absta dręczą wątpliwości. Sprawdził on Howe'a i dowiedział się, że jest on człowiekiem, dla którego wartości moralne plasują się wyżej niż kariera. Kurt uspokaja go. Jedynym ich problemem po odzyskaniu taśmy będzie to, jak pozbyć się Punishera. Oświadcza przerażonym generałom, iż tym będą musieli już zająć się sami.

Howe przerywa oglądanie i wychodzi po Wooda. Rozkazuje mu zebrać resztę oddziału Delta oraz Gellera i udać się z powrotem do kwatery głównej. Ich część operacji się skończyła. Teraz Howe chce zostać z Castlem sam na sam.

Chwilę później. Howe używa swoich kontaktów, by zdobyć numer do gościa, któremu Rawlins zostawił nagranie. Następnie wraca do oglądania taśmy. Przesłuchiwany wspomina między innymi o roli kapitana Vanheima [żołnierza zaręczonego z córką Howe'a; dostał od generałów rozkaz zdobycia wirusa nawet kosztem życia małej dziewczynki, która była jego nosicielem – Don D] w całej operacji. Na końcu Rawlins wyznaje, że wirus Barbarossa miał być kartą przetargową generałów, gdy po emeryturze przejdą oni do sektora prywatnego.

W dalszej części rozdziału dziesiątego ciągle dręczony przez koszmary wojny i zapijający je alkoholem Torrance opowiada o dniu, w którym on i jego oddziału przylecieli z odsieczą do bazy Valley Forge. Znaleźli tam tylko jednego ocalałego – kapitana Franka Castle'a. Stojąc pośród setek martwych ciał, wyglądał on jak człowiek, który zaprzedał duszę diabłu. Bill nie osądza Punishera za to, co teraz robi, po piekle Wietnamu on sam z idealisty stał się cynikiem, który nie wierzy już w swój kraj.

Howe po obejrzeniu taśmy w końcu dzwoni do gościa, któremu Rawlins zostawił nagranie z rozmów z generałami. Dowiedziawszy się, że ów mężczyzna w istocie je posiada, radzi mu, by je zniszczył. Pułkownik następnie wchodzi do celi z Punisherem. Oświadcza mu, że nie ujawni taśmy. Mogłoby to doprowadzić do międzynarodowego incydentu. Poza tym, zniszczyłoby to honor i lata chlubnej tradycji amerykańskich sił zbrojnych. Frank podejrzewał, iż Howe tak postąpi. Niemniej, coś z tą całą sytuacją muszą zrobić.

Autor: Don David

Galeria numeru

The Punisher (MAX) #59 The Punisher (MAX) #59

Imię i nazwisko:
Inne pseudonimy:
Opis:
Moce:
Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2019 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.