Avalon » Biosy » Mister Sinister [Nathaniel Essex]

Mister Sinister [Nathaniel Essex]

Charakterystyka

Mister Sinister [Nathaniel Essex]
Name:
Mister Sinister [Nathaniel Essex]
Prawdziwe imię i nazwisko:
Dr Nathaniel Essex
Poprzednie pseudonimy:
Mr. Sinister, Dr Nathan Milbury, Mike Milbury, Lefty
Uniwersum:
616
Tożsamość:
Nieznana
Wzrost:
6'5" (193 cm)
Waga:
285 lbs. (128 kg)
Kolor włosów:
Czarne
Kolor oczu:
Czerwone (lśniące)
Zajęcie/zawód:
Genetyk
Klasa postaci:
Nadczłowiek
Status prawny:
Nieznany
Stan cywilny:
Wdowiec
Narodowość:
Brytyjczyk
Miejsce narodzin:
Anglia (XIX wiek)
Znani krewni:
Rebecca (żona - nie żyje), syn (nie żyje)
Powiązania z grupami:
Marauders
Baza operacyjna:
Nieznana
Pierwsze pojawienie się:
Uncanny X-Men #221
Zdolności:

Jako człowiek, Essex był wybitnym biologiem i genetykiem. W obecnej postaci jest nieśmiertelny i może zmieniać swoją strukturę molekularną np. wygląd zewnętrzny. Do jego mocy można zaliczyć super-siłę i przyspieszony czynnik samogojący. 
Biografia:

Dr. Nathaniel Essex urodził się w XIX wieku w Anglii. W swoim czasie był wybitnym biologiem i genetykiem. Snuł on teorie (jak się okazało słuszne) na temat ewolucji człowieka i powstania nowej rasy homo superior. Mieliby to być ludzie obdarzeni nadzwyczajnymi zdolnościami. Za prowadzenie nieludzkich eksperymentów został wyklęty przez środowisko naukowców, a w roku 1857 opuściła go jego własna żona. Te życiowe porażki sprawiły, że Essex trafił wkrótce w ręce Apocalypse'a. En Sabah Nur odarł go z człowieczeństwa i w zamian dał mu wieczne życie. Tak powstała istota o imieniu Mr. Sinister.

Sinister dalej prowadził życie Nathaniela Essex'a i w jego postaci pracował w klinice w Nowym Jorku. Tam wpłynął znacząco na Herberta Wyndhama, który w przyszłości stał się High Evolutionary'm. Przez ponad wiek obserwował ludzkość w poszukiwaniu puli odpowiedniej genetycznie. W końcu znalazł to, czego szukał. Sinister zauważył, że z połączenia dwóch mutantów - Scotta Summersa (Cyclops) i Jean Grey (Phoenix) powstałaby niewyobrażalna siła. By potwierdzić swoje odkrycie zaaranżował umieszczenie Scotta w sierocińcu pod własną kontrolą, a od Jean Grey pobrał próbkę krwi (którą później użył do stworzenia klona Jean - Madelyne Pryor). Po "śmierci" Jean Grey Scott oczywiście wpadł w ramiona Madelyne i owocem ich małżeństwa był Nathan Summers. Po wydarzeniach z Goblin Queen i "zmartwychwstaniu" Jean, Nate był pod opieką ojca i panny Grey. Sinister nie zdążył odebrać swojego dzieła, ponieważ Apocalypse przewidział, że dziecko może stać się bronią w rękach Sinistera wymierzoną w niego samego. Zainfekował on więc Nathana techno-organicznym wirusem i tym samym zmusił Cyclopsa do wysłania syna w przyszłość. Tam Nathan dorósł by stać się Cable'm. Sinister jednak nie zmienił swych planów co do rodziny Summersów.

W swej żądzy poznania sekretów możliwości genetycznych mutantów wielokrotnie ścierał się z X-Men. Jest on odpowiedzialny za masakrę Morloków, której dokonali zebrani przez Gambita Marauders. Chciał się ich pozbyć, ponieważ według niego byli genetycznie zbędni. W swym zaślepieniu Sinister dał się oszukać Stryfe'owi i uwolnił do atmosfery jego technowirus. Miał on w zamian za ciała Cyclopsa i Jean Grey dostać materiał genetyczny Summersów. Sinister, osobnik niezwykle tajemniczy, czasem współpracował z X-Men. Zawsze jednak miał swoją cenę. Dwukrotnie pomógł on Gambitowi - przy uleczeniu Sabretootha, gdy pozbawiono go adamantium oraz przy powstrzymaniu XIX-sto wiecznej Gildii Złodziei, Threnody - nad nauką kontrolowania jej mocy oraz przywrócił Courierowi bardziej ludzką postać (co ciekawe, to właśnie od niego zdobył on możliwość zmiany swej struktury molekularnej).

Mr. Sinister dał o sobie znać ponownie, gdy High Evolutionary odarł wszystkich mutantów z ich zdolności za pomocą satelity. Pokonał on swego "ucznia" i zmodyfikował satelitę tak, by mutacji ulegli wszyscy mieszkańcy Ziemi. Na szczęście X-Men zapobiegli zamienieniu planety w jedno wielkie laboratorium genetyczne, gdzie Sinister mógłby przeprowadzać swoje eksperymenty. Niedługo po tych wydarzeniach około 20 placówek szalonego genetyka zostało zaatakowanych przez Dominę. Jak się okazało, zabijała go w każdej z nich.

Nathaniel Essex przeżył ataki Dominy i zaszył się w szeregach Programu Weapon X. Jako doktor Windsor miał swobodny dostęp do mutantów, na których mógł przeprowadzać swe eksperymenty. Gdy Program Weapon X zszedł do podziemia usługi Essexa i jego super-żołnierzy pozyskał John Sublime, szef Weapon Plus.

Essex zachował swoje moce po M-Day. Podczas spotkania z Exodusem wyjawił mu, że wie, jak ocalić mutantów przed wymarciem. Po złożeniu hołdu Exodus znalazł się wraz ze swymi Acolytes w służbie u Sinistera, ramię w ramię z Marauders. Dzięki temu Essex miał wystarczające siły, by rozpocząć realizację swego planu. Musiał tylko upewnić się, że X-Men nie dowiedzą się zawczasu o pewnym bardzo ważnym wydarzeniu, które zbliżało się wielkimi krokami. W tym celu Marauders zaczęli namierzać i likwidować ludzi posiadających wiedzę o przyszłości - jasnowidzów i osoby podróżujące w czasie - Acolytes zaś zaatakowali Instytut Xaviera, by przejąć dzienniki Destiny. Osobnym celem był zespół Rogue, w tym czasie pełniący funkcję sił szybkiego reagowania.

Ataki zakończyły się niemal pełnym sukcesem. Cable, zaatakowany przez Gambita i Sunfire’a służących wówczas Sinisterowi, wysadził się wraz ze swoją wyspą, Providence. Wielu jasnowidzów z całego świata zginęło, zanim X-Men zorientowali się, że ktoś ich atakuje. Mystique, Lady Mastermind oraz opętana przez Malice Karima Shapandar (Omega Sentinel) zdradziły X-Men: rozbiły zespół Rogue, a ją samą uprowadziły. Sinisterowi nie udało się jedynie zdobyć dzienników Destiny, które zostały ukryte poza Instytutem i choć Iceman oraz Cannonball dotarli do nich tuż przed Marauders, nie zdołali z nimi uciec. W czasie walki dzienniki zostały "przypadkowo" zniszczone przez Gambita. Nie miało to jednak większego znaczenia - w kluczowym momencie Essex i tak był o kilka kroków przed X-Men.

Cała gra toczyła się o dziecko, które przyszło na świat w miasteczku Cooperstown na Alasce - pierwszego mutanta urodzonego po M-Day. Kiedy X-Men dotarli na miejsce, zastali tylko zgliszcza pozostałe po walce Marauders z Purifiers - grupą religijnych zelotów wierzących, że zabijając mutantów, wypełniają wolę Boga. I choć Marauders wygrali to starcie, dziecko zwinął im sprzed nosa Cable, który specjalnie w tym celu upozorował własną śmierć.

X-Men nie mieli o tym pojęcia, dlatego zaatakowali bazę Sinistera na Antarktydzie. Zebrali srogie baty, kiedy tylko Essex wykorzystał moment nieuwagi Emmy Frost, by przełamać telepatyczną ochronę, jaką roztoczyła nad zespołem. Mimo wszystko X-Men zdołali uciec. Sinister tymczasem postanowił przenieść się do nowej kryjówki na wyspie Muir, nie ustając w tropieniu uciekającego z dzieckiem Cable'a. Okazja do przejęcia noworodka nadarzyła się, gdy Cable został zaatakowany w Dallas przez Bishopa. Interwencja Marauders ocaliła życie dziecku, które tym samym znalazło się w ich rękach.

Mister Sinister tego nie doczekał. Zyskał lojalność Mystique i Gambita, obiecując, że znajdzie sposób, by pomóc pogrążonej w śpiączce i trawionej przez wirusa Strain 88 Rogue. Po jakimś czasie przyznał, że jest bezsilny. Strain 88 sprawił, iż Rogue nie przejmowała już mocy i wspomnień, ale zabijała dotykiem. Mystique wykorzystała to. Wystarczył krótki kontakt ze skórą Rogue, by Nathaniel Essex pożegnał się z życiem.

Sinister zdawał sobie sprawę z tego, że może kiedyś umrzeć. Miał jednak plan, jak temu zaradzić. Wiele lat temu, kiedy jako doktor Milbury pracował w ośrodku w Alamogordo, eksperymentował na kilku chłopcach wszczepiając im swoje DNA oraz implanty ze swoją osobowością. Jego śmierć uruchomiła Cronus - urządzenie cyklicznie wysyłające sygnał, który miał uaktywnić owe wszczepy, doprowadzając tym samym do odrodzenia się Sinistera w nowym ciele. Pojawiły się jednak dwie przeszkody.

Pierwszą z nich była Amanda Mueller, zwana Black Womb. Niegdyś kierowała badaniami nad mutantami, które miały miejsce w Alamogordo. Sama była nieśmiertelną mutantką, jednak mutacja nie chroniła jej przed dolegliwościami wieku starczego. Odkryła plan Sinistera i wstrzyknęła sobie zmodyfikowaną formułę, która dałaby jej jego moce, ale nie osobowość. Musiała jednak upewnić się, że sygnał Cronus uaktywni akurat jej wszczep. Był na to tylko jeden sposób - wynajęcie Gildii Zabójców, by wyeliminowała ona wszystkich, teraz już dorosłych, chłopców, na których eksperymentował niegdyś Sinister.

Drugą przeszkodą byli sami chłopcy - Charles Xavier i Sebastian Shaw, wspierani przez Gambita. Wszyscy znaleźli się w Alamagordo. Mueller chciała sama wyeliminować Xaviera, jednak nie zrobiła tego na czas. Sinister zdążył odrodzić się w jego ciele. Udowodnił Black Womb, że ta nie jest dla niego zagrożeniem, ale nie był w stanie zabić ani jej, ani Shawa i Gambita. Umysł Xaviera nadal walczył. Wykorzystując nieuwagę Sinistera, Shaw wraz z Gambitem zniszczyli urządzenie Cronus. Sinister podjął ostatnią próbę odzyskania kontroli nad przejętym ciałem - na próżno. Umysł Xaviera, uodporniony po niedawnych przeżyciach, okazał się zbyt silny. Nathaniel Essex ponownie pożegnał się z tym światem.

Dwa dni później Shaw sprzymierzył się z kobietą o białej skórze i czerwonych oczach, z czerwonym rombem na czole. Shaw chciał, by była jego nową Black Queen, ona jednak nie zgodziła się - wolała przybrać imię Miss Sinister. Ich rozmowa - oraz dalsze wydarzenia - sugerują, że kobieta ta (Claudine Renko) jest klonem Sinistera. Choć posiada jego geny i umiejętności, nie ma wspomnień ani osobowości Essexa. Claudine pomagała Sebastianowi okiełznać Dakena - wykorzystując tak telepatię, jak i seksapil - gdy ten stracił pamięć, a Shaw chciał go zwerbować. Kiedy Wolverine i Xavier przybyli po Dakena, Claudine zaatakowała psychicznie Xaviera. Dzięki zaskoczeniu na moment zyskała przewagę, ostatecznie jednak wieloletnie doświadczenie profesora pozwoliło mu na odniesienie łatwego zwycięstwa. Shaw i Claudine uznali swoją porażkę i ewakuowali się.

Nie wiadomo, co Claudine robi teraz, gdy Shaw został uwięziony przez Emmę Frost. Przyjdzie nam jeszcze poczekać zanim przekonamy się, jak wiele z Sinistera jest w Miss Sinister. Idanow & Krzycer

Galeria postaci

Zobacz całą galerię

Uczestniczył w numerach.

Sortuj po:
Serii
Dacie
Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.