Avalon » Serie komiksowe » Friendly Neighborhood Spider-Man » Friendly Neighborhood Spider-Man #6

Friendly Neighborhood Spider-Man #6

Friendly Neighborhood Spider-Man #6

"Masks" - part 1

Postacie
Cytat

El Muerto: "Excuse my English. Is not as well as it should be and sometimes is unclear. I instead go to use international language of violence."

Streszczenie

Spider-Man walczy na ringu z zamaskowanym mężczyzną. Z widowni obserwuje go J. Jonah Jameson, dopingujący oczywiście przeciwnikowi, którym jest El Muerto. Walkę ogląda też Flash Thompson, a w Stark Tower na ekranie telewizora śledzi ją Mary Jane. El Muerto zmaga się z bohaterem, jednocześnie prosząc, by się poddał, bo nie chce go skrzywdzić. Spidey również tego nie chce i wyrywa się z uścisku przeciwnika. Ten odbija się kilka razy od lin i szykuje do kolejnego ataku, krzycząc że ten dzień będzie znany jako ten, w którym El Muerto zmierzył się ze Spider-Manem w pojedynku typu "mascara contra mascara".

Wcześniej, w domu Jamesonów młody chłopak chciał zabić Jonaha na oczach jego syna, Johna. Napastnik obwiniał wydawcę Daily Bugle o śmierć swojego ojca. Został on wprawdzie skazany za zastrzelenie policjanta, ale gdyby nie artykuły w Daily Bugle, gubernator mógłby uratować go przed karą śmierci. Z pistoletem przy swojej głowie, Jonah poprosił syna, by coś zrobił, podkreślając, że to nie czas na tajemnice. Widząc jednak szczere zdziwienie na twarzy Johna, wydawca zrozumiał, że mylił się co do jego sekretnej tożsamości [Od pewnego czasu Jonah myślał, że to jego syn jest Spider-Manem - Jaro]. Niespodziewanie dla wszystkich przez okno wpadł El Muerto. Zaatakował niedoszłego zabójcę i jego kolegę, błyskawicznie rozprawiając się z nimi. Z natury podejrzliwy Jameson zaczął się jednak zastanawiać, skąd ta nagła pomoc. El Muerto wtedy wyjawił, że obserwował go od wielu dni, próbując znaleźć dogodną okazję do poproszenia go o przysługę.

Walka trwa dalej. El Muerto kilkoma efektownymi ciosami wykopuje Spider-Mana prosto w narożnik. Bohater słania się na nogach, mówiąc, że nigdy nie został uderzony tak mocno. Kiedy jednak zaskoczony i nieco wystraszony tym Muerto podchodzi bliżej, Spidey ze śpiewem na ustach rzuca się na niego, zadowolony ze swojego fortelu. Obserwuje to z widowni Jameson, raz za razem wyżywając się na Spider-Manie. Robbie zastanawia się, skąd ta nagła zmiana, skoro Jonah jeszcze niedawno wydawał się wreszcie zaakceptować bohatera. Wydawca wyjaśnia, że myślał, iż to jego syn kryje się pod maską. Wmówił mu to Parker, więc za to jeszcze się policzą. Tymczasem niedaleko nich słychać głośny doping, jaki Spider-Manowi zapewnia Flash Thompson.

Gdy jakiś czas temu Parker spotkał Flasha na korytarzu Midtown High, był zaskoczony, że przyjaciel przebudził się już ze śpiączki. Co więcej, okazało się, że Thompson nie tylko przyjął posadę trenera w szkole, ale też wskutek częściowej amnezji powrócił do wizerunku "szkolnego osiłka". Z powodu tego, że Flash usprawiedliwiał swoich prześladujących kujonów podopiecznych przed zarzutami ze strony Parkera. Obydwaj szybko wylądowali w gabinecie dyrektora. Szybko też wyszło na jaw, że Thompson nie pamięta, że zdążył zaprzyjaźnić się z Peterem i ma zamiar traktować go tak samo, jak w szkole średniej. Nie zmieniło się jednak jego uwielbienie dla Spider-Mana. Był więc pewny, że bohater przyjmie wyzwanie, które rzucił mu J. Jonah Jameson i stanie do pojedynku na ringu z meksykańskim zapaśnikiem. Zwłaszcza, że stawką ma być milion dolarów na cele charytatywne.

El Muerto walczy wytrwale ze Spider-Manem, przypominając sobie jednocześnie, co doprowadziło do tego pojedynku. Zakapturzony człowiek oznajmił jego ojcu Marcusowi, noszącemu wówczas maskę El Muerto, że nadeszła pora, by młody Juan-Carlos stoczył walkę o artefakt i zdolności, jakie on daje. Maska El Muerto była przekazywana w ich rodzinie z ojca na syna i każdy z nich musiał stanąć do tego pojedynku. Młody Juan-Carlos nie chciał jednak walczyć z tajemniczym człowiekiem, w związku z czym okrył swojego ojca hańbą, a siebie skazał na śmierć. Marcus postanowił obronić syna i rzucił się na ich rozmówcę, lecz ten bez trudu oderwał jego głowę od reszty ciała. Potem zwrócił się do wystraszonego Juan-Carlosa, rozkazując mu, co ma teraz zrobić.

Wkrótce po spotkaniu Jamesona i El Muerto, w mieście zawisły billboardy wyzywające Spider-Mana do walki z Meksykaninem, w której bohater nie mógłby jednak używać swoich mocy. Peter stwierdził, że milion dolarów na cele charytatywne jest wystarczającą motywacją, by stoczyć ten pojedynek. MJ była przekonana, że nie jest to nic, z czym jej mąż nie mógłby sobie poradzić. Kiedy spytali o radę ciocię May, odparła, że poprze każdą decyzję Petera. Uwadze młodych Parkerów nie uszło jednak to, że ciotka bardziej zajęta była rozmową z Jarvisem, który właśnie zaprosił ją na randkę.

Później, MJ wraz z Loganem ogląda walkę Petera w telewizji. Zastanawia się, co oznacza zwrot "mascara contra mascara". Wolvie wyjaśnia, że jeśli Peter zgodził się na walkę tego typu, w wypadku przegranej będzie musiał ujawnić swoją tożsamość. MJ jest nieco tym wystraszona, ma jednak nadzieję, że jej mąż pokona El Muerto.

Walka trwa dalej. Meksykaninowi udaje się w końcu powalić Spider-Mana, lecz kiedy próbuje ściągnąć jego maskę, bohater mimowolnie uwalnia z przedramion swe żądła. Godzą one prosto w nogę El Muerto, który momentalnie pada sparaliżowany na matę. Z widowni obserwuje to Jameson, krzycząc, że Spidey miał nóż w rękawie. Całemu zajściu z góry przygląda się człowiek w kapturze, który zabił ojca Juan-Carlosa. Stwierdza, że teraz pora na odebranie młodemu Estradzie jego maski... i jego życia.

Autor: Jaro

Galeria numeru

Friendly Neighborhood Spider-Man #6

Imię i nazwisko:
Inne pseudonimy:
Opis:
Moce:
Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2020 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.