Avalon » Serie komiksowe » Cable » Cable #75

Cable #75

Cable #75

"Who Is Worthy To Break The Seals...?"

Postacie
Cytat

Logan: "Ya just don't get it, do ya, Cable? I ain't tryin' t'fight it! Apocalypse has only enhanced what I always knew I was. A killer. Death!"

Streszczenie

Cannonball, Proudstar i Domino stoją w miejscu, skąd niedawno zniknął Cable. James jest zdenerwowany, ale Sam wydaje się być pewnym, dokąd Deathbird i Caliban mogli go zabrać. Jeśli rzeczywiście byli w służbie Apocalypse i on naprawdę planuje swój ostatni ruch, jedynym miejscem odpowiednim do tego wydaje się być Egipt. Domino dostrzega jednak inny problem: Gdziekolwiek znajduje się Nathan, zanim tam dotrą, będzie prawdopodobnie za późno na pomoc.


Apocalypse rozkoszuje się widokiem swojego największego wroga, przykutego do stalowego krzyża w kształcie X. Mimo przytłaczającego poczucia porażki, Cable nie przestaje rzucać gróźb, lecz En Sabah Nur szydzi z niego, mówiąc, że odkąd przystał do ludzi Xaviera, stał się tak samo słaby jak oni i stracił cały szacunek w jego oczach. Kiedyś uważał go za godnego siebie przeciwnika. Przeznaczenie uczyniło ich wrogami już na sto pięćdziesiąt lat przed narodzeniem Nathana, za sprawą Essexa, który częściowo odpowiedzialny jest za jego powstanie. Wiele dziesiątek lat później, gdy Apocalypse odzyskiwał siły w swej regeneracyjnej komorze, jego maszyneria wykryła obecność fenomenalnej energii, która zbudziła go z leczniczego snu. To była energia małego Nathana. Wszystko wskazywało na to, że mutant o takim potencjale pojawił się przedwcześnie, więc szybko odkrył w tym machinacje Sinistera. Lecz po zbadaniu biosygnatury dziecka, okazało się, że jest ona dobrze znana Nurowi. Postanowił więc, że musi uczynić Nathana swoim sługą lub zabić go, by zniszczyć przyszłego wroga. Dlatego zaraził go technowirusem i zaaranżował bitwę z X-Factor, lecz Cyclops pokonał go, nim zobaczył wynik swojej zagrywki. Gdy powrócił do pełni sił, okazało się, że dziecko zniknęło, lecz człowiek imieniem Cable pozostał. Domyślił się więc, że mały Nathan trafił do przyszłości, gdzie dorósł i cofnął się w czasie, by zapobiec temu co ma nastąpić. Stąd wniosek, że Apocalypse zwycięży i silni posiądą ziemię.


Cable przypomina mu, że to się jeszcze nie stało, ale wtedy Nur zaczyna go bić, krzycząc, że już przegrał. Nathan twierdzi, że, nawet jeśli to prawda, przyjdą inni, którzy będą kontynuować jego misję. Apocalypse śmieje się, sądząc, że ma na myśli X-Men. Na nich jest przygotowany. Wymachując Psimitarem, oświadcza, że wkrótce także oni będą należeć do niego, podobnie jak ukochana Nathana. Gdy Cable krzyczy, że ona nie ma z tym nic wspólnego, Nur ponownie wytyka mu słabość. Twierdzi, że tego typu uczucia są tylko próbą zaprzeczenia, że wszyscy nadal są zwierzętami, a światem rządzi prawo dżungli. Odrzucając Psimitar, mówi, że prawdziwy wojownik może polegać tylko na sobie, nie na broni, wykonanej przez innych. Nathan przypomina mu, że sam korzysta z obcej technologii, więc przeczy sam sobie. Zauważył też, że mimo ciągłego gadania o cechach prawdziwego wojownika, Apocalypse nie zachowuje się jak ktoś taki. Dlaczego więzi swojego największego wroga, zamiast go zabić? Nur nie odpowiada na to pytanie, więc Cable zgaduje, że jest mu do czegoś potrzebny żywy, a w takim razie wciąż istnieje dla niego szansa na zwycięstwo. Odchodząc, Apocalypse każe mu przygotować się na test. Pozostawiony sam sobie, Cable próbuje telekinetycznie dosięgnąć Psimitara, który od razu zaczyna skupiać jego energię.


Próbę tą z daleka obserwuje Logan. Dochodzi do wniosku, że Cable jest tak samo uparty jak jego ojciec, co jest mu wyjątkowo na rękę. Zbliża się więc do Nathana, i podnosi jego broń, mówiąc, że zna jej prawdziwe zastosowanie. Cable rozpoznaje w nim Śmierć i natychmiast próbuje przekonać go, by przypomniał sobie, kim jest naprawdę. Logan słucha jego monologu o honorze, wyborach, byciu potworem i przebaczeniu, a następnie oświadcza, że dokonał już wyboru. Twierdzi, że działania X-Men są bezcelowe, a on sam błądził, próbując zaprzeczyć swojemu przeznaczeniu, bo urodził się jako uosobienie śmierci. Ponieważ nie ma szans na porozumienie, Nathan aktywuje Psimitar, a wybuch energii odrzuca Logana i uwalnia jego samego. Mówi, że zawsze szanował Logana jako wojownika i dlatego nie może pozwolić, żeby ktoś taki został zepsuty przez Apocalypse, nawet jeśli będzie musiał go zabić, by do tego nie dopuścić.


Logan jest gotów do walki w każdej chwili, więc Cable uznaje, że nie ma innego wyjścia. Nawet kiedy zaczynają walczyć, próbuje go przekonać, żeby zwalczył kontrolę, jednak Wolverine twierdzi, że nie jest pod niczyją kontrolą, a wręcz przeciwnie - jego mordercze instynkty zostały wreszcie uwolnione. Nathan nie chce wierzyć w to co słyszy, a gdy Logan oskarża go o działanie na szkodę ich rasy, twierdzi, że cała ta filozofia Nura jest tylko przykrywką dla jego własnej słabości i nie ma nic wspólnego z ewolucyjną walką o byt. Wkrótce Logan wpada w szał bitewny i nie zważając na plany swojego pana, próbuje zabić przeciwnika. Cable jednak wykorzystuje jego rozkojarzenie i przebija go Psimitarem. Zaraz jednak zsuwa się i spada w dół głębokiego szybu, zanim Nathan zdąży cokolwiek zrobić. Może tylko spojrzeć w dół i przyznać sam przed sobą, że nie było innego wyjścia.


W tej samej chwili, słyszy za plecami głos, który mówi, że rozpaczanie po śmierci wroga, jest cechą głupców, bo ewolucja wymaga walki i śmierci. Apocalypse próbuje go zaskoczyć, lecz Cable reaguje w porę i atakuje pierwszy, powtarzając to, co wcześniej powiedział Loganowi. En Sabah Nur, przyznaje, że kiedyś był słaby i był niewolnikiem, lecz teraz należy do grupy silnych i zadba o władzę dla podobnych sobie. Na to Cable nie może pozwolić i gotów jest postawić wszystko na jedną kartę, by ten pojedynek stał się ostatnim. Wśród trzaskających kości, bryzgającej krwi i buzującej energii, jest tak blisko pokonania Apocalypse jak nigdy dotąd; Wtedy powraca Logan, wlokąc ze sobą Calibana. Nur daje przeciwnikowi wybór: może z nim walczyć, a wtedy jego dawny podopieczny zginie z rąk Śmierci, albo może się poddać i ocalić go. W tej sytuacji Nathan nie ma wyboru - musi się poddać.


Wkrótce Cable znów zostaje uwięziony, a Apocalypse nie może się nadziwić, jak słabym okazał się przeciwnikiem, oddając zwycięstwo za życie bezwartościowego sługi. Nathan jednak wciąż twierdzi, że szansa na zwycięstwo nie została zaprzepaszczona. Na to En Sabah Nur odpowiada, że Cable przegrał już najważniejszą z bitew - tą ze swoją ludzką naturą.

Autor: Gil Galad

Galeria numeru

Cable #75

Imię i nazwisko:
Inne pseudonimy:
Opis:
Moce:
Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2020 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.