Avalon » Biosy » Siryn [Theresa Cassidy]

Siryn [Theresa Cassidy]

Charakterystyka

Siryn [Theresa Cassidy]
Name:
Siryn [Theresa Cassidy]
Prawdziwe imię i nazwisko:
Theresa Meave "Terry" Rourke C
Poprzednie pseudonimy:
Brak
Uniwersum:
616
Tożsamość:
Znana władzom rządowym
Wzrost:
5'6" (166 cm)
Waga:
112 lbs. (51 kg)
Kolor włosów:
Rude
Kolor oczu:
Niebieskie
Zajęcie/zawód:
Poszukiwaczka przygód, prywatny detektyw, dawniej studentka z epizodem kryminalnym
Klasa postaci:
Mutant
Status prawny:
Nienotowana
Stan cywilny:
Panna
Narodowość:
Irlandka
Miejsce narodzin:
Zamek Cassidych (Cassidy Keep), Mayo County, Irlandia
Znani krewni:
Maeve Rourke Cassidy (matka - nie żyje), Sean Cassidy (Banshee, ojciec - nie żyje), Thomas Cassidy (Black Tom - kuzyn pierwszego stopnia, którego Terry nazywa wujkiem)
Powiązania z grupami:
Obecnie X-Factor; (wcześniej) X-Force, X-Corps, X-Corporation, Fallen Angels
Baza operacyjna:
Biuro X-Factor Investigations, Nowy Jork
Pierwsze pojawienie się:
"Spider Woman" vol. 1 #37
Zdolności:
Tak jak jej ojciec, Theresa potrafi emitować fale dźwiękowe o dowolnej częstotliwości i natężeniu z szerokiego, choć niesprecyzowanego zakresu. Może używać fal o dużej energii kinetycznej do niszczenia obiektów materialnych i unoszenia się nad ziemią (naturalnym wydaje się, że prędkość jej lotu nie może przekroczyć prędkości dźwięku). Dobierając dźwięki o odpowiedniej częstotliwości, może także ogłuszać ludzi lub oddziaływać na organizm w inny sposób. Potrafi także odciąć dżwięki na pewnym obszarze, wytwarzając fale o częstotliwości wygłuszającej oraz wzmacniać i przenosić już istniejące fale dźwiękowe, zdarzało jej się również wykorzystywać swoje zdolności na wzór sonaru.
Biografia:
Theresa urodziła się w rodzinnej posiadłości Cassidych w regionie Mayo, w Irlandii, jako córka Meave Rourke-Cassidy i Seana Cassidy. Ponieważ wkrótce po jej poczęciu, Sean został oddelegowany do wykonania tajnej i długiej misji dla Interpolu, nie wiedział, że jego żona zaszła w ciążę. Niestety, wkrótce po urodzeniu córki, Meave zginęła w zamachu terrorystycznym, spowodowanym przez IRA, pozostawiając dziecko pod opieką najbliższego krewnego - kuzyna swego męża, Thomasa Cassidy. Przełożeni Seana uznali, że córka również zginęła w zamachu, postanowili więc nie informować go o jej istnieniu, by dodatkowo nie obciążać go psychicznie. Tom natomiast zataił prawdę przed kuzynem, mając nadzieję, że dziewczynka okaże się mutantem jak oni i w przyszłości zostanie jego partnerką w działalności przestępczej.

Tom okazał się dobrym wychowawcą i przez lata z zaangażowaniem zastępował Theresie ojca, a gdy podrosła i zaczęła zadawać pytania, powiedział jej, że oboje rodzice zginęli. Gdy skończyła 12 lat, została wysłana do szkoły z internatem, by nie dowiedziała się o przestępczej działalności wuja. Tam, czując się opuszczona, po raz pierwszy zaczęła topić smutki i wściekłość w alkoholu, co zapoczątkowało jej przyszłe problemy z nadużywaniem mocnych trunków. Gdy Terry miała 15 lat, dowiedziała się o aresztowaniu Toma przez Interpol, co wpłynęło bardzo niekorzystnie na jej kondycję psychiczną i pogorszyło zachowanie.

Wkrótce jednak Black Tom uciekł z więzienia, korzystając z pomocy współwięźnia, z którym się zaprzyjaźnił - Caina Marko, znanego wszem i wobec jako Juggernaut. Panowie postanowili założyć spółkę i przenieść swoją bazę operacyjną do San Francisco. Tom nalegał, by Theresa dołączyła do nich, na co ona chętnie przystała i niedługo później zadebiutowała jako Siryn, podczas pojedynku ze Spider Woman i X-Men. Przestępcze trio zostało pokonane, ale troska o Theresę wzięła górę u Toma, który powiedział prawdę X-Men i oczyścił dziewczynę z zarzutów oraz pozwolił, by zabrali ją na Muir Island, na spotkanie z ojcem. Tam doszło do zjednoczenia rodziny, ku wielkiej radości wszystkich zainteresowanych.

Theresa zgodziła się zamieszkać na wyspie i wkrótce dogadała się z pozostałymi jej mieszkańcami, a nawet związała się z asystentem Moiry MacTaggart - Jamie Madroxem. Podczas kolejnego pobytu w USA, oboje poproszeni zostali o pomoc w odszukaniu Sunspota i Warlocka, którzy uciekli z New Mutants. Po ich odnalezieniu, razem wstąpili na krótko do zebranej przez Vanishera grupy Fallen Angels, gdzie Terry po raz pierwszy spotkała Tabithę Smith, znaną później jako Boom Boom i Meltdown. Wkrótce potem, Theresa rozstała się z Jamiem - wiele lat później okazało się, że był to tylko jeden z jego duplikatów, pragnący usamodzielnić się bez wiedzy oryginału.

Kiedy Wyspa Muir została opanowana przez Shadow Kinga, Terry dostała się pod jego kontrolę i została zmuszona do walki z ojcem. Po zniszczeniu wyspy, postanowiła udać się do Ameryki, gdzie jej ścieżki ponownie skrzyżowały się z wujem i jego partnerem w zbrodni. Podczas próby powstrzymania ich kolejnego przedsięwzięcia - ataku na World Trade Center - Terry poznała członków X-Force i zgodziła się wstąpić do grupy. Wkrótce, zostali bliskimi przyjaciółmi z Jamesem Proudstarem i chociaż ona nie była zainteresowania bliższym związkiem, on obdarzył ją uczuciem. Nie trwało to długo, zanim życie bohaterów-wyrzutków zaczęło dawać Terry w kość, więc aby rozładować stres, zaczęła coraz częściej sięgać po alkohol, aż w końcu musiała opuścić grupę, by uporać się z tym problemem. W tym czasie, udała się z Jamesem do Irlandii, by uporządkować sprawy rodzinne. Pogodziła się z ojcem (po tym incydencie pod kontrolą Kinga) i razem spróbowali pomóc w wyleczeniu Black Toma z wirusa, zmieniającego jego ciało w drewno. Nieoczekiwanie pomógł im w tym Deadpool, którego czynnik regeneracyjny chciał wykorzystać Tom w swojej kuracji. Przy bliższym poznaniu, Wade nieodwołalnie zadurzył się w Theresie, niestety w tym czasie ona bardziej zainteresowała się Jamesem, który zatroszczył się o nią - aczkolwiek wciąż podkreślała, że to nie jest miłość. Wkrótce po jej powrocie, X-Force i New Warrios znaleźli się na celowniku grupy Upstarts. Po tym starciu, grupa skupiła się na wyeliminowaniu stojącego za organizacją Gamesmastera - w tym celu, Terry została wysłana z tajną misją do szpitala psychiatrycznego Weissmana, gdzie spędziła kilka tygodni w roli pacjentki. Ponieważ nikt nie wiedział o jej inwigilacji, reszta grupy zajęta była symptomami nadejścia Onslaughta, a szpital został opanowany przez Gamesmastera, zmuszona była poprosić o pomoc Deadpoola, który szczęśliwie wydostał ją z placówki, chociaż sam utknął tam na jakiś czas i później to Theresa musiała ratować jego. Po powrocie do X-Force objęła rolę przywódczyni grupy, ponieważ Sam Guthrie odszedł jakiś czas wcześniej, by dołączyć do X-Men. W tym czasie między innymi poprowadziła grupę w starciu z Sinisterem, Mojo i Operation: Zero Tolerance. Najtrudniejszym jednak wyzwaniem dla Terry okazała się tajemnicza Risque, która zakręciła się koło jej przyjaciela, Jamesa, po jej zniknięciu zaś, ta dwójka bardzo się zbliżyła, co z kolei doprowadziło do poważnego spięcia między Proudstarem a Deadpoolem.

Era jej przywództwa zakończyła się wraz z powrotem Cannonballa i starciem z New Hellions, dowodzonymi przez Chrisa Aaronsona (King Bedlam). Terry stoczyła pojedynek z byłą koleżanką z grupy - Feral, która przecięła jej gardło pazurami, uszkadzając poważnie struny głosowe. Po krótkiej depresji, Theresa postanowiła opuścić grupę i zamieszkać z kuzynką ze strony matki - Victorią Donnely, jednak wkrótce po przeprowadzce, jej ciało zostało opanowane przez Malice i zniknęła na jakiś czas. Została odnaleziona przez Deadpoola, który przekazał ją w ręce tajemniczej grupy The Watchtower - oni zaś wyleczyli jej struny głosowe, używając czynnika regeneracyjnego Wolverine'a, który Wade dostarczył po walce z nim [a tak naprawdę nie wiadomo, o co chodziło, bo Liefeld nigdy nie dokończył tego wątku - Gil]. Niestety, wszelkie szanse na połączenie tej dwójki pokrzyżowała zazdrosna Vanessa, która zaatakowała Terry, podszywając się pod Wilsona. Po tym starciu, Theresa obraziła się i zniknęła na kilka długich miesięcy.

W tym czasie najwyraźniej wróciła do Irlandii i spotkała się z ojcem, który rozpaczał po śmierci Moiry MacTaggert, pomogła mu się pozbierać i stanęła u jego boku, kiedy wyszedł z inicjatywą stworzenia europejskiej grupy o charakterze policji mutantów - X-Corps. Kiedy jednak wyszły na jaw sekrety organizacji i manipulacje Mystique, X-Corps zostało połączone z europejskim oddziałem X-Corporation, działającej pod patronatem X-Men. Terry pozostała w jej szeregach, aby oczyścić dobre imię rodziny i wspomogła grupę między innymi w walce z Weapon XII w Paryżu.

Po dalszych kilku miesiącach nieobecności na scenie bohaterskiej, pojawiła się wraz z Cannonballem na Providance, by pomóc Deadpoolowi w poszukiwaniu Cable'a, który zaginął po walce z istotą, imieniem Skronn. We trójkę poszukiwali go w sąsiednich rzeczywistościach, a podróż ta pomogła odnowić przyjaźń z Wilsonem. Po odnalezieniu Nathana, Theresa przez jakiś czas pozostała z reaktywowanymi X-Force, ale działalność grupy nie została przedłużona. Terry trafiła w końcu do Nowego Jorku, gdzie Jamie Madrox z przyjaciółmi stworzył właśnie nowe X-Factor. Gil Galad 

Galeria postaci

Zobacz całą galerię

Uczestniczył w numerach.

Sortuj po:
Serii
Dacie
Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.