Avalon » Biosy » Mysterio [Quentin Beck]

Mysterio [Quentin Beck]

Charakterystyka

Mysterio [Quentin Beck]
Name:
Mysterio [Quentin Beck]
Prawdziwe imię i nazwisko:
Quentin Beck
Poprzednie pseudonimy:
Gerdes, Dr. Ludwig Rienhart, Mysty, Nicholas Macabes, Rudolph Hines, Spider-Man
Uniwersum:
616 [chwilowo 1610]
Tożsamość:
Publicznie znana
Wzrost:
5’ 11”
Waga:
79 kg (175 Ibs)
Kolor włosów:
czarne
Kolor oczu:
Niebieskie
Zajęcie/zawód:
Kryminalista, wcześniej: kaskader i hollywoodzki ekspert od efektów specjalnych
Klasa postaci:
Człowiek
Status prawny:
karany
Narodowość:
Amerykanin
Miejsce narodzin:
Riverside, California
Znani krewni:
Henrietta Beck (matka, nie żyje), Elmore Beck (ojciec), Vincent (wuj), Maguire Beck (kuzyn), Misty Beck („córka” /sztuczny twór, „nie żyje”)
Powiązania z grupami:
Sinister Six, Maggia
Baza operacyjna:
Nowy Jork
Pierwsze pojawienie się:
Amazing Spider-Man #2 (jako Quentin Beck), Amazing Spider-Man #13 (jako Mysterio)
Zdolności:
Ekspert od efektów specjalnych i iluzji. Co więcej, Mysterio opanował do perfekcji sztukę hipnozy i jest niezwykle zdolnym magikiem i aktorem. Jakby tego było amatorsko para się robotyką i chemią (dzięki temu potwarzy tworzyć swoją mgłę, która potrafi rozpuszczać pajęczynę Spider-Mana). Dodatkowo, jest wyszkolony w walce wręcz.
Uwagi:
Przez krótki czas był jednoręki.
Biografia:
Quentin Beck urodził się w Riverside w Kalifornii. Zanim został przestępcą, Beck był związany z kinematografią. Swoją karierę rozpoczynał jednak, jako kaskader, a dopiero potem zaczął interesować się efektami specjalnymi. Przez cały ten czas marzył o tym, aby jego nazwisko było znane w branży. Stał się jednym z najbardziej uznanych specjalistów od efektów specjalnych, jednak z powodu braku uznania ze strony innych ludzi zdecydował się zostać aktorem. Niestety, nie miał do tego ani aparycji ani talentu żeby być gwiazdą, z kolei do bycia reżyserem nie miał dość cierpliwości. W pewnym momencie doszedł do wniosku, że jego dotychczasowa kariera to ślepa uliczka. Pewnego dnia któryś z jego przyjaciół żartobliwie zasugerował, że najlepszym sposobem na szybką sławę jest załatwienie któregoś z superbohaterów. Beck zdał sobie sprawę, że jego doświadczenie w tworzeniu iluzji mogłoby zapewnić mu idealne zaplecze do bycia super-złoczyńcą. Na swój cel wybrał Spider-Mana – wtedy dość niedoświadczonego – i poświęcił kilka miesięcy aby wyeliminować herosa. Przybrał imię Mysterio i stał się jednym z najbardziej nieuchwytnych i uporczywych wrogów Spider-Mana. 

Do pierwszego starcia między nimi doszło po tym, jak Mysterio wrobił Spider-Mana w napad na Midtown Museum. Używając specjalnego gazu Beck był w stanie zablokować pajęczy zmysł bohatera i rozpuszczać jego pajęczynę. Spider jednak zdołał podejść go tak sprytnie, że Quentin przyznał się do napadu. Najgorsze było to, że po fakcie Mysterio zorientował się, że Pająk to nagrywał. Mysterio został pokonany i uwięziony, obwiniając bohatera o zrujnowanie jego kariery. Po opuszczeniu murów więzienia Mysterio dołączył do Sinister Six aby zemścić się na Spider-Manie. W skład drużyny super-łotrów wchodzili: Sandman, Kraven, Doctor Octopus, Vulture i Electro. Niestety, mimo przewagi liczebnej złoczyńcy ponieśli klęskę. Jakiś czas potem Beck przyjął tożsamość znanego psychiatry doktora Ludwiga Rineharta i korzystając z dobrodziejstw technologii oraz hipnozy niemal doprowadził do zdemaskowania Spider-Mana, jednak później to Pająk doprowadził do zdemaskowania Becka. Quentin wielokrotnie walczył z Pająkiem jednak nigdy nie udało mu się odnieść większego sukcesu.

Niestety życie nie rozpieszczało Quentina Becka pod żadnym względem. Nie udawało mu się ani w życiu zawodowym ani kryminalnym, a jakby tego było mało zdiagnozowano u niego guza mózgu i raka płuc. Obie te dolegliwości wynikały z wchłaniania trujących spoiw z jego kostiumów i wdychania chemikaliów, których używał do tworzenia swojego dymu. Lekarz dawał mu rok życia. Rozpoczęto wdrażanie procedur, aby zwolnić go z Instytutu Ravencroft uznano, że jest zdrowy psychicznie a jego stan zdrowia sprawia, że nie zagraża już społeczeństwu. Owładnięty obsesją na punkcie Spider-Mana nie mógł pogodzić się z rzeczami wypisywanymi w gazetach: obecnie działający Spider-Man okazał się być klonem. Beck doszedł do wniosku, że nie ma sensu zajmować się uzurpatorem. Przypomniał sobie, że kiedyś starł się z Daredevilem… i wziął go na celownik, wychodząc z założenia, że są podobni. Za milion dolarów Kingpin opowiedział Beckowi wszystko, co wie na temat Diabła z Hell’s Kitchen. Na skutek knować Mysterio Matt Murdock wierzył, że powierzono mu niemowlę, które jest Antychrystem, jego ukochana wierzyła że ma HIV, a przyjaciel i partner z kancelarii Foggy Nelson został wrobiony w morderstwo swojej kochanki. Ostatecznie Daredevil zdołał rozpracować intrygę Mysterio. Quentin opowiedział Murdockowi o wszystkim, po czym… skradł zakończenie tej historii Kravenowi Łowcy… strzelając sobie w usta. 

Minęły lata i niespodziewanie w Midtown High School pojawił się Mysterio. Jakby tego było mało, poza nim pojawiły się również dwa duplikaty. Całą trójkę stanowili wszyscy, którzy do tej pory nosili to imię: Quentin Beck, Francis Klum i Daniel Berkhart. Ostatni dwaj walczyli ze sobą i Spider-Manem, z kolei Beck odnalazł pielęgniarkę o nazwisku Arrow i poinformował ją, że jego piekielni „pracodawcy” chcą, aby Peter Parker dalej pracował w Midtown High. Przekazując jej tą informację, Quentin zniknął. Z biegiem czasu dowiedzieliśmy się, że w przeszłości Norman Osborn zlecił Beckowi, aby sfingował śmierć jego syna, Harry’ego. Jakiś czas później Mysterio wrócił na Ziemię twierdząc, że upozorował swoje samobójstwo. W jakikolwiek sposób Beck wrócił do świata żywych postanowił dalej wieść żywot złoczyńcy.

Po odkryciu alternatywnego wymiaru (Ziemia-1610) Quentin skonstruował androida, który miał mu pomóc w podboju drugiej Ziemi. Mysterio-android popełnił wiele przestępstw. Spider-Man trafił na trop przestępcy, lecz zdołał on wysadzić swoją kryjówkę. Po wydarzeniach znanych, jako Ultimatum Mysterio postanowił zostać nowym Kingpinem: pojawił się w biurze Wilsona Fiska w Fisk Tower i wyrzucił go z okna. Następnie próbował okraść bank centralny Stanów Zjednoczonych. Niestety jego plan zniweczyło pojawienie się Spider-Mana. Mysterio zdołał uciec, lecz nie zamierzał się poddawać. Następnie doprowadził Hulka do szału, szary olbrzym zaczął niszczyć most Queensboro. Spider-Man ruszył na miejsce, aby go powstrzymać, jednak nie miał pojęcia, że Mysterio porozkładał ładunki wybuchowe na moście. Odpalając je znokautował Pająka, lecz nie zdążył go zdemaskować. Na miejscu pojawiła się Shroud i powstrzymała go. Ostatecznie Mysterio uciekł. W swojej kryjówce odkrył, że na jego kostiumie znajduje się kilka kropel krwi Spider-Mana. Używając jej skonstruował Spider-Slayera i wysłał go na poszukiwania Spider-Mana. Nagrywał całe zdarzenie kamerą zamontowaną na swoim robocie i miał zamiar je udostępnić i zdradzić tożsamość Pająka, lecz w ostatniej chwili otoczyła go policja. Mysterio uciekł stosując starą metodę – odpalając ładunki wybuchowe w swojej kryjówce. Po zabiciu Fiska, do jego gabinetu włamała się Felicia Hardy i ukradła Zodiac Key, który Mysterio chciał odzyskać. Artefakt okazał się niezwykle potężny i groźny, dlatego Spider-Man postanowił odebrać go złoczyńcy. Dołączył do niego Iron Man i podczas ostatecznego starcia, obaj bohaterowie nie tylko zdołali pokonać Mysterio to jeszcze odkryli, że jest on robotem, którego ktoś kontroluje. 

Beck nie raz łączył siły z innymi złoczyńcami i uczestniczył w różnych wydarzeniach: pomagał Kravinoffom dopaść Spider-Mana aby ożywić Kravena; był jednym z tych, którzy „polowali” na Menace i jej nowonarodzone dziecko; wielokrotnie pomagał Octopusowi między innymi w infiltrowaniu Stacjo Kosmicznej Apogee 1 czy w odwracaniu uwagi Spider-Mana i Future Fundation od kradzieży z siedziby FF. 

Zdarzyło się, że Spider-Man trafił na trop Mysteria i podczas krótkiego starcia w jego kryjówce został przeniesiony… do innego wymiaru. Tam poznał tamtejszego Spider-Mana: Milesa Moralesa. Beck chcąc pozbyć się wroga raz na zawsze, aktywował swojego awatara na Ziemi-1610. Ostatecznie Spider-Mani i Ultimates zdołali nie tylko powstrzymać Becka, ale uwięzili go na Ziemi-1610. Przebywał na niej jakiś czas, do chwili, gdy Galactus zniszczył barierę oddzielającą oba wymiary. Przesłuchiwany przez Iron Mana Beck zdradził mu, że w jego wymiarze Reed Richards nie raz zdołał pokonać Pożeracza Światów. Bohaterowie zdołali przedostać się na Ziemię-616 aby znaleźć sposób na pokonanie Galactusa. 

Po tym jak Ziemia-616 i Ziemia-1610 zderzyły się tworząc nowy „nowy” świat nazywany Earth Prime. Część postaci zamieszkujących Ziemię-1610 została „przeniesiona” na nowy glob. Wśród nich znalazł się również Quentin Beck. Po powrocie, Mysterio postanowił zemścić się na Peterze Parkerze i zaatakował Parker Industries chcąc wykorzystać technologię Webware by wywołać masową histerię poprzez przesyłanie iluzji do umysłu użytkowników gadżetu Parkera. Niestety, cały plan legł w gruzach z powodu interwencji Deadpoola. Duet Deadpool-Spider-Man zdołał pokonać Mysterio, który oczywiście z powodu tego pierwszego musiał trafić do szpitala. Po tym jak Deadpool zabił, Parkera za zbrodnie, które ponoć miał rzekomo popełnić, Mysterio użył urządzenia, które zostawił mu tajemniczy gość, aby wciągnąć duszę Petera do Limbo. Oczywiście Deadpool raz jeszcze wmieszał się w jego plan przenosząc swoją duszę do Limbo by uratować Spider-Mana. Po wszystkim Quentin Beck uciekł ze szpitala. 

Po tych wszystkich klęskach, które go spotkały (najbardziej zdołowało go pobicie przez Deadpoola), Beck postanowił porzucić życie kryminalisty i przeniósł się do Las Vegas. Tam po jakimś czasie odnalazła do Misty – stworzony przez niego robot i zaprogramował, aby wierzył, że jest jego córką. Przekonywała go, aby powrócił do tożsamości Mysterio i znów działał, jako złoczyńca. Jakiś czas później odwiedził go Ben Reilly wierząc, że Beck nie do końca odszedł na emeryturę i wciąż ma niecne zamiary. Gdy Misty przygotowała występ, podczas którego kasyno Mercury Rising miało zniknąć zaprosiła „ojca” by obejrzał show. Zdołała uśpić publiczność i pokazała Beckowi, że pod budynkiem znajduje się miejsce kultu Cyttoraka. Oboje udali się w głąb świątyni, gdzie próbowała zabić Quentina, chcąc w ten sposób przeprowadzić rytuał mający dać jej moc Cyttoraka. Niestety, pojawienie się Scarlet Spidera i Dusk wszystko skomplikowało. Beck chcąc się uwolnić, wyrwał Misty sztylet z ręki i ją zaatakował, nieświadomie odprawiając rytuał. Używając nowych mocy na powrót stał się Mysterio i próbował zabić Scarlet Spidera obwiniając go o śmierć „córki”. Pająk zdołał pokonać Becka odcinając mu rękę, jednak po wszystkim Quentin trafił do szpitala, gdzie mieli mu przyszyć utraconą dłoń.

Dengar

Galeria postaci

Zobacz całą galerię

Uczestniczył w numerach.

Sortuj po:
Serii
Dacie
Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.