Avalon » Biosy » Nightcrawler [Kurt Wagner]

Nightcrawler [Kurt Wagner]

Charakterystyka

Nightcrawler [Kurt Wagner]
Name:
Nightcrawler [Kurt Wagner]
Prawdziwe imię i nazwisko:
Kurt Wagner
Poprzednie pseudonimy:
Brak
Uniwersum:
616
Tożsamość:
Tajna
Wzrost:
5'8" (170 cm)
Waga:
170 lbs. (77 kg)
Kolor włosów:
Indygo
Kolor oczu:
Żółte (lśniące/świecące) bez wyraźnych źrenic
Zajęcie/zawód:
Poszukiwacz przygód, (były) artysta cyrkowy, były ksiądz
Klasa postaci:
Mutant
Status prawny:
Nienotowany
Stan cywilny:
Kawaler
Narodowość:
Niemiec
Miejsce narodzin:
Alpy Bawarskie, Niemcy
Znani krewni:
Raven Darkholme (Mystique - matka), Azazel (ojciec, prawdopodobnie nie żyje), Graydon Creed (przyrodni brat - nie żyje), Rogue (przybrana siostra), Margali Szardos (przybrana matka), Stefan Szardos (przybrany brat - nie żyje), Jimaine Szardos/Amanda Sefton (Magik [II], przybrana siostra), Nils Styger (Abyss, brat przyrodni), Kiwi Black (brat przyrodni)
Powiązania z grupami:
X-Men, wcześniej Excalibur, N-Men
Baza operacyjna:
Instytut Xaviera
Pierwsze pojawienie się:
Giant Size X-Men #1
Zdolności:
Za fizyczny wygląd Kurta tj. żółte oczy, trzy palce u rąk i po dwa u nóg, kły, chwytny ogon oraz spiczaste uszy, jest odpowiedzialny jego czynnik mutageniczny. Kręgosłup Nightcrawlera jest bardzo giętki, to daje mu niezwykłą zwinność. Refleks oraz koordynacja ruchowa Kurta jest także ponadprzeciętna. Kontrola nad wiązaniami międzyatomowymi umożliwia mu przyczepianie się do różnych (np. pionowych) powierzchni. Mutacją charakterystyczną dla Nightcrawlera jest jego zdolność teleportacji. Kurt wykorzystuje bezustannie otaczający go międzywymiarowy portal, dzięki niemu może podróżować z miejsca na miejsce niemal natychmiastowo wydając charakterystyczny dźwięk "Bamf". Pozostawia on za sobą dym oraz zapach siarki. Właściwie jest to atmosfera z wymiaru, przez który Kurt podróżuje. Jego doskonała orientacja w przestrzeni zapobiega wteleportowaniu się w jakiś przedmiot, to mogłoby skończyć się poważnymi obrażeniami lub śmiercią. Ten sam portal, który umożliwia mu teleportację absorbuje także światło i gdy Kurt stanie w cieniu staje się praktycznie niewidoczny. Zdolności bojowe: Nightcrawler jest wyśmienitym szermierzem.
Uwagi:
Zdolność teleportacji Nightcrawlera ma swoje ograniczenia. Kurt może (a raczej woli) teleportować się jedynie w obrębie swojego pola widzenia lub do miejsc bardzo dobrze mu znanych.
Początkowo masa jaką Kurt mógł zabrać ze sobą podczas teleportacji, bez ogromnego zmęczenia, była niewielka. Z biegiem czasu, Kurt udoskonalił swe zdolności i podróż z np. dorosłym człowiekiem już nie wyczerpuje go tak bardzo.
Biografia:
Kurt Wagner urodził się w Alpach Bawarskich jako syn hrabiego Wagnera i Mystique przyjmującej wtedy postać niemieckiej szlachcianki. Choć Raven odpowiadało życie w dostatku, to hrabia zginął w bliżej niewyjaśnionych okolicznościach. Kilka miesięcy po jego śmierci, po bardzo trudnym porodzie na świat przyszedł Kurt. Podczas porodu Mystique straciła na chwilę koncentrację i ujawniła swą prawdziwą formę. Zdemaskowana, postanowiła uciekać ze swym synem, który był mutantem, co bezsprzecznie ukazywał jego nietypowy wygląd - dwa palce u rąk, trzy u nóg, żółte oczy i ogon. Mystique osaczona przez mieszkańców wioski, postanowiła zmienić się w jednego z tubylców i powiedzieć, że matka niebieskiego potwora zginęła. To jednak nie wystarczyło rozwścieczonemu motłochowi i Raven była zmuszona wrzucić swojego syna do rzeki.

Niemowlę na szczęście przeżyło i zostało wyłowione przez Margali Szardos. Wybawicielka Kurta była potężną czarodziejką, która pracowała jako medium w pobliskim cyrku. Nightcrawler został przygarnięty do rodziny Szardos i dorastał wraz ze swym przybranym rodzeństwem - Stefanem i Jimaine.

Podróżując wraz z cyrkiem, Kurt stał się gwiazdą ewolucji na trapezie. Publiczności nie przeszkadzał jego demoniczny wygląd, ludzie myśleli po prostu, że to artysta w przebraniu. Prawdopodobnie w tym okresie rozwinęła się u Kurta silna wiara w Boga i katolicyzm.

Kilka lat później cyrk zosta wykupiony przez bogatego Teksańczyka. Kurt nie chciał zostać główną atrakcją "galerii dziwadeł", więc opuścił miejsce gdzie spędził dzieciństwo. Wyjechał on do Winzeldorfu, gdzie mieszkał jego brat Stefan. Niestety, stało się to, co Stefan przepowiedział w przeszłości. Jego magiczne dziedzictwo zwabiło go do czynienia zła. Stefan zaczął mordować dzieci z miasteczka. Kurt chciał go powstrzymać bez robienia mu krzywdy, jednak podczas walki przypadkowo skręcił mu kark. Tubylcy znaleźli Wagnera przy ciele brata i wzięli go za demona, który terroryzował okolice. Rozwścieczonych ludzi gotowych zlinczować Kurta psychicznie sparaliżował Charles Xavier. Profesor zaproponował mutantowi wstąpienie do X-Men, ta propozycja została szybko przyjęta przez pana Wagnera. Kurt, pod pseudonimem Nightcrawler, dołączył do reszty "międzynarodowych" studentów Xaviera, by uratować pierwszych uczniów Szkoły dla Młodych Talentów pojmanych przez żyjącą Wyspę Krakoa. Wagner, po udanej akcji, pozostał w szeregach X-Men. Jednym z powodów, przez które został, był fakt, że Margali Szardos rzuciła na niego klątwę.

Poza obrębem posiadłości, Kurt używał zawsze induktora obrazu. Według Logana, Wagner robił tak, ponieważ wstydził się swego wyglądu. Jednakże Nightcrawler z czasem całkiem zaakceptował swoją aparycję i zaprzestał używania urządzenia zmieniającego ją.

Podczas wizyty w zamku Seana Cassidy, gdzie grupka X-Men odpoczywała po powrocie z kosmosu, Kurt przypadkowo odkrył swą kolejną zdolność. Podczas walki z Juggernautem i Tomem Cassidy został on wyrzucony w cień, gdzie znikł. Dzięki temu wydarzeniu dowiedział się, że w cieniu staje się niewidoczny.

Krótko po swoich dwudziestych pierwszych urodzinach Kurt, dzięki pomocy Dr. Strange'a oraz X-Men, pogodził się z Margali Szardos. Wreszcie miał okazję wyjaśnić jej, że Stefan oszalał, a on sam zabił go przypadkiem. Po krótkiej wizycie w piekle autorstwa Margali, Nightcrawlera czekała kolejna niespodzianka. Okazało się, że jego dziewczyna Amanda Sefton to naprawdę Jimaine Szardos - jego przybrana siostra.

Wkrótce po tym jak Kitty Pryde wstąpiła do X-Men, studenci Xaviera dowiedzieli się o planowanym zamachu na życie senatora Kelly'ego. Podczas walki z Brotherhood of Evil Mutants, Kurt po raz pierwszy zobaczył Mystique i przekonał się jak bardzo podobny jest do terrorystki. To spotkanie pozostawiło wiele pytań, na które odpowiedzi Nightcrawler otrzymał dopiero później. Po wydarzeniach, które doprowadziły do utraty mocy przez Storm, Kurt stał się liderem X-Men. Jego niepewność i powątpiewanie we własne siły zostało spotęgowane po spotkaniu z Beyonderem. Stanięcie twarzą w twarz z istotą o niemal boskich mocach zachwiało jego wiarę w Boga. Gdy Ororo powróciła w szeregi X-Men, Nightcrawler z chęcią oddał jej przywództwo nad grupą.

Podczas kolejnego spotkania z Beyonderem, Kurt nie został zabrany z resztą X-Men. Według wszechmocnej istoty miał on własne problemy, nad których rozwiązaniem musiał popracować. W tym czasie Wagner przeżył lekki kryzys, który doprowadził do burzliwego zakończenia związku z Amandą Sefton. Kurt ponownie uwierzył w siebie i swe zdolności po tym jak uratował młodą kobietę z Murderworldu Arcade'a.

Nightcrawler ponownie dołączył do X-Men. Podczas walki z Nimrodem i Hellfire Club jego zdolności teleportacyjne zostały poważnie nadwyrężone. Pomimo swego osłabienia, bronił on Morlocków podczas "Masakry Mutantów". Walczącego z Vertigo Kurta zaskoczył Riptide. Marauder pobił i ciężko zranił "elfa". Przebywającego w śpiączce Nightcrawlera przetransportowano na Wyspę Muir. Tam, po kilku tygodniach, odzyskał przytomność i dowiedział się o domniemanej śmierci X-Men w Dallas. Po rekonwalescencji, nie zważając na bardzo ograniczoną zdolność teleportacji, połączył siły z Shadowcat, Captainem Britain oraz Meggan, by pomóc Rachel Summers, która uciekała przed Technetem i Wilkami Wojennymi Mojo. Ta piątka postanowiła zostać razem i stworzyć grupę superbohaterów o nazwie Excalibur. Podczas jednej z pierwszych misji, zdolności teleportacyjne Kurta zostały przywrócone w czasie walki z Dr. Doomem z innej rzeczywistości. Choć Brian Braddock był oficjalnym liderem zespołu, to w rzeczywistości Kurt pełnił tą funkcję. Po nieprzyjemnym zajściu, po którym Excalibur rozeszli się na "wakacje", Kurt pozostał w latarni Braddocka by leczyć swoją złamaną nogę oraz trenować Technet. Zespół ponownie "zszedł się" akurat by stawić czoło Necromowi i Anti-Phoenix. Właśnie do tego zadania Excalibur został powołany przez Romę. Po uratowaniu multiświata Kurt już oficjalnie stał się liderem brytyjskiej grupy superbohaterów.

Niedługo po wydarzeniach w ośrodku Cloud Nine i procesie Cerise, Kurt przeniósł siedzibę Excalibur z rezydencji Braddocków na Wyspę Muir. Tam pogodził się z Amandą Sefton. Jego szczęście nie trwało jednak długo, gdyż wkrótce musiał walczyć z Mystique i Greydonem Creedem. Podczas tego osobliwego "zjazdu rodzinnego" Kurt dowiedział się, że Raven Darkholme to jego matka. Wagner nie miał czasu uporać się z tymi "nowościami", gdyż musiał wziąć udział w walce przeciwko Phalanx. Po przejściach z organizacją Black Air oraz po dołączeniu do Excalibur Pete'a Wisdoma, Nightcrawler zaczął się zmieniać. Stał się bardziej drapieżny, nosił nowy kostium, zapuścił bródkę. Nieodłącznym elementem jego ekwipunku stały się dwa miecze. Wkrótce Kurt dowiedział się o tajemniczej śmierci jego przyjaciół z cyrku i wyjechał by rozwiązać tę zagadkę. Okazało się, że za ich śmierć był odpowiedzialny Belasco, władca magicznego wymiaru Limbo. Dzięki współpracy Amandy Sefton i Margali Szardos Nightcrawler zdołał pokonać złego demona. Wieloletnia sympatia Wagnera, Jimaine, musiała pozostać w Limbo, gdyż ktoś musiał zostać jako strażnik przejścia pomiędzy wymiarami, aby demony nie mogły dostać się na Ziemię.

Z powodów niezależnych od niego, Kurt i jego zespół nie mogli wziąć udziału w walkach z Onslaughtem oraz z oddziałami Operation: Zero Tolerance. Dopiero po pokonaniu organizacji Bastiona, Nightcrawler mógł zorganizować ekipę ratunkową, która miała za zadanie odszukać zaginionego Charlesa Xaviera. Jego starania jednakże nie przyniosły skutku.

Po ślubie Briana z Meggan, Excalibur zostało rozwiązane więc Kurt wraz z Kitty Pryde i Colossusem powrócili w szeregi X-Men. Podczas "Magneto War" Nightcrawler ponownie otrzymał mgliste i wieloznaczne informacje na temat swojej przeszłości. Walcząc z Astrą, Kurt usłyszał od niej coś co mogłoby wskazywać, że miała ona jakieś niejasne powiązania z Mystique w czasie gdy zmiennokształtna urodziła swego syna. Wagner nie otrzymał więcej informacji, gdyż Astra wykorzystała jego zmieszanie i zbiegła.

W okresie zebrania "Twelve" Kurt był jednym z grupki najbliższych przyjaciół Wolverine'a, którzy wyrwali go spod kontroli Apocalypse'a. Później wziął udział w zakończonej sukcesem operacji X-Men, wymierzonej przeciwko neutralizującym mutageniczne zdolności satelitom High Evolutionary'ego. Niedługo po tych wydarzeniach Nightcrawler opuścił Instytut Xaviera i wstąpił do seminarium. Chęć zostania księdzem nie przeszkodziła mu w próbie ratowania swych przyjaciół gdy demony N'Garai zamieniły się z nimi ciałami. Dzięki pomocy Amandy Sefton wszystko powróciło do normy. Kurt niezbyt długo przebywał w zaciszu seminarium, ponieważ konflikt z Neo ponownie rzucił go w wir walki. Zaskoczony przez wroga, został ciężko ranny i przeżył jedynie dzięki pomocy dr Cecilii Reyes. Wagner ponownie przyłączył się do X-Men i wraz z nimi zniszczył siedzibę Neo.

Po wydarzeniach "Maximun Security" nastąpił prawdopodobnie jeden z najbardziej bolesnych momentów w życiu Kurta. Jego bliski przyjaciel, Piotr Rasputin, poświęcił swoje życie by uwolnić do atmosfery lek na Legacy Virus. Nightcrawler był niezwykle wstrząśnięty śmiercią Colossusa i nie myśląc racjonalnie dał upust swojemu gniewu wyżywając się na grupce ludzi w Salem Center. Zaszokowanego swym zachowaniem Kurta odnalazł Mr. Sinister. Zaoferował on się za "niewielką cenę" stworzyć klon Rasputina. Kurt wiedział, że takie działanie oznaczałoby zbezczeszczenie spuścizny przyjaciela, więc rozbił fiolkę z DNA Piotra. Kumulacja tak wielu bolesnych wydarzeń spowodowała, że Wagner musiał opuścić X-Men na jakiś czas by poradzić sobie z dręczącymi go problemami. W poprzedzającym czasie otrzymał święcenia kapłańskie i najwyraźniej pozbierał się, gdyż wrócił do X-Men. Wraz z Archangelem i Icemanem stał się członkiem wypadowej grupy studentów Xaviera działającej przeważnie w Europie. Podczas jednej z misji grupa poznała nowego wroga mutantów, organizację Church of Humianity (Kościół Ludzkości). Zespołowi udało się odnaleźć kwaterę główną samozwańczych krzyżowców. W czasie gdy Wolverine, Chamber i Iceman starali się odbić Stacy-X, Kurt przez przypadek wteleportował się do komnaty Supreme Pontiffa (Najwyższego Arcykapłana). Przywódca Church of Humanity zaatakował Nightcrawlera mentalnie i zabrał mu, jak sam enigmatycznie określił, "to co jest mu najdroższe". To nagłe i nieprzyjemne spotkanie bardzo zmieniło Kurta. Zaczął on kwestionować swe miejsce w X-Men, a nawet swoją wiarę. Wydarzenia z X-Corps jedynie pogłębiły jego wewnętrzny konflikt.

Nightcrawler dowiedział się wielu rzeczy, o których znajomi nie muszą wiedzieć. Choć powrócił on do swojej postawy wesołka i zawadiaki, była to jedynie maska, którą zakładał dla swych przyjaciół by myśleli, że wszystko jest z nim w porządku. Wkrótce okazało się, że Kurt nigdy nie został wyświęcony na kapłana, a wspomnienia o tym ważnym dla niego wydarzeniu były jedynie telepatyczną sugestią. Wszystko to było częścią planu Church of Humanity, aby obalić Kościół Katolicki. Kapłani chcieli uczynić Nightcrawlera następnym papieżem, a potem ujawnić go jako wcielenie Szatana. X-Men udało się pokrzyżować te plany.

Wkrótce Kurt wiedziony instynktem wyruszył na wyspę Isla des Demona, u wybrzeży Florydy. Tam wraz z mutantami teleporterami podobnymi do niego wziął udział w ceremonii, która otworzyła portal, z którego zaczęła wyłaniać się armia mutantów-demonów. Podczas wynikłej bitwy X-Men udało się na siłę wyrwać Kurta z kręgu, co spowodowało zapadnięcie się bramy. Niestety Nightcrawler i przyjaciele zostali po złej stronie portalu. W tym piekielnym wymiarze Kurt dowiedział się, że władca tej krainy, Azazel, jest ojcem jego oraz reszty teleporterów (upewnił się także, że jego matką jest Mystique). Władca demonów był mutantem z czasów biblijnych i przy pomocy armii swych potomków chciał powrócić na Ziemię i zniewolić ludzkość. Kurt nie chciał mieć nic do czynienia z takim ojcem i wspomagany przez X-Men oraz nowopoznanych braci, Abyssa i Kiwi Blacka, pokonał Azazela.

Podczas House of M Kurt był członkiem elitarnej jednostki S.H.I.E.L.D. dowodzonej przez Wolverine'a i Mystique. Gdy Layla Miller obudziła jego prawdziwe wspomnienia wraz z resztą bohaterów ruszył na Genoshę. Po wydarzeniach M-Day Nightcrawler stanął na czele nowej grupy wypadowej X-Men, która strała się z Death Commandos, którzy wzięli na cel Marvel Girl oraz później Forsaken, którzy zagrażali Psylocke. Następnie Nighcrawler wraz z profesorem Xavierem, Polaris, Marvel Girl, Havokiem, Darwinem oraz Warpathem udał się w kosmiczną wędrówkę śladami opętanego żądzą zemsty Vulcanem.Wyprawa nie potoczyła się dobrze. Profesor Xavier dostał się w ręce wroga. Lilandra została pozbawiona władzy. Vulcan został mężem Deathbird, zaraz potem zabił cesarza D'Kena i sam został władcą imperium Shi'Ar. Następnie wrzucił Xaviera do kryształu M'Kraan, licząc, że to go zabje. Na ratunek profesorowi rzucił się Darwin. W tym momencie Vulcan i jego świta zostali zaatakowai przez połączone siły X-Men i Starjammers. Corsair - Christopher Summers, ojciec Cyclopsa, Havoka i Vulcana - próbował przemówić swemu synowi do rozumu. Vulcan zabił go bez wahania. Darwinowi udało się wyprowadzić Xaviera z kryształu. Nightcrawler pomógł im wrócić na statek którym przylecieli. W tym momencie bitwa była już przegrana. Lilandra, chcąc ratować swojego ukochanego, uruchomiła autopilota statku, nie zważając na protesty. Nightcrawler, Xavier, Darwin, Warpath i Hepzibah znaleźli się z powrotem na Ziemi. Havok, Marvel Girl i Polaris dołączyli do Starjammers i kontynuowali wojnę z Vulcanem, chcąc przywrócić Lilandrę na tron. [Uncanny X-Men #475-486]

Wkrótce później narodził się pierwszy mutant po M-Day. Nightcrawler był w grupie X-Men która wyruszyła do Cooperstown, by na własne oczy zobaczyć zniszczenia pozostałe po rzezi jakiej dokonali Purifiers. Odkryli również ślady obecności Marauders. Kurt, wraz z Wolverinem, Angelem, Storm i Colossusem, został wysłany przez Cyclopsa na poszukiwanie byłych Acolytes. Dzięki informacjom od Amelii Voight odnaleźli bazę Sinistera na Antarktydzie. Piątka X-Men, wspierana z oddali przez Emmę Frost, zmierzyła się z przeważającymi liczebnie siłami Marauders i Acolytes. Dzięki doskonałemu zgraniu szło im zaskakująco dobrze, aż do momentu, gdy Sinister przełamał telepatyczną ochronę Emmy. Podczas odwrotu Nightcrawler został postrzelony przez Scalphuntera, zdołał jednak teleportować się z Wolverinem na bezpieczną odległość. W instytucie ciężko ranny Kurt, pogrążony w farmakologicznej śpiączce, stał się jednym z wielu poszkodowanych, którymi opiekował się Beast. Nightcrawler obudził się w samą porę - tuż przed tym jak Predator X zaatakował ambulatorium. Chwilę później Pixie teleportowała Kurta, Beasta, siebie i grupkę New X-Men wraz z Predatorem X na drugą stronę świata. Znaleźli się na wyspie Muir, w samym środku ostatecznej bitwy X-Men i X-Factor z Acolytes i Marauders. Nightcrawler był w na tyle dobrej formie by wziąć czynny udział w walce. [crossover X-Men: Messiah CompleX]

Kiedy Cyclops rozwiązał X-Men - co było przykrywką dla przenosin do San Francisco - Nightcrawler pojechał z Wolverinem i Colossusem na wakacje do Europy. Była to część starań mających podnieść Piotra na duchu po utracie Shadowcat. Kurt nadal przechodził rekonwalescencję po postrzale. Wakacje skończyły się starciem z Omegą Redem i komórką rosyjskich służb specjalnych zajmującą się mutantami. [Uncanny X-Men #495-499]

Kurt zadbał o to, by w nowej siedzibie X-Men powstała kaplica. W tym czasie odszukał również prowadzącego przydrożną jadłodajnię pośrodku pustyni Scalphuntera. Korzystając z holograficznego przebrania Kurt zadręczał go przyjazną rozmową, chwaleniem jego kuchni i czytaniem na głos esejów filozoficznych. Kiedy po paru dniach się ujawnił, pokonał go w krótkiej walce i oświadczył, że mu wybacza, ale Greycrow powinien wreszcie zrobić coś użytecznego ze swoim życiem. Korzystając z wolnego czasu i swobody, jaką dała mutantom przyjazna atmosfera San Francisco Nightcrawler spędził sporo czasu z Pixie. Możliwość teleportacji, którą dawało jej wyuczone w Limbo zaklęcie, sprawiła, że - wedle jego słów - "poczuł się staro". Doprowadziły nawet do tego, że przez jakiś czas uważał, że nie jest już potrzebny X-Men. Po krótkich wakacjach w Niemczech - podczas których poznał chłopca będącego ofiarą klątwy nadającej mu demoniczny wygląd i po raz kolejny spotkał się z Mephisto - powrócił jednak do zespołu. Był jednym z wielu X-Manów, którzy bronili San Francisco podczas inwazji Skrullów. [X-Men: Manifest Destiny, Manifest Destiny: Nightcrawler, Secret Invasion: X-Men]

Jakiś czas później Pixie zaatakowała go podczas treningu, przebijając swoim Souldaggerem, przez co z Nightcrawlera wyłonił się Soulsword, ukryty w nim jakiś czas temu przez Amandę Sefton. Sytuację wykorzystała Illiana Rasputin pojawiając się znikąd, pokonując kilkoro mutantów i zabierając jedną i drugą broń. Nightcrawler stanął na czele grupy złożonej z Colossusa, Wolverine'a, Rockslide'a, Mercury i Pixie, której zadaniem było udać się do Limbo po Illianę. W rezultacie Pixie straciła kolejny fragment swojej duszy, ale Illiana wróciła w szeregi X-Men. Wkrótce później doszło do konfrontacji X-Men z Normanem Osbornem i jego własną grupą X-Men zakończonej kolejnymi przenosinami mutantów. Nową siedzibą stała się Utopia - sztuczna wyspa zbudowana z resztek Asteroidy M. [X-Infernus oraz crossover Utopia]

Kiedy mutanci wskrzeszeni przez Selene zaatakowali Utopię, Nightcrawler poprowadził grupę X-Men, która udała się na wyspę Muir, podążając za ostrzeżeniami Destiny i Blindfold. Tam zmierzyli się z odrodzonym, silniejszym niż wcześniej Proteusem. Kurt był jedną z osób, nad którymi kontrolę przejął Proteus. Ostatecznie X-Men odnieśli zwycięstwo, głównie dzięki Magneto. [X-Men: Legacy #231-233]

Zaraz po starciu z Selene i jej podwładnymi do teraźniejszości powrócił Cable z - teraz już dorosłą - dziewczynką z Cooperstown, Hope Summers. Nightcrawler był częścią "zespołu Alfa", wraz z Wolverinem, Colossusem, Psylocke, Angelem i X-23. Magik teleportowała ich wprost na samochody Sapien League, które ścigały Cable'a i Hope. Po wyeliminowaniu pościgu Wolverine i X-23 zaczęli przesłuchiwać parę żołnierzy SL, po czym zabili ich na oczach pozostałych. Wściekły Nightcrawler zaczął się domagać, by wyjaśnili swoje postępowanie. Logan zaczął od wyjaśnienia, że prowadzą wojnę, po czym ujawnił istnienie X-Force. Kurt był gotów w tym momencie opuścić szeregi X-Men, jednak Cyclops przekonał go w telepatycznej rozmowie, że los Hope jest w tej chwili najważniejszy. Kurt przyznał mu rację. Zespół Alfa ponownie dogonił Cable'a i Hope wieczorem, w chwili gdy motel, w którym się ukrywali, został zaatakowany przez Purifiers pod dowództwem wskrzeszonego przez Bastiona Strykera. Purifiers udało się najpierw wyteleportować Magik do Limbo a potem ogłuszyć Nightcrawlera na tyle długo, by nie zdołał dotrzeć do Hope. Widząc to, Cable zdecydował się na dalszą ucieczkę. Zespół Alfa rozprawił się z pozostałymi Purifierami szybko i brutalnie - Kurt mógł tylko bezradnie patrzeć, jak Archangel zabija Strykera.
Następnego dnia do grupy dołączyły Ariel - która dzięki swojej teleportacji mogła zastąpić Illianę - i Rogue, którą łączyła z Hope empatyczna więź. Aby jak najszybciej znaleźć Cable'a i dziewczynę, Nightcrawler zaczął się teleportować wraz z Rogue, kierując się jej wskazówkami. Pobił przy tym swój życiowy rekord, pokonując wielokrotnymi teleportacjami dużo ponad tysiąc kilometrów w ciągu paru minut - i to z pasażerką. Reszta grupy Alfa dogoniła ich na tyle szybko, że zdołali unieszkodliwić kolejny oddział Sapien League, zanim stał się zagrożeniem dla Cable'a i Hope. Dzięki równoczesnej akcji dowodzonej przez Cannonballa grupy Beta, X-Men odkryli, że Bastion śledził Cable'a dzięki technowirusowi. Aby chronić Hope postanowiono, że Cable zostanie z zespołem Alfa, a Hope uda się z Nightcrawlerem na Utopię. Wraz z nimi miała podróżować Rogue, która pożyczyła na wszelki wypadek moce Colossua, Angela, Psylocke, Wolverine'a i X-23.
Poprzednio Nightcrawler pokonał z Rogue ponad tysiąc kilometrów. Teraz podróżował z dwoma pasażerkami ze środkowych Stanów na Zachodnie Wybrzeże. Kiedy zatrzymali się na moment w Las Vegas, zaatakował ich Bastion. Jego pierwszym posunięciem było postrzelenie Nightcrawlera, by uniemożliwić Hope ucieczkę. Rogue wdała się w nierówną walkę z Bastionem, jednocześnie rozkazując Hope, by uciekała. Ta jednak nie posłuchała jej i kiedy Bastion miał wykończyć Rogue, zaatakowała go metalowym prętem. Wyczerpany i ranny Nightcrawler uratował życie Hope, teleportując się pomiędzy nią i Bastiona - prosto w jego rękę. Przebity na wylot Kurt zebrał siły na ostatni, imponujący skok. Jednym teleportem pokonał niemal siedemset kilometrów dzielące Las Vegas od Utopii, ratując życie tak Hope, jak i Rogue. Hope znalazła się pod opieką X-Men, Rogue zaś mogła sama uciec z Las Vegas dzięki temu, że teleport Kurta wyrwał Bastionowi rękę i wystarczająco wiele innych elementów, by zdezaktywować go na jakiś czas.
W ostatnich słowach Kurt powiedział Hope, że wierzy w nią. Umarł z uśmiechem na ustach. Jego ciało zostało skremowane wkrótce później, kiedy X-Men czekali na ostateczny atak Bastiona. [crossover X-Men: Second Coming]

W swoim testamencie Kurt wyraził życzenie, by Wolverine dostarczył pewien bardzo cenny fortepian do kościołu Świętego Wniebowstąpienia. Kościół ów znajdował się w Wenezueli. Na szczycie góry. Dostać się tam można było wyłącznie na piechotę. Wspinaczka z fortepianem zajęła Loganowi osiem dni wypełnionych opędzaniem się od robactwa i piciem wody z kałuż po tym, jak stracił zapasy. Kiedy wreszcie dotarł na szczyt, usłyszał, że w kościele nie ma nikogo, kto grałby na fortepianie. Przede wszystkim jednak spędził te osiem dni wspominając swojego przyjaciela i wszystko, co od niego usłyszał. Pod koniec był gotów przyznać, że być może Kurt miał rację co do istnienia Boga. [Wolverine: Weapon X #16]Idanow i Krzycer

Galeria postaci

Zobacz całą galerię

Uczestniczył w numerach.

Sortuj po:
Serii
Dacie
Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.