Avalon » Biosy » Stacy, Gwen

Stacy, Gwen

Charakterystyka

Stacy, Gwen
Name:
Stacy, Gwen
Prawdziwe imię i nazwisko:
Gwendolyn Stacy
Poprzednie pseudonimy:
Gwendy
Uniwersum:
616
Tożsamość:
Powszechnie znana
Wzrost:
170 cm
Waga:
59 kg
Kolor włosów:
Blond
Kolor oczu:
Niebieskie
Zajęcie/zawód:
studentka, modelka
Klasa postaci:
Człowiek
Status prawny:
nie żyje
Stan cywilny:
panna
Narodowość:
amerykańska
Miejsce narodzin:
Nowy York
Znani krewni:
George Stacy (ojciec, nie żyje) Helen Stacy (matka, nie żyje), Arthur Stacy (wuj), Nancy Stacy (ciotka), Paul Stacy (kuzyn), Jill Stacy (kuzynka), Gabriel (syn), Sarah (córka)
Pierwsze pojawienie się:
The Amazing Spider-Man #31
Ostatnie pojawienie się:
The Amazing Spider-Man #121
Śmierć:
złamała kręgosłup, gdy Spider-Man próbował złapać ją swą siecią
Zdolności:
brak
Uwagi:
- Aktualnie Gwen znajduje się w Niebie, gdzie wraz z Moirą MacTaggert i Mockingbird tworzą Dead Sisters' Book Club.- Straczynski w jednym z wywiadów wyjaśnił, że w jego oryginalnym zamyśle bliźnięta były dziećmi Petera, jednak wydawca kazał zmienić scenariusz obawiając się, że postarzy to postać Spider-Mana. Z podobnych przyczyn uśmiercono Gwen. Stan Lee twierdził, że postanowili się jej pozbyć, ponieważ jej małżeństwo z Peterem dodałoby mu zbędnej dojrzałości.- W rzeczywistości stworzonej przez Wandę Maximoff [patrz House of M] Gwen nie została zabita i wyszła za Petera.
Biografia:
Gwen Stacy była pierwszą prawdziwą miłością Petera Parkera. Jak sam wspominał wiele lat po jej śmierci, to dzięki niej nauczył się kochać. Pierwszy raz spotkali się na Empire State University. Już wtedy Parker imponował Gwen, chociaż jednocześnie wzbudził niechęć swoim aroganckim zachowaniem. Pete był wtedy zbyt pochłonięty chorobą cioci May, by zwrócić uwagę na dziewczynę.

Z czasem oboje zbliżyli się do siebie, jednak w tym samym czasie w życiu Petera pojawiła się Mary Jane, co doprowadziło do walki między dziewczynami. Ostatecznie Peter zdał sobie sprawę, kogo darzy prawdziwym uczuciem i wybrał Gwen. Niestety, jego podwójne życie odcisnęło swoje piętno również na tym związku. Ciągłe spóźnienia, zapomniane randki, wyraźniejsze z dnia na dzień tajemnice.

Mimo to, ich związek przetrwał. Duża była w tym zasługa ojca Gwen - kapitana policji George'a Stacy, który domyślając się kim jest Spider-Man, dołożył wszelkich starań, by nie zerwali.

W czasie walki Spider-Mana z Octopusem kapitan Stacy został ciężko ranny. W swoich ostatnich słowach wyjawił Parkerowi, że zna jego sekret i poprosił, by opiekował się Gwen. Ona sama winą za śmierć ojca obarczyła Spider-Mana, Peter nie miał odwagi powiedzieć jej prawdy. Nieszczęśliwe wydarzenia odbiły się na ich związku. W końcu Gwen wyjechała do swojego mieszkającego w Europie wuja Artura licząc, że tam uda się jej dojść do siebie. Jakiś czas później, dzięki rozmowie z wujkiem, zdała sobie sprawę, że wymaga od Petera zbyt wiele i wróciła do Stanów.

Młodzi byli znowu razem, a ich miłość kwitła, jednak to szczęście miało się wkrótce zakończyć. Norman Osborn w międzyczasie odzyskał pamięć i ponownie przywdział kostium Zielonego Goblina. Pałając rządzą zemsty, postanowił uderzyć w najczulszy punkt Petera. Porwał Gwen i zwabił bohatera na most George'a Washingtona, gdzie w trakcie walki zrzucił nieprzytomną dziewczynę w dół. Spider-Man chcąc ratować ukochaną złapał ją pajęczyną, tym samym przyczyniając się do jej śmierci. Gwałtowne zatrzymanie spadającego ciała przerwało jej kręgosłup.

Mimo, że Peter związał się z Mary Jane, która później została jego żoną, dawne uczucie nie zgasło. Tragedia naznaczyła kolejne kilka lat życia Petera, którego wciąż dręczyły wspomnienia i myśli, w jaki sposób byłby w stanie uratować Gwen. Co roku w walentynki wracał na miejsce tragedii i zostawiał różę.

Chociaż nigdy nie doszło do zmartwychwstania Gwen, scenarzyści jeszcze kilka razy sięgali po tę postać. Podczas Sagi Klonów okazało się, że profesor Warren (Jackal) po cichu kochał się w Gwen, a po jej śmierci stworzył z jej komórek pozbawionego wspomnień klona, którego próbował użyć przeciwko Spider-Manowi. Ostatecznie jednak dziewczyna uciekła, poszukując normalnego życia.

Dekadę po śmierci Gwen wyszło na jaw, że w trakcie pobytu w Europie wdała się w romans z Normanem Osbornem i zaszła w ciążę (za zniszczenie postaci podziękujcie Michaelowi J. Straczynskiemu. Osobiście nie uznaję tej historii za część kanonu - Jackson). Ich dzieci - Sarah i Gabriel - wzrastały w podsycanej przez ojca nienawiści do Parkera. Goblin wmówił im, że Peter jest ich ojcem, który ich porzucił, a później zabił matkę.

Jackson, Unfriendly Neighborhood
Odpowiedniki z alternatywnych światów:

Gwen Stacy [Ultimate], Gwen Stacy [HoM], Princess Gwendolyn [Fairy Tales]

 

Galeria postaci

Zobacz całą galerię

Uczestniczył w numerach.

Sortuj po:
Serii
Dacie
Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.