Avalon » Serie komiksowe » Criminal vol. 2 » Criminal vol. 2 #1

Criminal vol. 2 #1

Criminal vol. 2 #1

"Second Chance In Hell"

Postacie
Zapowiedź

Druga seria Criminala rozpoczyna się od trzech jednonumerowych historii. Pierwsza z nich opowiada o ostatnich dniach kariery bokserskiej Gnarly'ego oraz o tym, jak bar Undertow trafił w jego ręce.

Cytat

Policjant (o Danice): "Been dead since yesterday mornin'."
Gnarly: "No... She was dead a long time before that."

Streszczenie

Rok 1954. Clevon Brown zabiera Waltera Hyde’a poza miasto, aby wykonać na nim egzekucję. Zabójca lubi tego człowieka, ale nigdy wcześniej nie powstrzymało go to przed wykonaniem zleconej mu roboty. Pozwala jednak mówić Walterowi, nie wierząc, że to może coś zmienić. Hyde roztacza przed Brownem wizję, w której zdobyłby on pozycję, o której Murzyn w tamtych czasach nie mógł marzyć. Clevon postanawia więc darować mu życie i razem rozpoczynają realizację planu. W ciągu następnych dwóch tygodni razem pozbywają się dotychczasowych szefów światka przestępczego. Hyde zajmuje ich miejsce, a Brown staje się jego prawą ręką. Wraz ze swoją rodziną przeprowadza się do domu obecnie bardzo bogatego Waltera. W ten sposób syn Clevona, Jake, wychowuje się i przyjaźni z Sebastianem Hydem.

Rok 1972. Sebastian rok po rzuceniu studiów zaczyna podążać w ślady ojca. Clevon Brown parę lat wcześniej zmarł na raka, a Walter Hyde obiecał mu, że zajmie się Jakiem, który zostaje zawodowym bokserem o pseudonimie Gnarly, a jego kariera nabiera rozpędu. Czasami jednak, jak dzisiaj, jego stary przyjaciel prosi go o pomoc w przywołaniu do porządku swoich nieposłusznych podwładnych. Jake obija Scuttera, a Sebastian obiecuje mu, że zginie, jeżeli jeszcze raz spróbuje go oszukać, nie oddając wszystkich należnych mu pieniędzy. Ten obiecuje, że to się więcej nie powtórzy. Hyde dziękuje Gnarly’emu za pomoc, dodając, że nie miał do kogo się zgłosić, aby jego ojciec się nie dowiedział. Jake mówi, że jest wdzięczny Hyde’om za wszystko, łącznie z pomocą przy karierze, ale nie może być widziany w takich sytuacjach i prosi, aby więcej Sebastian nie wzywał go do takich spraw. Żegna się z przyjacielem i idzie na trening. Po drodze zauważa dawno nie widzianą znajomą, Danicę Briggs, wchodzącą do hotelu. Zastanawia się przez chwilę, czy nie powinien się przywitać, ale decyduje, że nic dobrego by z tego nie wyszło i zmierza do stacji metra. Później podczas treningu nie może przestać jednak myśleć o kobiecie i słabo się spisuje podczas sparingu, co nie podoba się jemu trenerowi, Tweedy’emu. Gnarly przeprasza go za swoje rozkojarzenie, a ten mówi, aby zakończył już trening i doszedł do siebie, bo w przeciwnym razie może mu się coś stać, a w następnym tygodniu czeka go walka.

Jake nie potrafi zapomnieć o Danice, więc zaczyna jej szukać. Najpierw idzie do hotelu, do którego wchodziła, kiedy ją widział wcześniej, ale okazuje się, że nie jest tam zameldowana. Postanawia więc sprawdzić miejscowe bary i znajduje kobietę pracującą jako kelnerka w Undertow, który należy do byłego złodzieja, Hamsunna. Gnarly siada przy stoliku, a chwilę później podchodzi do niego Danica. Pyta się, czy ma coś podać bokserowi, ale ten chce z nią porozmawiać. Kobieta patrzy się na niego przez chwilę, po czym odchodzi mówiąc, że nie mają o czym mówić. Jake chwyta ją za rękę i pyta się, czy potrzebna jest jej pomoc, ale ona sarkastycznie stwierdza, że już kiedyś wystarczająco jej pomógł. Do pary podchodzi Hamsunn z kijem w ręku. Mówi, że nie będzie tolerował takiego zachowania klientów i dodaje, że Gnarly może jest straszny w ringu, ale nie poza nim, ponieważ nie jest swoim ojcem. Jake nie chcąc zrobić czegoś, czego będzie później żałował, wychodzi. W drodze do domu przypomina sobie, jak poznał Danicę pięć lat temu. Była przyjaciółką wnuczki Tweedy’go, Jackie. Obie dziewczyny często pojawiały się w sali treningowej, a Danica imponowała Gnarly’emu swoją wesołością i bezczelnością. Mimo, że bardzo mu się podobała, jeszcze bardziej przypadła do gustu Sebastianowi, więc Gnarly postanowił nie wchodzić mu w drogę. Teraz żałuje tego, ponieważ wszystko mogło się potoczyć inaczej: Sebastian nie zostałby wysłany przez ojca na studia, na które nie chciał iść, a Danica nie zostałaby skrzywdzona i nie obwiniałaby za to Jake’a.

Następnego dnia, podczas porannej przebieżki w parku, Jake spotyka Sebastiana, który mówi mu, że Scutter został znaleziony martwy. Wie, że to stało się z polecenia jego ojca, który dowiedział się o oszustwach handlarza od jednego z ludzi Sebastiana. Gnarly mówi, że ludzie nie muszą iść w ślady swoich ojców i Sebastian mógłby się nawet wycofać z przestępczej działalności, zwłaszcza, że aby zaimponować Walterowi, jego syn będzie musiał być okrutny jak on. Młody Hyde mówi, że jest na to gotowy, na co Jake odpowiada, że coraz bardziej wydaje mu się, że jego przyjaciel już od dawna na to czekał, po czym biegnie dalej. Zastanawia się jeszcze, czy nie powiedzieć Sebastianowi o powrocie Danici, ale wie, że nie powinni o niej rozmawiać, a poza tym boi się, że nic dobrego by z tego nie wynikło.

Parę dni później, Jake spotyka Jackie i pyta się jej, czy nie wie, gdzie może znaleźć Danicę. Kobieta mówi, że jej przyjaciółka się zmieniła i Gnarly nie powinien się z nią zadawać, ale on nalega. Jackie wysyła go do Cadenhead, jednego z najdroższych hoteli w mieście. Portier mówi, że Danici nie ma w pokoju, więc Jake decyduje się czekać na zewnątrz. Niedługo później kobieta wraca do hotelu w towarzystwie Sebastiana. Zdenerwowany Gnarly czeka, aż Hyde wyjdzie z budynku, po czym wchodzi na górę. Danica nie jest zadowolona z jego wizyty. Jemu również nie podoba się, że kobieta nie chce z nim nawet rozmawiać, ale zadaje się z Sebastianem po tym wszystkim, co przez niego przeszła. Ona odpowiada, że przecież Jake sam jej mówił, jaki wspaniały jest Sebastian, kiedy się poznawali. Pyta się, dlaczego nie może zostawić jej w spokoju. Gnarly mówi, że nie chce, aby jej się coś stało, zwłaszcza, że Sebastian bardzo się zmienił. Danica odpowiada, że teraz nie jest łatwo ją skrzywdzić. Jake przeprasza za wszystko, ale kobieta stwierdza, że nie ma za co, po czym całuje go i zrzuca z siebie szlafrok.

Przez następne dwa tygodnie Gnarly ciężko trenuje przed walką, jednocześnie starając się zapomnieć o nocy spędzonej z Danicą. W pewnym momencie do sali wpada Sebastian. Jest wściekły, ponieważ jedna z jego kryjówek została napadnięta i skradziono mu pięćdziesiąt tysięcy dolarów. Bardziej niż o pieniądze przejmuje się utratą szacunku. Jake mówi mu, że nie może mu pomóc. Hyde rozumie i mówi, że zajmie się sprawcami tak, jak zrobiliby to ich ojcowie. Gnarly wie, że Sebastian szybko domyśli się, kto stał za napadem. Kiedy więc następnego dnia Hamsunn zostaje znaleziony martwy na zapleczu Undertow, postanawia odnaleźć Danicę, zanim zrobi to Hyde. Nikt nie wie, gdzie ona jest, więc Jake ma nadzieję, że kobieta uciekła z miasta. Niestety, dzwoni do niego policjant, który dowiedział się, że Gnarly pytał o Danicę Briggs i zaprasza go do kostnicy, aby zidentyfikować jej zwłoki. Bokser przypomina sobie, jak kobieta przyszła do niego po tym, jak się dowiedziała, że jest w ciąży z Sebastianem, a on jej nie pomógł. Hyde natomiast powiedział ojcu, że zamierza ożenić się z Danicą. Walter wściekł się na ten pomysł, nie mając zamiaru do tego dopuścić. Kazał Clevonowi znaleźć kogoś, aby zajął się dziewczyną.

Jake znajduje Sebastiana w barze i krzyczy, że sam się przyznał Danice, gdzie trzyma pieniądze, ponieważ pewnie się chciał pochwalić, jaki jest wielki. Hyde po cichu radzi mu, aby go zostawił, ale Gnarly policzkuje go. Robi to, chociaż dobrze wie, że Sebastian nie będzie mógł pozostawić tego bez reakcji. Dlatego tego wieczoru boksuje się tak, jakby to była jego ostatnia walka. Następnego wieczoru Gnarly spotyka przed swoim domem ludzi młodego Hyde’a. Początkowo radzi sobie z nimi, ale jest ich za dużo i w końcu zostaje powalony na ziemię uderzeniem stalowej rury. Bandyci łamią mu nogę w czterech miejscach i miażdżą kolano. Jake wie, że jego kariera jest skończona.

Sebastian odwiedza Gnarly’ego w szpitalu. Jest mu smutno, że widzi go w takim stanie. Jake mówi mu, żeby go nie przepraszał, ponieważ od dawna nie są przyjaciółmi. Nie od czasu, kiedy pozwolił, aby Danice zrobili aborcję, co doprowadziło do tego, że nie mogła mieć więcej dzieci. Gnarly mówi, że Sebastian miał szansę, aby uwolnić się od życia, jakie prowadzi jego ojciec, ale nie zrobił tego, a teraz obaj widzą, jaki jest naprawdę. Każe mu się wynosić i więcej do niego nie przychodzić. Sebastian wraca do swojego życia i wkrótce zostaje jednym z najbardziej wzbudzających strach ludzi w mieście. Jake natomiast zostaje sam i zaczyna się zastanawiać, co ma ze sobą zrobić.

Autor: Ozz

Galeria numeru

Criminal vol. 2 #1 Criminal vol. 2 #1

Imię i nazwisko:
Inne pseudonimy:
Opis:
Moce:
Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2020 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.