Avalon » Biosy » Carnage [Cletus Kasady]

Carnage [Cletus Kasady]

Charakterystyka

Carnage [Cletus Kasady]
Name:
Carnage [Cletus Kasady]
Prawdziwe imię i nazwisko:
Cletus Kasady
Poprzednie pseudonimy:
Brak
Uniwersum:
616
Tożsamość:
Powszechnie znana
Wzrost:
6’1” (186 cm)
Waga:
190 lbs (86 kg)
Kolor włosów:
Rude (w ludzkiej formie)
Kolor oczu:
Zielone (w ludzkiej formie)
Zajęcie/zawód:
Seryjny morderca, więzień
Klasa postaci:
Nadczłowiek
Status prawny:
Nie żyje
Stan cywilny:
Kawaler
Narodowość:
Amerykanin
Miejsce narodzin:
Brooklyn, Nowy Jork, USA
Znani krewni:
Ojciec (nie żyje), matka (nie żyje, zabita przez ojca), babcia (nie żyje, zabita przez Cletusa), krewni symbiontu: Venom ("ojciec"), Toxin ("syn"), Riot, Phage i Lasher ("bracia", nie żyją), Agony ("siostra", nie żyje), Scream ("siostra"), Hybrid ("kuzyn"), She-Venom II ("ciotka"), Dreadface ("daleki krewny", nie żyje)
Powiązania z grupami:
"Carnage Family", pensjonariusze zakładu "Ravencroft", więźniowie z Ryker's Island, więźniowie Raft
Pierwsze pojawienie się:
The Amazing Spider-Man #344 (jako Cletus Kasady), The Amazing Spider-Man #360-361 (jako Carnage)
Ostatnie pojawienie się:
New Avengers #2
Śmierć:
Sentry rozerwał go na pół w przestrzeni kosmicznej.
Zdolności:
Cletus był połączony z kosmicznym symbiotem, który dawał mu szereg nadludzkich zdolności, takich jak zwiększone: siła, szybkość, wytrzymałość i inne atrybuty fizyczne czy odporność na obrażenia. Symbiot mógł też dowolnie się wydłużać i kształtować, tworząc dowolny przedmiot i typ ubrania, jaki zamarzył sobie jego nosiciel, w tym ostrza, pazury i macki dowolnych rozmiarów. Po symbiocie Venoma kostium odziedziczył też zdolność wspinania się po ścianach i wytwarzania pajęczej sieci z własnej materii. Carnage potrafił rozdzielać symbiota na części, tworząc ostre pociski. Dawniej kostium dawał mu też możliwość pobierania wizualnej informacji całą swoją powierzchnią. Utracił jednak tę zdolność wraz z chwilą, kiedy Cletus i symbiot ściślej się połączyli. Posiadał też zdolność wysysania płynów ustrojowych z innych osób, którymi kostium się żywił, oraz podłączenia się do mózgu innej osoby tak, aby wpływać na jej psychikę. Potrafił też "wyłączyć" tymczasowo pajęczy zmysł Spider-Mana, oraz zdolność symbiotu Venoma do wyczuwania swojego potomstwa. Symbiot potrafił podróżować łączami komputerowymi i telefonicznymi. Dawny symbiot był połączony z krwią Cletusa, co czyniło go prawie nieusuwalnym z jego ciała. Nie wiadomo, na jakim poziomie połączony był drugi kostium. Z oboma symbiotami Kasady był ściśle zjednoczony psychicznie, przez co te zyskały osobowość identyczną z jego. Podobnie jak inne symbioty, Carnage zawsze był wrażliwy na wysokie temperatury i silne wibracje powietrza, zwłaszcza wysokie dźwięki. Symbioty posiadają zapisane na poziomie genetycznym informacje na temat Heroldów Galactusa.
Uwagi:
- Pierwszy symbiot, z jakim połączył się Cletus, był potomkiem kostiumu Venoma i został przez niego pożarty. Kasady połączył się jednak z drugim kostiumem, pochodzącym z Negative Zone i dającym mu takie same moce, jak poprzedni. W nieznanych okolicznościach odzyskał później swój stary kostium.
- W zamyśle scenarzysty Kasady miał być początkowo kolejnym nosicielem symbiotu Venoma, z którym ten miał się połączyć po śmierci Eddiego Brocka. Ponieważ jednak kierownictwo Marvela nie pozwoliło na uśmiercenie popularnego wówczas Venoma, wymyślono znaną nam wersję Carnage'a.
- Carnage początkowo miał nazywać się "Chaos" albo "Ravage".
Biografia:
Cletus Kasady urodził się i spędził większą część dzieciństwa w Brooklynie. Duża część informacji z tego okresu jego życia jest niepewna, ponieważ opiera się na jego późniejszych, często sprzecznych relacjach. Wiadomo, że od zawsze był niestabilny psychicznie i kiedyś z premedytacją zamordował swoją babcię, zrzucając ją ze schodów. Na domiar złego pochodził z rodziny patologicznej i od obojga rodziców doznawał zawsze tylko bólu i upokorzeń (prawdopodobnie od babci też, ale jest to niepotwierdzone). Jego matka bardziej kochała swojego psa i kiedyś niemal zabiła chłopca za znęcanie się nad zwierzakiem. Jego ojciec był świadkiem zajścia i w obronie chłopca zakatował ją na śmierć. Syn odwdzięczył mu się, zeznając w sądzie na jego niekorzyść (według innej wersji to ojciec chciał zabić chłopca, ale matka stanęła w jego obronie, więc ją zabił). Cletus trafił do ośrodka dla chłopców - St. Estes. Był tam bity i prześladowany przez innych wychowanków i opiekunów. Którejś nocy zamordował ich i podpalił ośrodek. Od tego czasu zaczął żyć na własny rachunek. Jako nastolatek przeżył nawet zawód miłosny, jednak nigdy nie zszedł drogi mordu. Mniej więcej wtedy zaczęła kształtować się jego życiowa filozofia, zakładająca, że u podstaw świata leży chaos, a wszelkie prawa i zakazy nie mają racji bytu.

W wieku dwudziestu lat został skazany za zamordowanie ponad jedenastu osób, choć przechwalał się, ze zabił o wiele więcej. Został osadzony na wyspie Rykera, w jednej celi z Edwardem Brockiem - szerzej znanym jako Venom. Brock utracił akurat swojego symbiota, jednak niedługo później znów się z nim połączył i na oczach Cletusa uciekł z celi. Zostawił po sobie nasienie kolejnego kosmity, które połączyło się z Kasadym. Ten, z początku przerażony, szybko pojął, że los dał mu w prezencie broń, dzięki której mógł zabijać do woli. Uciekł z więzienia i zaczął mordować ludzi, już nie jako Cletus Kasady, ale jako Carnage. Na ruinach St. Estes pierwszy raz zmierzył się ze Spider-Manem, który ledwo uszedł z tej walki z życiem. Niedługo później doszło do jego pierwszego starcia z Venomem, wspieranym przez Spider-Mana, którzy pokonali go za pomocą miotacza sonicznego. Carnage został umieszczony w instytucie dla obłąkanych supeprzestępców - Ravencroft.

Nie zabawił tam długo. Po jakimś czasie uciekł z celi i natknął się na inną pensjonariuszkę - Frances Barrison, zwaną Shriek. Dostrzegłszy w sobie bratnie dusze, para psychopatów uciekła z ośrodka. Szybko znaleźli sobie towarzystwo w postaci innych szaleńców - Carriona, Demogoblina oraz Doppelgangera. Razem utworzyli oni pseudorodzinę, w której Carnage i Shriek byli rodzicami, i rozpętali w Nowym Yorku rzeź. Do walki z nimi stawali różni superbohaterowie, w tym Spider-Man i Captain America, a nawet osobnicy pokroju Venoma i Morbiusa, jednak żaden nie mógł im sprostać. W akcie desperacji bohaterowie próbowali nawet zabić Carnage'a, jednak ich wysiłki spełzły na niczym, a podczas jednej z bitew ten ciężko zranił Black Cat. Na domiar złego, Shriek użyła swych mentalnych zdolności, aby obudzić w mieszkańcach miasta najgorsze instynkty, wywołując zamieszki. Z jej pomocą Carnage zdołał pokonać Venoma, i udał się torturować go do Statui Wolności. Dopiero kiedy ranny Brock uciekł, Cletus wrócił do swojej "rodziny". Pierwszym, co zrobił, było brutalne ukaranie Shriek za plany przejęcia sterów w grupie. Zamordował też próbującego jej bronić Doppelgangera, czym o mało nie doprowadził do rozpadu drużyny, a u Shriek spowodował utratę kontroli nad tłumem, co pozwoliło herosom oczyścić ulice z cywili. W czasie decydującego starcia Spider-Man sam odwrócił uwagę "rodziny", a Deathlok uderzył w nich urządzeniem wytwarzającym uspokajające fale alfa w mózgu. Carnage opierał się fali pozytywnych emocji do tego stopnia, że wywołał eksplozję, po której bohaterowie znaleźli martwe ciało, które ucharakteryzował tak, aby udawało jego własne. Wszyscy myśleli, że zginął. Ale jeszcze tego samego dnia zaatakował Spider-Mana i Venoma w Central Parku. Wciąż jednak nie mogąc sobie poradzić z efektami fal alfa, musiał ratować się ucieczką. Venom ścigał go przez całe miasto, aż do ostatecznej walki między nimi, z udziałem Spider-Mana i Black Cat, na miejskim cmentarzu. W czasie pojedynku Brock i Cletus uderzyli w generatory energii, powodując wybuch. Ledwo żywy Carnage został przetransportowany do Ravecroft, gdzie ponownie go uwięziono.

Jakiś czas później pojawiła się firma, gotowa wydać grę z nim w roli głównej. Za pomocą Internetu gracze mogli pojedynkować się z komputerowym Carnagem, którym sterował ze swej celi sam Cletus. Jednak ten wykorzystał okazję i przejął kontrolę nad zabezpieczeniami instytutu, uciekając, porywając zajmującą się nim dr Pazzo i ciężko raniąc Venoma. Próbował też wykorzystać grę do zamordowania wszystkich internautów, ale w sieci zaatakował go Venom, a fragment walki został nawet pokazany w Internecie. Po całej aferze ponownie trafił do celi.

Kiedy Judas Traveller przejął Ravencroft, Carnage stał się pionkiem w jego gierkach. Miał okazję ponownie walczyć ze Spider-Manem oraz jego klonem, a w czasie urządzonego przez Travellera procesu nad bohaterem, przypadła mu rola oskarżyciela. Po procesie jednak Judas wymazał mu wspomnienia o zdarzeniu, w tym te o sekretnej tożsamości bohatera.

W czasie swojej kolejnej ucieczki Carnage wybrał sobie nowy cel do zabicia. Był nim Billy Benite - jedyny człowiek, jaki czuł przyjazne uczucia do Carnage'a. W myśl pokręconej filozofii Cletusa, zamordowanie go miało być wiadomością dla ludzkości, że przyjaźń nic nie znaczy. Billy zdołał jednak nakłonić go, aby powrócił do ludzkiej postaci, a wówczas Spider-Man znokautował Cletusa jednym ciosem.

Niedługo później kostium postanowił oddzielić się od nosiciela i połączył z szefem ochrony Ravecroft - Johnem Jamesonem. Kontrolując jego ciało uciekł z Ravencroft i zaatakował Spider-Mana, którym tymczasowo był wówczas Ben Reilly. W czasie walki symbiot połączył się z Benem i jako Spider-Carnage zaczął szaleć po Nowym Yorku. W końcu Ben zdołał zmusić go, aby udał się do Ravencroft, gdzie próbował dowiedzieć się od Cletusa, jak kontrolować kostium. W końcu wola Bena przeważyła i symbiot powrócił do ciała Cletusa, który bez niego zapadł na ciężką anemię.

Niedługo po wydarzeniach z Heroes Reborn symbiot uciekł ponownie i tym razem połączył się z Silver Surferem. Dzięki wrodzonej wiedzy o heroldach Galactusa, zdołał przejąć nad nim kontrolę i stworzyć niemal niepowstrzymanego potwora, którego nazwano Carnage Cosmic. W końcu jednak Surfer z pomocą Spider-Mana zdołał oddzielić go od swojego ciała i znów połączyć z Cletusem. Dodatkowo uwięził Carnage'a w polu siłowym, z którego ten uciekł dopiero po bardzo długim czasie. Na swoje nieszczęście został zamknięty w celi, która zmuszała go do przebywania w ludzkiej formie. Tam dopadł go Venom, który wyssał z jego krwi symbiota i pozbawił wszelkiej mocy. Jakiś czas później Cletus uciekł z Ravencroft, nawoływany przez dziwny głos. Szukając jego źródła dalej mordował ludzi, pomalowany czerwoną farbą, ale został łatwo powstrzymany przez Spider-Mana. Wówczas jednak obydwaj trafili do Negative Zone. Tam Kasady odnalazł źródło tajemniczego głosu - takiego samego symbiota, jak ten pożarty przez Venoma. Połączył się z nim i już jako Carnage stanął do walki ze Spider-Manem i Blastaarem. Po powrocie na Ziemię w nieznanych okolicznościach odzyskał swojego pierwszego pasożyta, teraz połączonego z nim tak ściśle, że nawet Venom nie mógł ich się rozdzielić.

W czasie swojej kolejnej ucieczki z Ravencroft, odkrył, że symbiot spodziewał się potomstwa. Carnage planował zgładzić je zaraz po narodzinach, ale jego tropem podążał Venom, pragnący wykorzystać "wnuka" przeciw "synowi". Dodatkowe wmieszanie w sprawę Spider-Mana i Black Cat sprawiło, że nowy symbiot zagnieździł się w ciele oficera policji - Patricka Mulligana. Powstały w ten sposób Toxin okazał się o wiele silniejszy od swojego "ojca" i o mało nie zabił go w bezpośrednim starciu. Venom tymczasem zaczął obawiać się, że nowy symbiot może stać się sprzymierzeńcem Parkera. Doprowadziło to do tego, że obaj mordercy sprzymierzyli się w walce z Toxinem, jednak ten zdołał wyjść cało z opresji dzięki pomocy Spider-Mana.

Carnage ponownie trafił do Ravencroft, jednak ponownie nie zabawił tam długo. Instytut był akurat zamykany, a sam Cletus przyśpieszył ten proces, doprowadzając do szaleństwa jednego ze znanych psychiatrów. O mało nie zgotował też podobnego losu dr Kafce i Johnowi Jamesonowi, ale oboje oparli się jego sztuczkom.

Po zamknięciu Ravencroft Carnage trafił do Raft - więzienia dla superprzestępców. Kiedy Elektro napadł na nie i uwolnił wszystkich, Carnage wyruszył na łowy. Wspólnie z Mr. Hydem zaatakował Matta Murdocka. Miał jednak pecha, ponieważ temu z pomocą przyszedł Sentry. Najpotężniejszy bohater Ziemi zabrał Carnage'a w przestrzeń kosmiczną i dosłownie rozerwał na pół. Dalsze losy symbiota są nieznane. Pewne jest jednak, że jego nosiciel zginął, nie wiadomo tylko, czy naprawdę był to Cletus Kasady.
Odpowiedniki z alternatywnych światów:

Carnage pojawił się w uniwersum MC2, gdzie jego symbiot był więziony przez S.H.I.E.L.D., do czasu aż został przypadkowo uwolniony przez Spider-Girl. Uciekając, kosmita połączył się z Marice "Moose" Mansfieldem - przyjacielem May Parker, który liczył, że jeżeli Carnage połączy się z jego umierającym na raka ojcem, to uratuje mu życie. Carnage jednak nie śpieszył się do tego i wykorzystując ciało futbolisty mordował ludzi. Porwał też młodszego brata May - Bena i połączył go z częścią siebie, tworząc Junior Carnage'a. Doprowadził do tego, że Spider-Girl musiała użyć miotacza promieni dźwiękowych w walce z nimi. Udało jej się pokonać oba potwory, ale jej malutki braciszek ogłuchł w wyniku trafienia falą dźwięku, a Moose znienawidził ją za to, że zniszczyła jedyną szansę ratunku dla jego ojca.

W serii What If? pojawiła się swojego czasu rzeczywistość, w której Silver Surfer nie zdołał oprzeć się symbiotowi, w wyniku czego Carnage Cosmic zaczął siać zniszczenie na całym świecie, walcząc z Avengers, Spider-Manem, Justicem i Firestar. W końcu Surfer zdołał przejąć kontrolę nad potworem na tyle, żeby poświęcić się dla zniszczenia go. Wleciał z nim w sam środek Słońca, ginąc, ale też zabierając symbiota ze sobą na tamten świat.

W drużynie Weapon X - działającej równolegle z Exiles grupy naprawiającej alternatywne rzeczywistości (przy użyciu brutalnych metod) działał Spider - Peter Parker połączony z symbiotem Carnage'a. Wiadomo o nim niewiele, po za tym, że był kontrolowany przez symbiota i we własnej rzeczywistości ciążył na nim wyrok 40 dożywoci za liczne morderstwa. Przyłączył się do Hyperiona, gdy ten postanowił zbuntować się i podbijać kolejne światy. W starciu buntowników z wierną stroną Weapon X oraz Exiles, Spider został zabity przez dawną koleżankę z drużyny - Firestar.


Opracował: Demogorgon 

Galeria postaci

Zobacz całą galerię

Uczestniczył w numerach.

Sortuj po:
Serii
Dacie
Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2020 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.