Avalon » Biosy » Moonstar

Moonstar

Charakterystyka

Moonstar
Name:
Moonstar
Prawdziwe imię i nazwisko:
Danielle "Dani" Moonstar
Poprzednie pseudonimy:
Psyche, Mirage
Uniwersum:
616
Tożsamość:
Znana władzom rządowym
Wzrost:
5' 8" (173 cm)
Waga:
125 lbs (57 kg)
Kolor włosów:
Czarne
Kolor oczu:
Brązowe
Zajęcie/zawód:
konsultantka; poprzednio: nauczycielka, agentka S.H.I.E.L.D., terrorystka, Walkiria, studentka, poszukiwaczka przygód
Klasa postaci:
Mutant
Status prawny:
Nienotowana
Stan cywilny:
Panna
Narodowość:
Amerykanka
Miejsce narodzin:
Boulder, Colorado, USA
Znani krewni:
William Lonestar (ojciec), Peg Lonestar (matka), Black Eagle (dziadek, nie żyje)
Powiązania z grupami:
Initiative, poprzednio: grono pedagogiczne Instytutu Xaviera, X-Men, X-Force, SHIELD, Mutant Liberation Front, Valkyries, New Mutants
Baza operacyjna:
Camp Hammond, Stamford, stan Connecticut, USA
Pierwsze pojawienie się:
Marvel Graphic Novel #4
Zdolności:
Naturalną zdolnością Moonstar było generowanie astralnych obrazów, wyrażających emocje (zazwyczaj lęki, choć nie koniecznie) osoby będącej pod wpływem jej psionicznej emanacji. Przez jakiś czas mogła generować jedną iluzję w namacalnej formie fizycznej, później rozwinęła tę zdolność w kierunku wytwarzania łuku i strzał (lub innej broni) z psionicznej plazmy. Skoncentrowana w ten sposób energia dawała jej dostęp do najgłębszych myśli ofiary, które mogła odczytywać, lub kierować przeciwko właścicielowi, powodując stany lękowe, napady, a nawet śmierć. Posiadała także telepatyczną więź z wyżej uorganizowanymi zwierzętami, jak ssaki i ptaki, która pozwalała na raczej instynktowny i emocjonalny kontakt.
Przebywając w Asgardzie, Dani przeszła inicjację Walkirii, dzięki czemu potrafiła widzieć zbliżającą się śmierć ludzi, w formie uosabiającej ich lęk przed nią. Mogła stanąć do pojedynku z tą manifestacją śmierci, by uratować życie danej osoby. Później, zdolność ta połączyła się z jej wrodzonymi umiejętnościami, dzięki czemu potrafiła odtwarzać ostatnie chwile niedawno zmarłych osób w postaci astralnych projekcji.
Przez krótki czas, Danielle była w kontakcie z fundamentalnymi siłami Wszechświata, posiadając zdolności widzenia energetycznych wiązań w otoczeniu, projekcji rozmaitych form energii, zmiany stanu materii, manipulacji falami elektromagnetycznymi, lewitacji oraz leczenia.
Uwagi:
Obecnie, Dani nie posiada żadnych zdolności pochodzenia mutacyjnego, za sprawą działania Wandy Maximoff, nie wiadomo na pewno, jak ma się sprawa z jej innymi zdolnościami.
Biografia:
Danielle Moonstar spędziła szczęśliwe dzieciństwo na ranczu swoich rodziców położonym w pobliżu Boulder w stanie Colorado. Pierwsze symptomy jej mutacji pojawiły się, gdy miała dziesięć lat, a objawiały się w postaci powracających koszmarów, które były tak naprawdę odzwierciedleniem lęków osób w najbliższym otoczeniu. Pewnego dnia przyśniła jej się śmierć rodziców, a gdy wkrótce jej rodzice zaginęli w górach, uznała, że oboje nie żyją. W tym samym czasie jednak, w jej snach zaczęły pojawiać się wizje Demonicznego Niedźwiedzia, uwierzyła więc, że to demon jest odpowiedzialny za śmierć jej rodziców i uciekła z domu, by schronić się u dziadka, który był wodzem i szamanem szczepu Czejenów. Kolejne lata spędziła w spokojnej okolicy gór Medicine Bow, oddając się tradycyjnym naukom i medytacji oraz odkrywając empatyczną więź ze zwierzętami. Gdy jej telepatyczne zdolności zaczęły się rozwijać i przejawiać bardziej intensywnie, Black Eagle skontaktował się ze swoim dawnym przyjacielem, profesorem Charlesem Xavierem i poprosił go, by zaopiekował się jego wnuczką, gdyż już wtedy przewidział swoją rychłą śmierć. Gdy Dani dowiedziała się o tym, zdenerwowana, użyła swoich zdolności na dziadku, tworząc projekcję przedstawiającą jego lęk przed śmiercią. Wkrótce potem, Black Eagle zginął, śmiertelnie pobity przez pracowników Donalda Pierce'a, dokładnie tak, jak w tej wizji.

Gdy Pierce został pokonany dzięki wspólnemu wysiłkowi grupy młodych mutantów, zebranych przez Xaviera, Dani zgodziła się wstąpić do jego szkoły i dołączyć do New Mutants jako Psyche, jednak od razu zademonstrowała swoją niezależność, wprowadzając do standardowego mundurka elementy etniczne. Jej pierwsza sesja w Sali Ćwiczeń zakończyła się ucieczką do lasu, ponieważ obawiała się użyć swoich zdolności w obecności innych, jednak później wróciła i samotnie wykonała ćwiczenie, czym zasłużyła sobie na rolę przywódczyni grupy. Wciąż jednak prześladowały ją lęki i sny o Demonicznym Niedźwiedziu i kiedy usłyszała, że Xavier podejrzewa ją o paranoję lub schizofrenię, rozważała nawet odebranie sobie życia. Na szczęście pozostali członkowie grupy poważnie potraktowali jej obawy, dzięki czemu wspólnie mogli przeciwstawić się Xavierowi, kiedy kontrolę nad nim przejął embrion Brood i wyszło na jaw, że to on telepatycznie podsycał jej lęki, chcąc wykorzystać w swoim planie. Kosmiczny pasożyt został ostatecznie pokonany, kiedy X-Men wrócili na Ziemię, a profesor otrzymał nowe, sklonowane ciało i mógł właściwie zająć się młodszym pokoleniem studentów.

W ciągu następnych miesięcy, Dani nauczyła się kontrolować swoje zdolności i tworzyć projekcje innego niż dotąd typu. Zmieniła także pseudonim na Mirage i podzieliła się przywództwem z Cannonballem. Wciąż jednak prześladowały ją coraz intensywniejsze wizje Demonicznego Niedźwiedzia, postanowiła więc zmierzyć się z nim i wywołała potwora na terenie posiadłości. Starając się użyć swoich zdolności na Niedźwiedziu, zobaczyła w jego myślach obraz samej siebie, uznając więc za nieprzydatne mutacyjne talenty, sięgnęła po tradycyjną broń, co niemal kosztowało ją życie. New Mutants interweniowali w samą porę, by ocalić koleżankę i odtransportowali ją do ambulatorium, podczas gdy część grupy nadal walczyła z demonem. Xavier musiał wezwać na pomoc Morlocka Uzdrowiciela, by uratować dziewczynę, a tymczasem Illyana zdołała pokonać potwora, używając swojego Miecza Duszy i tym samym uwolniła rodziców Dani od straszliwej klątwy. Mimo nalegań rodziców, Moonstar postanowiła pozostać w szkole i nie wróciła z nimi do Colorado.

Kilka tygodni później, New Mutants zostali uprowadzeni do Asgardu przez Lokiego. Tam, Dani uratowała przed śmiercią z rąk myśliwych skrzydlatego konia, z którym szybko się zaprzyjaźniła, tworząc unikalną więź i nadała mu imię Brightwind. Dosiadając skrzydlatego konia, zwróciła na siebie uwagę jednej z Walkirii, która zaprosiła ją do siedziby swojej i sióstr. Dani jednak nie wiedziała o tym i dziwiła się, kiedy udała się na poszukiwanie przyjaciół, a napotkani ludzie reagowali strachem na jej widok. Dopiero podczas walki New Mutants i X-Men z boginią śmierci, Helą, okazało się, że więź z Brightwindem i przyjęcie w poczet Walkirii nadało jej szczególny status w Asgardzie i dało dostęp do nowych możliwości. Kiedy obie grupy powróciły w końcu na Ziemię, Dani zabrała ze sobą skrzydlatego konia.

Po powrocie okazało się, że profesor Xavier został zabrany do Imperium Shi'Ar, a opiekunem New Mutants i dyrektorem szkoły jest teraz Magneto - Dani długo nie mogła pogodzić się z tym faktem. Wkrótce potem, Moonstar zaczęła widywać oznaki zbliżającej się śmierci u swoich przyjaciół. Jak się okazało, zwiastowały one spotkanie z Beyonderem, który przybył na Ziemię, by stać się człowiekiem i zaprowadzić idealny porządek, a ponieważ New Mutants przeciwstawili mu się, wymazał ich z istnienia. Niemal natychmiast jednak przywrócił ich do życia, aby wypróbować maszynę, która miała uczynić go człowiekiem - eksperyment udał się i ciała młodych mutantów ożyły, ale ich umysły nie funkcjonowały właściwie i zachowywali się jak bezmyślne zombie. Dani miała więcej szczęścia niż jej przyjaciele, bo wkrótce spotkała Thora pod postacią żaby (sprawka Lokiego) i dzięki instynktownemu telepatycznemu kontaktowi odzyskała świadomość. Pozostali trafili tymczasowo pod opiekę Emmy Frost, a kiedy Moonstar dowiedziała się o tym, pokłóciła się z Magneto i wyjechała do domu.

W rodzinnych stronach, Dani spotkała się z przyjacielem z dzieciństwa, Patem Robertsem, z którym łączyło ją kiedyś silne uczucie. Tym razem jednak nie mogli się dogadać i ciągle się kłócili, co zaowocowało niekontrolowaną manifestacją zdolności Moonstar podczas wspólnego obiadu. W czasie kolejnej sprzeczki, Dani zobaczyła widmo śmierci zbliżające się do Pata, a wkrótce potem został on ranny i uwięziony w śnieżnej zamieci. Moonstar odnalazła go i stoczyła pojedynek ze Śmiercią w postaci myśliwego, czym ocaliła mu życie, jednak następnego dnia Śmierć powróciła w postaci starej Indianki i przekonała ją, by pozwoliła zabrać duszę Pata.

Danielle wróciła do szkoły kiedy pozostali New Mutants zostali uwolnieni od efektów ubocznych rezurekcji i machinacji Emmy Frost. Kilka miesięcy później Magma została uprowadzona przez grupę Purifires pracujących dla High Evolutionary nad maszyną usuwającą mutacyjne zdolności. Mimo zakazu Magneto, Moonstar poprowadziła grupę na odsiecz i udało im się uwolnić Amarę zanim została poddana procesowi. Podczas walki, Mirage została rzucona na działającą maszynerię, jednak ktoś przełączył tryb jej działania, dzięki czemu zdolności Dani nie cofnęły się, ale ewoluowały na wyższy poziom: teraz mogła nadawać swoim iluzjom formę fizyczną, chociaż tylko jednej naraz. Po kilku problemach z przypadkowymi manifestacjami, wpadła na pomysł, by "przechowywać" tą zdolność w postaci naszyjnika, kiedy nie będzie jej potrzebna.

Kiedy bogini śmierci, Hela, podjęła próbę przejęcia władzy w Asgardzie, zesłała na wszystkie Walkirie bitewną gorączkę, która nie tylko podporządkowała je jej woli, ale też sprawiła, że dosłownie zostały otoczone płomieniami. Dotknęło to także Moonstar i jej skrzydlatego rumaka, jednak Dani wykazała dość silnej woli, by przeciwstawić się gorączce i wytworzyła lodową machinę, by ochłodzić swoje ciało, podczas gdy reszta grupy udała się po pomoc do doktora Strange. Gorączka jednak narastała, ponieważ Hela potrzebowała więcej dusz, by pokonać Thora i próbowała zmusić Moonstar, by zaczęła zabijać przypadkowych ludzi. New Mutants i Strange nie zdołali przybyć na czas, ponieważ wplątali się w potyczkę z Freedom Force, wkrótce więc lody stopniały, a Dani zmieniła się w demoniczną Walkirię i udała do Asgardu. Nie było to wprawdzie po myśli Heli, ale postanowiła wykorzystać Moonstar do innego celu: kazała jej porwać mistrza kowala Eitri i zmusić go, by wykuł dla niej miecz z mistycznej rudy Uru. New Mutants wyruszyli na pomoc przyjaciółce i zmierzyli się z nią. Na szczęście wola Dani pozostała na tyle silna, że nie mogła ich skrzywdzić i porzuciła pole walki, wracając do bogini. Hela nasyciła mistyczny miecz swoją magią i wysłała Moonstar z misją zabicia we śnie Odyna, dzięki czemu zyskałaby władzę nad jego duszą. W sypialni najwyższego ojca Asgardu, Mirage stoczyła pojedynek z Cannonballem, a gdy magiczne ostrze trafiło na jego pole siłowe i pękło, czar Heli został złamany. Walkirie odzyskały wolną wolę, a New Mutants mogli wreszcie powrócić na Ziemię, jednak Dani postanowiła zostać w Asgardzie, ponieważ czuła się odpowiedzialna za aktualny stan rzeczy i chciała pomóc przy naprawach.

Nie wiadomo dokładnie, co działo się podczas jej pobytu w krainie bogów, faktem jest jednak, że w tym czasie Dani nauczyła się przekształcać swoją psioniczną energię w łuk i strzały, a jej skrzydlaty koń stał się czarny i zyskał nowe imię - Darkwind. Okoliczności powrotu Danielle na ziemię również są niejasne - sama powiedziała kiedyś, że czuła się w Asgardzie nie na miejscu i męczyło ją ciągłe obcowanie ze śmiercią oraz tęsknota za domem.

W nieokreślonym czasie od powrotu na Ziemię, Dani stała się obiektem zainteresowania agencji wywiadowczej SHIELD i została poproszona o zinfiltrowanie i rozbicie od wewnątrz terrorystycznej organizacji Mutant Liberation Front. Moonstar zgodziła się głównie dlatego, że powszechnie uważano iż na czele organizacji stoi Roberto da Costa, teraz pod pseudonimem Reignfire. Przy okazji wykonywania zadania, nieraz przyszło jej się zmierzyć z przyjaciółmi, działającymi teraz jako X-Force i chociaż zazwyczaj walczyła z nimi profesjonalnie, kiedy nadarzyła się okazja do wymiany opinii, przekonywała, że wciąż są przyjaciółmi, ale w tej chwili jej miejsce jest w MLF. Wciąż pozostając w szeregach Frontu, pomogła X-Force w starciu z Upstarts, kiedy ci urządzili polowanie na byłych członków New Mutants i Hellions oraz kiedy Cable tropił Feral. Przez cały czas współpracy z Reignfire, Dani próbowała przekonać go do mniej radykalnych metod, wciąż wierząc, że jest on Sunspotem, pochodzącym z innego czasu. Reignfire jednak zagłębiał się w szaleństwie, a pewnego dnia podczas rozmowy wpadł w furię i zabił Darkwinda, po czym zaatakował również Moonstar, jednak nie zdążył zrobić jej krzywdy, ponieważ w tym czasie zaatakowali X-Force. Mimo tego incydentu, Dani pozostała w MLF, wciąż starając się minimalizować straty wynikające z ich działania. Kiedy jednak otrzymała prośbę o pomoc od Walkirii, walczących z Helą i Malekith, zwróciła się do swoich przyjaciół z New Mutants i wspólnie z nimi udała się jeszcze raz do Asgardu. Tajne zadanie Moonstar zostało zakończone, kiedy oddział MLF został namierzony przez Operation; Zero Tolerance. Obawiając się o życie swojej agentki, generał Bridge skontaktował się z X-Force i wyjawił im szczegóły operacji, prosząc o pomoc, ponieważ SHIELD miała związane ręce. Interwencja ta skończyła się bijatyką między dwoma grupami mutantów, a Prime Sentinels, w której większość członków MLF aresztowano - tylko Moonstar i Forearm (z którym Dani zdążyła się zaprzyjaźnić) uciekli razem z X-Force. Forearm nie chciał jednak zostać w grupie, czując się oszukany.

Mając dość życia w konspiracji, Dani sprzeciwiła się propozycji Cable'a, by na jakiś czas przenieść działanie X-Force do podziemia, a reszta grupy stanęła po jej stronie, zrywając kontakt z dawnym przywódcą i przenosząc się do San Francisco. Tam, X-Force skrzyżowali ścieżki z Fundacją Damoklesa, a podczas pojedynku z Arcadią deVille, Dani została poddana działaniu jej odkształcających rzeczywistość zdolności i na kilka minut została zmieniona w kryształ. W ciągu następnych tygodni, okazało się, że zmiana była znacznie poważniejsza i teraz Dani potrafiła kontrolować fundamentalne siły Wszechświata, zarówno w zakresie energii, jak i materii, a w miarę korzystania z tej nowej mocy, poznawała coraz szersze jej zastosowania. Wkrótce okazało się, że zmiany dotknęły także Arcadię i przez jakiś czas posiadała ona zdolności Moonstar. Ponieważ wytworzył się między nimi telepatyczny link, Arcadię zaczęły nękać koszmary związane z Demonicznym Niedźwiedziem, a próbując z nimi walczyć, nieświadomie nadała potworowi fizyczną postać. Niedźwiedź zaatakował Arcadię oraz Dani i pożarł je obie, zamykając tym samym w kieszonkowym wymiarze wewnątrz siebie, dzięki czemu obie panie mogły nawiązać współpracę i zniszczyć go od środka. Doświadczenie to przerosło jednak Arcadię, która doznała psychicznego uszczerbku i zmieniła się w czarny charakter z dziecinnej opowieści - Queen of the Star Swords. Zaatakowała ona Dani i użyła swoich zdolności, by rozdzielić ją w czterech wymiarach, sprawiając, że w chwili obecnej pojawiło się pięć postaci Moonstar: prawdziwa, pozbawiona wszelkich zdolności, ta z okresu New Mutants, Walkiria, członkini MLF i posiadająca kosmiczne moce. Wszystkie postacie Dani oraz X-Force zostali zamknięci w kryształowej cytadeli, stworzonej przez Królową i uwięzieni między różnymi liniami czasowymi. Udało im się jednak zebrać Dani do kupy i połączyć z powrotem w jedną osobę, która pokonała Queen of the Star Swords, kumulując całą swoją kosmiczną moc w jednej psionicznej strzale. Zarówno Dani, jak i Arcadia wróciły do stanu normalnego.

Kiedy X-Force nawiązali współpracę z brytyjskim agentem Petem Wisdomem, Dani odeszła z grupy i dołączyła do X-Men, ponieważ jednak jednocześnie wstąpiła na uniwersytet, nie brała udziału w większości misji, a jedynie pomagała w Instytucie. Po jakimś czasie, postanowiła jednak wrócić na rodzinne ranczo w Colorado.
Kilka miesięcy później, skontaktował się z nią Charles Xavier, prosząc, by pomogła pewnej młodej mutantce, która wpadła w tarapaty - osobą tą była Sophia Mantega. Kiedy Dani wróciła z nią do Westchester, Xavier zaproponował jej posadę opiekunki nowej grupy New Mutants, którą zamierzał utworzyć, odkąd działalność szkoły została publicznie ujawniona. Dani początkowo nie chciała się zgodzić, ale przystała na propozycję przeprowadzenia rekrutacji kolejnych młodych mutantów i wkrótce spotkała dawną znajomą - Shan, która również została zaproszona do pracy w szkole. Niedługo potem, Dani i jej podopieczni wplątali się w starcie z nowymi Reavers i chociaż wyszli z niego zwycięsko, Moonstar uznała, że nie nadaje się na opiekunkę grupy. Na szczęście Xavier i młodzi mutanci byli przeciwnego zdania - ostatecznie Dani przyjęła posadę doradcy jednej z grup oraz nauczycielki historii. Od tej pory, jej głównym zajęciem były utarczki słowne z Emmą Frost i pilnowanie niepokornych podopiecznych. Pomogła także Rahne poradzić sobie z powrotem jej zdolności, a po reorganizacji szkoły została opiekunką New Mutants Squad.
Po wydarzeniach zwanych House of M, kiedy to Wanda Maximoff wykorzystała swoje zdolności odkształcania rzeczywistości, aby zmienić oblicze świata, a następnie wymazać z istnienia mutantów, Dani Moonstar znalazła się w gronie 96% Homo superior, którzy utracili swoje wrodzone zdolności. Dani opuściła Instytut Xaviera i jej obecny status jest niepewny. Gil Galad 

Galeria postaci

Zobacz całą galerię

Uczestniczył w numerach.

Sortuj po:
Serii
Dacie
Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.