Avalon » Biosy » Iron Fist [Daniel Rand]

Iron Fist [Daniel Rand]

Charakterystyka

Iron Fist [Daniel Rand]
Name:
Iron Fist [Daniel Rand]
Prawdziwe imię i nazwisko:
Daniel Thomas Rand-K'ai
Poprzednie pseudonimy:
Daredevil, the Living Weapon, Young Dragon
Uniwersum:
616
Tożsamość:
Powszechnie znana
Wzrost:
180 cm
Waga:
79 kg
Kolor włosów:
Blond
Kolor oczu:
Niebieskie
Zajęcie/zawód:
Poszukiwacz przygód, właściciel Rand-Meachum, wojownik dawniej ochroniarz, prywatny detektyw
Klasa postaci:
Czlowiek
Status prawny:
Nienotowany
Stan cywilny:
kawaler
Narodowość:
Obywatel K'un-Lun i USA
Miejsce narodzin:
Nieznane
Znani krewni:
Wendell Rand-K'ai (ojciec -nie żyje), Heather Duncan Rand (Silver Dragon, matka - nie żyje), Miranda Rand-K'ai (Death Sting, przyrodnia siostra), Yu-Ti (adoptowany wujek), Lord Tuan (adoptowany dziadek - nie żyje), Lady Ming (adoptowana babcia - nie żyje), Thomas Duncan (dziadek)
Powiązania z grupami:
New Avengers, dawniej Secret Avengers Heroes for Hire, Secret Defenders
Baza operacyjna:
Dr Strange Sanctum Sanctorum
Pierwsze pojawienie się:
Marvel Premiere #15
Zdolności:
Poprzez koncentrację, Iron Fist, potrafi wykorzystać swoją energię duchową lub chi, aby podnieść swoje fizyczne umiejętności daleko poza ludzki poziom. Koncentrując swoje Chi w dłoni, może uderzyć nadludzką energią Shou-Lao i tymczasowo sprawić, iż pięść ma niesamowitą siłę, staje się również odporna na ból i inne kontuzje, jednakże ten proces osłabia go mentalnie i zazwyczaj potrzebuje czasu na regeneracje, aby powtórzyć proces. Iron Fist może sam wyleczyć swoje urazy oraz choroby jak również użyć swojej mocy do leczenia innych. Potrafi wyczuwać mistyczną energie, najczęściej tą związaną z K'un-Lun. Potrafi połączyć swoją świadomość ze świadomością innej osoby, umożliwiając jej odczuwanie emocji i wspomnień innych. Ma niesamowicie dobry wzrok, ale nie jest pewne czy osiąga on nadludzki poziom. Jego całe ciało jest przystosowane do walki i pozwala mu adaptować się do każdego środowiska. Czasami potrafi zaabsorbować wymierzoną w niego energię i przerobić ją tak, aby podnieść swoją własną siłę. W szczególnych warunkach potrafi nawet tak skupić swoje chi, że może otwierać przejścia między wymiarami.

Iron Fist jest nadzwyczajnie wysportowanym wojownikiem, wyszkolonym w walce wręcz. Jest mistrzem we wszystkich sztukach walki K'un-Lun i w wielu Ziemskich. Wyszkolony jest również w użyciu wszystkich broni wykorzystywanych w sztukach walki. Posiada prawie kompletną kontrolę nad swoim systemem nerwowym, dzięki czemu potrafi znieczulać swoje ciało na ból.
Biografia:
Daniel Rand jest synem Wendella Randa, który jako młodzieniec, odwiedził mistyczne miasto K'un-Lun, materializujące się w Himalajach raz w ciągu dekady. Założone miliony lat temu przez istoty pozaziemskie, K'un-Lun było współrządzone przez potomków kosmitów i potężne istoty nazywane Smoczymi Królami, którzy byli poddanymi magika zwanego Mistrz Khan. Rand ocalił życie władcy K'un-Lun, Lorda Tuana który adoptował Wendella jako swojego następce, co było obrazą dla syna Tuana, Yu-Ti. W czasie swojego pobytu w K'un-Lun, Rand ożenił się z kobietą o imieniu Shikari i został przybranym ojcem Mirandy Rand-K'ai. Pewnego razu Rand wygrał rytualny pojedynek przeciwko Devosowi, który był synem największego wojownika miasta Lei Kunga the Thunderera, który upoważnił go do walki o moc Nieśmiertelnego Shou-Lao, człowieka przemienionego w mistycznego węża tysiące lat temu przez Smoczego Króla Chiatanga, jednakże, chociaż najwięksi wojownicy K'un-Lun cyklicznie przejmowali moc Shou-Lao jako tzw. Iron Fist to Rand zrezygnował z mocy. Dziesięć lat po swoim przybyciu do K'un-Lun, Rand przebywał z Shikari gdy miasto zostało zaatakowani przez ludzi Yu-Ti. Shikari została zabita, a zrozpaczony Wendell wrócił na Ziemię. Po roku został bogatym biznesmenem i ożenił się z Heather Duncan. Podczas jego nieobecności, Lord Tuan umarł i został władcą Feng-Tui zostawiając władze nad K'un-Lun Yu-Ti, podczas gdy Lei Kung, zawiedziony postawą pokonanego Davosa, wygnał swojego syna na Ziemię.

Gdy Daniel Rand miał dziewięć lat, nastąpił czas ponownej materializacji K'un-Lun. Jego ojciec zdecydował o tym by zabrać go do miasta razem z Heather. W towarzystwie swojego biznesowego partnera Harolda Meachuma podróżowali przez Himalaje. W pewnym momencie Wendell spadł z urwiska w ostatniej chwili łapiąc się krawędzi skały. Zawołał na pomoc Meachuma, który w nadziei na przejęcie firmy Randa doprowadził do jego śmierci. Niedługo potem, Heather poświęciła swoje życie w obronie Daniela przed stadem wilków, a jej dusza trafiła do Feng-Tu. Mieszkańcy K'un-Lun znaleźli młodego Randa i go uratowali. Sparaliżowany przez odmrożenia Meachum dowiedział się o żyjącym Danielu i spędził następną dekadę przygotowując obronę przed przyszłą zemstą.

Ślubując pomszczenie swoich rodziców, Danny studiował sztuki walki pod okiem Lei Kunga podczas dorastania w K'un-Lun. Jego najbliższymi przyjaciółmi byli Miranda Rand-Kai, o której nie wiedział, iż była jego przyrodnią siostrą i miejski chłopiec o imieniu Conal D'hu-Tsien. W wieku dziewiętnastu lat Rand zażądał i otrzymał pozwolenie na pojedynek o moc Iron Fista z Nieśmiertelnym Shou-Lao. Rand zgładził Shou-Lao w stylu, w jakim nie zrobił tego nikt przed nim, przez co zdobył mistyczną moc Iron Fista. Danny nie wiedział, że śmierć Shou-Lao rozgniewała Chiatanga, który chciał w odpowiedzi zniszczyć miasto, lecz został uwięziony przez Mistrza Khana. Niedługo potem Rand odpierał zazdrosnych rówieśników z pomocą Conala i Mirandy, którą Conal nauczył sztuk walki wbrew prawom K'un-Lun. Uciekający z K'un-Lun Miranda i Conal zostali schwytani przez odwiecznych wrogów miasta, roślinopodobne istoty zwane H'lythri i zostali uznani za zmarłych. Miedzy wymiarowe przejście zostało w tym czasie otwarte i Danny jako Iron Fist udał się do Nowego Jorku, szukając zemsty na Meachumie. Pokonał systemy obronne przeciwnika, lecz gdy zobaczył go będącego inwalidą, oszczędził przegranego człowieka.

Meachum został jednak zabity przez ninja, służącego Mistrza Khana. Oskarżony o morderstwo, Iron Fist oczyścił swoje imię z pomocą dwójki prywatnych detektywów, z którymi się zaprzyjaźnił. Były to wytrenowana przez samurajów Colleen Wing i była policjantka z cybernetyczną ręką, Misty Knight. Pomimo tego Danny miał wrogie stosunki z jego nowymi partnerami biznesowymi, bratem Meachuma, Wardem i jego córką Joy. Przygody Iron Fista były kontynuowane, gdy stawił czoła kultowi Kara-Kai, wyznawcą bogini Kali, Warhawkowi i kosmicznemu robotowi zwanemu Monstroid. W międzyczasie dowiedział się, że ninja wykorzystują ciało ojca Colleen jako gospodarza i dzięki swojej mocy przerwał te magiczne sztuczki.

Niedługo potem, Iron Fist wdał się w walkę ze Steel Serpent, wojownikiem specjalizującym się w używaniu tzw. zabójczego dotyku, który zabijał w powolny sposób.. Serpent był w przeszłości dwukrotnie pokonany przez TYu-Ti gdy chciał przejąć władze w K'un-Lun i stał się ofiarą swojej własnej broni podczas starcia z Iron Fistem. Po tym Danny uratował kobietę o imieniu Jade przed agentami Dhasha Khana, demonicznego wojownika, który podbił Feng-Tu. Iron Fist i Jade musieli stawić czoła większej ilości agentów. Podczas tych wydarzeń dusza Jade połączyła się z kosmicznym bytem zwanym Firebird. Iron Fist pokonał Silver Dragona i odkrył, że była ona dusza jego matki Heather. Wtedy Danny pokonał w walce Khana, używając Kamienia Duszy naprawił Ziemię i przywrócił swoją matkę do spokojnej egzystencji w życiu po śmierci. Chociaż zakochał się w Jade i chciałby żeby była śmiertelniczką wiedział, że ludzkość potrzebuje Firebird i użył Kamienia Duszy wyleczyć Jade.

Przez następne kilka miesięcy, Iron Fist stał się znanym bohaterem i wdał się w walki z takimi przeciwnikami jak Mistrz Khan, Scimitar, Chaka, Wrecking Crew i Sabretooth. Czasami pracował z innymi mistrzami sztuk walki jak Sons of the Tiger, White Tiger i Shang-Chi który później pomógł mu ocalić K'un-Lun przed magikiem Quan-St'arem. Wtedy też Daniel stawił czoła Davosowi, wygnanemu synowi Lei Kunga, który chciał przejąć moc Iron Fista. Nazywając siebie Steel Serpent, Davos przejął moc, jednak szybko ją stracił i został pokonany przez Iron Fista, a jego dusza została uwięziona we wnętrzu kosmicznego Contemplator's Anomaly Gem.

Rand stał się kochankiem Misty Knight i obronił ją przed Lukiem Cage, supersilnym najemnikiem szantażowanym przez przeciwnika Misty, Bushmastera. Daniel, Knight i Colleen Wing pomogli Lukowi pokonać Bushmastera i niedługo potem Iron Fist stworzył z Cage'm spółkę znaną jako Heroes of Hire, biorącą zlecenia jako ochroniarze i prywatni detektywi. Mimo iż obaj bardzo się różnili stali się najlepszymi przyjaciółmi. Fist i Cage podjęli walkę z Khanem, który prześladował K'un-Lun. Zjednoczony z Lei Kungiem, Iron Fist dowiedział się, że populacja miasta została zdziesiątkowana przez H'ylthri i razem z Lukiem poprowadzili wojowników K'un-Lun do walki z przeciwnikami. Pobyt na Ziemi zmienił Randa i rozczarował go reżim w mieście. Został wtedy porwany przez adoptowanego wujka Yu-Ti, który miał nadzieje, że użyje go do złagodzenia Mistrza Khana, jednakże nawet Khan bał się pełnej mocy Iron Fista i został zmuszony do uwolnienia swoich wrogów. Danny zniszczył mistyczny szmaragd, który stabilizował połączenie miasta z Ziemią sprawiając, że przyszłe połączenia były nieprzewidywalne. Powrócił z Cage'm do Nowego Jorku. Khan został uwięziony na Ziemi i nie był w stanie zapobiec ucieczce Chiantanga, który prawie zniszczył K'un-Lun.

Później Khan wtajemniczył Warda Meachuma, wrogów Cage'a: Shadesa, Comanche'a i Fere w plan przeciwko Randowi. Fera była jednym z wilków, który zabił Heather Rand, otrzymała ludzką formę przez magiczną moc Shirraira i została zniewolona przez, Khana który użył Kamienia Mocy z Quon aby ukraść moc i siły życiowe Fista, prawie go zabijając, ale z pomocą Cage'a, Misty, Colleen, El Aguilli i policjanta Rafe Scare, Iron Fist odzyskał swoją moc i znowu wygnał Khana. Wiele miesięcy później, Danny i Luke zaprzyjaźnili się z Bobbym Wrightem, kłopotliwym chłopakiem, który potrafił przemienić się w super-bohatera Captaina Hero. Niewiedzieli, że Wright tak naprawdę był Super-Skrullem, potężnym kosmitą, którego Mistrz Khan zahipnotyzował w przyjaźń z Iron Fistem. W tym czasie Khan, we własnej osobie, przyjął formę policjanta Tyrone Kinga i romansował z Misty Knight, aby zniszczyć swojego wroga.

Krótko po tym, Danny był poddany zabójczej radiacji i razem z Cagem i Wing powrócił do K'un-Lun. Nauczony mocy leczniczych przez Lei Kunga, Iron Fist dowiedział się, że atak Chiantinga był odpowiedzią na zabicie Shou-Lao. Był dręczony wyrzutami sumienia, lecz został wyleczony przez przyjaciół, którzy wygnali Chiantinga. Przygotowując się do powrotu na Ziemię, Iron Fist został sekretnie wpędzony w zasadzkę H'ylthri, którzy wysłali duplikat, wierzący, że jest Iron Fistem. Chiantang pojawił się na Ziemii gdzie Khan jako Tyrone King zniszczył go. Jednakże nawet Khan nie był świadomy podmiany H'ylthari. Niedługo potem, duplikat Iron Fista uleczył "Bobby'ego Wrighta", który umierał. Próba się udała, ale "Wright" cierpiał na nawrót choroby i jako Captain Hero pobił duplikat na śmierć w napadzie szału. Khan uwierzył w śmierć swojego przeciwnika, uwolnił Super-Skrulla i porzucił tożsamość Kinga, zostawiając Cage'a który winił się za śmierć Iron Fista.

Przez miesiące, prawdziwy Iron Fist był więźniem H'ylthri, ale kiedy Super-Skrull własnoręcznie uwolnił Iron Fista, Knight i Wing dowiedziały się, że duplikat, który został spalony, zamienił się w roślinopodobną istotę. Po pokonaniu Super-Skrulla przez Namora, Misty i Colleen zabrały go do K'un-Lunn, gdzie Danny został uratowany. Niedługo potem, Iron Fist pomógł Cage'owi pokonać ponownie Busmastera. Cage był szczęśliwy, że odzyskał przyjaciela, ale nie był zainteresowany reformacją Heroes for Hire. Gdy Khan z zemsty przywrócił Namorowi amnezje, Fist pomógł Misty i innym odnaleźć króla, przywrócić jego pamięć i pokonać Khana, którego Namor zniszczył.

Danny pomógł innym bohaterom podczas walki z mistycznym Legion of Vengeance, Sabretoothem i siłami seryjnego mordercy zwanego Carnage. Kiedy Rand stracił wiarę w siebie, Contemplator zrozumiał, że wewnętrzne zamieszanie w psychice Randa naruszyło kosmiczną równowagę przez jego połączenie z mocą Shou-Lao. Połączył Daniela znowu z Anomaly Gem, który został zniszczony podczas inwazji H'ylthri. To przywróciło do życia Steel Serpenta, który ukradł moc Randa i próbował podbić K'un-Lun. Iron Fist stoczył walkę z Serpentem i odzyskał swoją moc, wtedy też odnowił związek z Misty. Miesiące później, kiedy najwięksi bohaterowie Nowego Jorku zostali zniszczeni przez Onslaughta, Iron Fist przywrócił światu nadzieje i mistycznie połączył się z K'un-Lun mając nadzieje sprowadzić je na Ziemię i zmienić świat.

Po wykupieniu przez firmę Namora Oracle INC Rand-Meachum, Iron Fist zafundował i sformował nową wersję Heroes for Hire aby przywrócić ludziom wiarę w bohaterów. Ta drużyna znowu połączyła go z Cagem. Członkowie byli zawiedzeni, kiedy Namor sprzedał Oracle, a razem z nim Heroes for Hire Stark-Fujikawa. Po wyrzuceniu z zespołu przez nowych pracodawców Cage'a i Ant-Mana za to, że byli notowani, pozostali członkowie zawiesili działalność. Tygodnie później, Iron Fist został wmanipulowany w kradzież potężnego Klucza Zodiaku przez Death Stinga, którym okazała się Miranda Rand-Kai, która razem z Conalem była zmuszona służyć H'ylthri. Rand spotkał parę i ich mistrzów i oboje prawdopodobnie zostali zabici, jednak okazało się, że Death Sting przeżyła.

W tym czasie bohaterowie przypuszczalnie zniszczeni przez Onslaughta powrócili i Danny zrozumiał, że ludzkość odrzuci zasady K'un-Lun więc postanowił zatrzymać proces, który rozpoczął, ale młody zabójca z Hand Junzo Muto ukradł jego moc, aby zrealizować polecenie i przenieść miasto do Japonii. Dusza Heather Rand powiedziała Danielowi, że Muto nie może z nim wygrać. Niechętnie ryzykując zniszczenie miasta, Fist połączył siły z Wolverinem, Yu-Ti i innymi, aby pokonać Muto zanim K'un-Lun połączy się z Tokio. Wtedy Yu-Ti dźgnął nożem Randa tłumacząc, że jego śmierć rozłączy miasta. Miasto powróciło na swoje miejsce, ale Iron Fist spotkał w Feng-Tu swoich dumnych z postawy syna rodziców, którzy przywrócili go do życia.

Z powrotem w Nowym Jorku, były przeciwnik Heroes of Hire, Nightsade przywrócił do życia Chiantanga aby użyć go przeciwko obecnemu wrogowi, Black Pantherowi. Chiantang obrócił się przeciwko niej, uwolnił pełną moc Iron Fista i zmusił go do walki z Pantherem, ale Danny odzyskał zmysły i pomógł pokonać wroga. Wracając do walki z przestępcami, odkrył, że to go nie satysfakcjonuje i ruszył szukać nowej ścieżki. Wygląda na to, że wszystkie drogi prowadzą do K'un-Lun, gdzie niedługo potem stawił czoła Chi, magikowi wygnanemu z miasta wiek temu. Przeciwnik miał nadzieje użyć niezwykłego związku Randa z miastem do jego podbicia. Fist pokonał go i zaakceptował swoją role bohatera ponownie. Później Danny przejął rolę Daredevila, gdy Matt Murdock został wysłany do więzienia.

Podczas Civil War, Danny kontynuował udawanie Daredevila. Stał po stronie Captaina America w Secret Avengers i został wtrącony do więzienia w Negative Zone. Po ostatecznej walce i śmierci Captaina, Rand został członkiem działającej w ukryciu nowej wersji Avengers. Dowiedział się również, iż przed nim było już sześćdziesięciu pięciu posiadaczy mocy Iron Fista, a ostatnio działający przed nim, Orson Randall, obiecał nauczyć go całkiem nowych rzeczy związanych z działaniem jego mocy.

Gamart
Odpowiedniki z alternatywnych światów:
Rand, Daniel [Ultimate]

Galeria postaci

Zobacz całą galerię

Uczestniczył w numerach.

Sortuj po:
Serii
Dacie
Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.