Avalon » Biosy » Wondra [Jubilation Lee]

Wondra [Jubilation Lee]

Charakterystyka

Wondra [Jubilation Lee]
Name:
Wondra [Jubilation Lee]
Prawdziwe imię i nazwisko:
Jubilation Lee
Poprzednie pseudonimy:
Jubes
Uniwersum:
616
Tożsamość:
Tajna
Wzrost:
5" 5' (163 cm)
Waga:
105 lbs. (48 kg)
Kolor włosów:
Czarne
Kolor oczu:
Niebieskie
Zajęcie/zawód:
tudentka, poszukiwaczka przygód, aktorka, artystka uliczna
Klasa postaci:
Mutant
Status prawny:
Prawdopodobnie nienotowana
Stan cywilny:
Panna
Narodowość:
Amerykanka
Miejsce narodzin:
Beverly Hills, Kalifornia, USA
Znani krewni:
Państwo Lee (rodzice - nie żyją), Hope (ciotka)
Powiązania z grupami:
X-Men, Generation X, X-Corps
Baza operacyjna:
Brak
Pierwsze pojawienie się:
Uncanny X-Men #244
Zdolności:
Jubilee jest w stanie wytworzyć oraz mentalnie kontrolować eksplozje plazmatyczne w postaci kolorowych fajerwerków. Może je także wchłaniać z powrotem do ciała bez żadnej szkody. Siła "fajerwerków" często zależy od stanu emocjonalnego Jubilee, im jest bardziej zła, wystraszona czy zestresowana tym potężniejsze stają się jej moce.
Uwagi:
Choć Jubilation sama jeszcze o tym nie wie, potencjał jej zdolności pozwala detonować materię na poziomie molekularnym. Jubilee została pozbawiona mutacyjnych zdolności podczas M-Day, w szeregach New Warriors używa specjalnego kostiumu, który daje jej super-siłę.
Biografia:
Jubilation Lee urodziła się jako córka małżeństwa bogatych chińskich imigrantów. W elitarnej szkole w Beverly Hills szlifowała swe niezwykłe zdolności akrobatyczne. Pewnego dnia jej rodzice stracili wszystkie pieniądze na giełdzie, kilka dni później zostali omyłkowo zabici przez płatnych morderców, którzy zostali nasłani na ich sąsiadów, także noszących nazwisko "Lee".

Jubilation nagle znalazła się osamotniona i bez środków do życia. Jako że była nieletnia została skierowana do ośrodka dla nieletnich w Los Angeles. Właśnie tam Jubilee nauczyła się jak przetrwać w trudnych warunkach i nabyła swoją znaną niechęć do autorytetów. Po jakimś czasie ośrodek miał przesłać ją do innego sierocińca. Jubilation bała się, że stamtąd trafi prosto do swych jedynych żyjących krewnych, którzy mieszkali w Chinach. Nie chcąc spędzić reszty swego życia w komunistycznym kraju, dziewczyna postanowiła uciec. Jej ucieczka zakończyła się w centrum handlowym w Los Angeles.

Tam Jubilation musiała radzić sobie zupełnie sama. Początkowo po prostu kradła to co jej było potrzebne do przetrwania. Jej moce wytwarzania "fajerwerków" - jak je sama później nazwała - po raz pierwszy ujawniły się gdy uciekała przed ochroniarzem. Została zapędzona w ślepy zaułek i w panice jej moce uaktywniły się oślepiając "pościg". Ciągle życie w strachu przed tym, że ktoś ją wyda sprawiło, że Jubilation stała się osobą niezwykle nieufną i cyniczną jak na swój wiek. Po pierwszej manifestacji mocy Jubilee nie musiała już kraść (co nie znaczyło, że już nie ścigała ją ochrona i policja), ponieważ dawała klientom centrum handlowego pokazy swych "fajerwerków" i żyła za to co oni jej podarowali.

Pewnego dnia, po kolejnej nieudanej próbie pochwycenia Jubilation, ochrona centrum skapitulowała. Na pomoc został wezwany M Squad, zespół nowicjuszy polujących na mutantów. Tego samego dnia cztery członkinie X-Men - Dazzler, Psylocke, Rogue i Storm - robiły zakupy w centrum handlowym gdzie ukrywała się Jubilee. To dzięki nim Jubilation nie wpadła w ręce M Squadu. Dziewczyna była pod ogromnym wrażeniem członkiń X-Men i przez jakiś czas śledziła je. Była nimi tak bardzo zafascynowana, że wskoczyła za nimi do portalu teleportacyjnego stworzonego przez aborygena Gateway'a.

Jubilee pojawiła się przed nim kilka chwil po czterech mutantkach. Co dziwne Gateway powitał ją słownie, choć wcześniej do nikogo się nie odzywał. Aborygen zaprowadził ją do tunelu i następnie zepchnął ją w dół szybu. Jubilation trafiła do jaskini, gdzie poprzedni właściciele kompleksu - Reavers - przetrzymywali swe zdobycze. Tam Jubilee urządziła sobie swą kryjówkę. Z ukrycia obserwowała X-Men, jednak bała się nawiązać z nimi kontakt, gdyż nadal obawiała się komukolwiek zaufać. Jedzenie oraz ubrania zdobywała gdy mutanci tymczasowo opuszczali bazę np. gdy walczyli z Nimrodem.

Jubilee musiała wyjść z ukrycia gdy do swej dawnej, australijskiej siedziby wrócili Reavers. Wolverine wrócił do bazy opuszczonej przez X-Men i został zaskoczony przez cybernetycznych złoczyńców. Donald Pierce kazał go ukrzyżować na dwóch balach krzyżujących się w literę "X". Jubilee ze łzami o oczach patrzyła jak w ciało, w sumie nie znanego jej człowieka, były wbijane drewniane kołki. Obserwując umęczonego Logana zastanawiała się czy mu pomóc i co z nią zrobią jeśli mu pomoże. Wyboru dokonał za nią Wolverine, który sam uwolnił się ze swego "krzyża" i zauważył dziewczynę. Jubilee zabrała swego nowego towarzysza do swojej kryjówki w jaskini. Pomogła mu w ucieczce przez podziemne tunele bazy gdy ścigali go Reavers oraz Pierce z jego cybernetycznymi psami. Wycieńczonego i bliskiego śmierci Logana Jubilee przytargała do Gateway'a. Aborygen wysłał ich do Madripoor.

Na pirackiej wyspie dwójka uciekinierów ledwie zdążyła złapać oddech gdy zostali zaatakowani przez Lady Mandarin. Napastnikiem okazała się być Psylocke w nowym, azjatyckim ciele. Mandarin, któremu w owym czasie służyła Betsy, porwał Jubilee i po odpowiedniej "reedukacji" chciał ją wcieli do swej armii mutantów. Psylocke odzyskała władzę nad sobą gdy próbowała użyć swych zdolności na Loganie. Jego psychotyczny stan psychiczny wywołany odniesionymi w Australii obrażeniami sprawił, że program prania mózgu zawiódł. Wspólnymi siłami trójka mutantów pokonała Mandarina. Sytuacja jednak nie była zbyt ciekawa, gdyż dowiedzieli się wkrótce, że X-Men zostali pojmani i zabrani do Genoshy, tam miał czekać ich proces. Jubilee wraz z Wolverinem i Psylocke dotarła na wyspę, jednak jej towarzysze podcczas próby odbicia przyjaciół zostali pochwyceni przez Genoshan. Jubilation pozostała na uboczu wraz z Rictorem i Boom Boom, którym udało się uciec z niewoli.

X-Men w końcu udało się uwolnić i pokonać swych oprawców oraz Camerona Hodge'a. Jubilee dalej towarzyszyła Loganowi, który z biegiem czasu stał się dla niej niczym drugi ojciec. Jubilation już jako nieoficjalny członek X-Men została teleportowana przez Lilę Cheney na polecenie Deathbird do serca Imperium Shi'ar. Tam została pojmana wraz z Wolverinem, Psylocke oraz profesorem Xavierem przez Warskrulli. Gdy zmiennokształtni kosmici zostali pokonani Jubilation wróciła z X-Men, ponownie dowodzonymi przez Profesora X, na Ziemię jako pełnoprawny członek drużyny.

Gdy Phalanx zaatakował posiadłość Xaviera, Jubilee stanęła na pierwszej linii ognia wraz z Sabretoothem, Bansheem oraz Emmą Frost. Wraz z Everettem Thomasen udało się tej czwórce uratować resztę "nowych" mutantów. Po pokonaniu techno-organicznych istot profesor Xavier postanowił założyć nową szkołę dla nastoletnich mutantów, którzy zostali uwolnieni z niewoli. Nowa Szkoła dla Młodych Talentów została utworzona w Massatchussetts Academy należącej do Emmy Frost, która została dyrektorką. Xavier, ku ogromnemu niezadowoleniu Jubilation, przeniósł ją do nowej szkoły, gdzie miała dołączyć do reszty nastolatków w zespole Generation X. Jubilee postrzegała swe przeniesienie jako degradację. Początkowo swymi komentarzami "starego wyjadacza" doprowadzała do szału innych członków grupy, jednak szybko dopasowała się do reszty.

Już jako członkini Generation X dowiedziała się kto stał za zamordowaniem jej rodziców. Ich zabicie zlecił Hunter Brawn, bogaty finansista, którego wnuk uczęszczał do Massachussetts Academy. Tego było za wiele dla Jubilee, postanowiła samotnie rozprawić się z mordercą rodziców. Reszta zespołu znalazła ją i Jubilation, za pozwoleniem Banshee'ego, poprowadziła Generation X do boju w tej misji. Jubilee stanęła twarzą w twarz z Brawnem jednak nie zabiła go, pozwoliła mu żyć, by zgnił w więzieniu obciążony zeznaniami własnego "pracownika".

Po dość burzliwym i nieoczekiwanym rozwiązaniu Massatchussetts Academy, Jubilee wyruszyła wraz z kolegą z zespołu Skinem do Los Angeles gdzie miała zostać gwiazdą filmową. Jej marzenia o sławie jednak nie spełniły się dzięki jej agentowi. Menadżer obsadzał ją w stereotypowych rolach "słodkich idiotek". Gdy Jubilation kategorycznie odmówiła zagrania prostytutki, agent zaczął napastować ją seksualnie. "Zaloty" mężczyzny nieomal zakończyły się wysadzeniem go w powietrze przez młodą dziewczynę. Mniej więcej w tym czasie ze swoją byłą uczennicą skontaktował się Bashee. Jubilee wraz z Husk i M wstąpiła do X-Corps, by "mieć oko" na Seana. Gdy Blob uwolnił się z mentalnej kontroli Martinique Jason, ich trójka wraz ze Stacy X pokonała go wspólnymi siłami.

Nie wiadomo, co się działo z Jubilee przez kilka miesięcy po katastrofie X-Corps. Ostatnio, wraz z kilkoma innymi mutantami, została znaleziona na terenie Instytutu Xaviera ukrzyżowana. Nie wyjaśniono jak została pochwycona, jednak wiadomo, że był za to odpowiedzialny Kościół Człowieczeństwa. Jubilee trafiła do ambulatorium Instytutu w stanie śmierci klinicznej, jednakże transfuzja mającej leczące właściwości krwi Angela uratowała jej życie. X-Men po tym wydarzeniu udali się do Montany i raz na zawsze położyli kres działalności Kościoła Człowieczeństwa.

Po krótkiej obecności w Instytucie Jubilation doszła do wniosku, że ma dość życia w ciągłym zagrożeniu i wybrała życie "zwykłej" nastolatki. Jej ciotka Hope wróciła z Chin i Jubilee pojechała do niej do Los Angeles. Zamieszkała z nią i zaczęła naukę w szkole średniej Paton-Noble.

W wyniku działań Scarlet Witch Jubiler wraz 90% populacji mutantów traciła swe zdolności. Po M-Day przeprowadziła się do Nowego Jorku, gdzie zatrudniła się w schronisku dla byłych mutantów. Wolverine spotkał ją tam gdy poszukiwał Mavericka. Na jego tropie był Omega Red i Rosjanin porwał Jubilation gdy Logan był zajęty walką z jego najemnikami. Wolverine odnalazł ją lecz wcześniej Arkady ciężko ją ranił. Logan, poszukiwany wtedy przez S.H.I.E.L.D., oddał się w ich ręce w zamian za opiekę medyczną dla Jubilee.Jubilation w pełni odzyskała zdrowie i wspomagana przez kostium, który daje jej super-siłę wstąpiła w szeregi nowych New Warriors, którzy objęli za cel stawianie oporu siłom Initiative, które mają regulować działania superbohaterów.  Idanow 

Galeria postaci

Zobacz całą galerię

Uczestniczył w numerach.

Sortuj po:
Serii
Dacie
Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.