Avalon » Biosy » Cloak [Tyrone Johnson]

Cloak [Tyrone Johnson]

Charakterystyka

Cloak [Tyrone Johnson]
Name:
Cloak [Tyrone Johnson]
Prawdziwe imię i nazwisko:
Tyrone Johnson
Poprzednie pseudonimy:
Dagger
Uniwersum:
616
Tożsamość:
Nieznana
Wzrost:
5’9”
Waga:
155 lbs (70 kg)
Kolor włosów:
czarne
Kolor oczu:
piwne
Zajęcie/zawód:
mściciel, poprzednio: agent rządowy
Klasa postaci:
mutant
Status prawny:
obywatel USA
Stan cywilny:
kawaler
Narodowość:
Amerykanin
Miejsce narodzin:
Boston
Znani krewni:
Smokin' Joe (prawdopodobnie dziadek); Pan Johnson (ojciec); Pani Johnson (matka); Otis Johnson (brat); Anna Johnson (siostra bliźniaczka); Nieznana siostra (martwa) 
Powiązania z grupami:
Marvel Knights, New Warriors, X-Men, Secret Avengers
Pierwsze pojawienie się:
Spectacular Spider-Man #64
Zdolności:
Tyrone posiada zdolność tworzenia przejścia do mrocznego wymiaru, który Cloak musi regularnie "karmić" siłą życiową innych. Osoby wrzucone w ten wymiar oddzuwają ogromny chłód i często tracą zmysły. Zdolności Tyrone'a pozwalają mu się teleportować w każdy punkt na Ziemi. Cloak zazwyczaj jest niematerialny i dopiero przy pewnym wysiłku wraca do "normalnej" postaci.
Uwagi:
Uśpione mutacyjne zdolności Tyrone'a zostały zbudzone po wstrzyknięciu mu niezidentyfikowanego narkotyku. Bliska obecność Dagger i emitowane przez nią światło pozwala kontrolować Cloakowi jego "głód".
Biografia:
Tyrone Johson wychowywał się w jednej z biedniejszych dzielnic w południowej części Bostonu. Był dobrym uczniem mimo iż miał problem z chronicznym jąkaniem, dolegliwością z którą walczył z pomocą najlepszego przyjaciela, Billy'ego. Kiedy Johnson miał 17 lat wraz z Billy'm byli świadkami napadu na lokalny sklepik, podczas którego doszło do strzelaniny w której zginął sprzedawca. Złodzieje uciekli, Billy również dał nogę, obawiając się że on i Tyrone mogą zostać niesłusznie oskarżeni o tę zbrodnię. Jednak gdy policjanci nakazali Billy'emu się zatrzymać, Tyrone usiłował przekonać funkcjonariuszy, że są niewinni, jednak jąkanie uniemożliwiło mu przekazanie tej informacji. Billy się nie zatrzymał, policjant otworzył ogień i chłopak padł martwy. Czując się odpowiedzialnym za śmierć przyjaciela i bojąc się policji, Johnson uciekł do Nowego Jorku. 


Po przybyciu na Manhattan, pozbawiony jakichkolwiek pieniędzy Tyrone rozważał czy nie okraść Tandy Bowen, bogatej dziewczyny która również uciekła z domu. Niestety ktoś go wyprzedził i okradł dziewczynę, mało myśląc Tyrone zaatakował złodzieja i oddał ofierze jej torebkę. Dwójka nastolatków bardzo szybko się zaprzyjaźniła. Kiedy naiwna i nierozważna Tandy zgodziła się aby kilku nieznajomych facetów zapewniło im schronienie, Tyrone ruszył za nią, chcąc ją chronić. Niestety, para nastolatków została siłą zaprowadzona do doktora Simona Marshalla. Marshall opracowywał nowy narkotyk, który miał zastąpić heroinę w asortymencie oferowanym przez Maggię, testując ją na nastolatkach którzy uciekli z domów. Niestety skutki tych testów były bardzo marne. Jednak jakimś cudem Johnson i Bowen przeżyli po podaniu im narkotyku i zdołali uciec. Towarzyszył im inny więzień, chińczyk który później pojawił się na kryminalnej scenie jako Mister Negative. Podczas ucieczki, Tyrone niespodziewanie otoczył się ciemnością i poczuł, że dręczy go dziwny głód, który momentalnie zaczął słabnąć gdy Tandy znalazła się tuż obok niego. Dziewczyna lśniła świetlistym blaskiem. Chłopak usiłował ukryć się pod płaszczem, który zaczął wsysać zbirów Marshalla. Towarzysząca mu nastolatka z kolei potrafiła ciskać sztyletami stworzonymi z samego światła. Dwójka nastolatków stworzyła duet o imionach Cloak i Dagger, wypowiadając wojnę handlarzom narkotyków. 

Para nastolatków rozpoczęła działalność jako zamaskowani mściciele. Mimo interwencji Spider-Mana, zabili doktora Marshalla. Po nieudanych próbach zabicia takich szefów przestępczego świata jak Silvermane czy Kingpin, Dagger stała się mniej brutalna i spróbowała kontrolować Cloaka tak, aby i on obrał podobną drogą. Niestety moc Cloaka zmuszała go do „pożerania” istot żywych, dlatego też uważał, że ciężko mu będzie podążać ścieżką obraną przez przyjaciółkę, mimo iż jej światło na chwilę zaspokajało jego głód. 

Cloak i Dagger zaprzyjaźnili się z Power Pack (grupką dzieciaków posiadających supermoce) i dwukrotnie wspomagali w walce New Mutants. Ostatecznie dowiedzieli się, że tak naprawdę sami są mutantami, a narkotyk podany im przez Marshalla tylko aktywował ich umiejętności. Na swoje sanktuarium wybrali kościół Ducha Świętego, w którym urzędował sympatyczny ksiądz, ojciec Francis Delgado. Niestety z biegiem czasu duchowny zaczął podkochiwać się w Tandy. Uważając, że Cloak jest pod wpływem demonicznych sił, ksiądz usiłował rozdzielić parę przyjaciół, lecz mu się nie powiodło i wpędziło go to w szaleństwo. Po tym jak Delgado został umieszczony w szpitalu psychiatrycznym, przyjaciele znaleźli nowego mentora, wuja Tandy – ojca Michaela Bowena. W międzyczasie, ojciec dziewczyny został przywódcą sekty w Indiach, nazywanym Panem Światła. Podczas pojedynku między nim a parą przyjaciół, mężczyzna zorientował się kim się stał i chcąc odpokutować swoje winy, wskoczył w otchłań Cloaka. 

Detektyw Brigid O'Reilly uważała parę przyjaciół za zagrożenie, do chwili gdy z ich pomocą nie pochwyciła seryjnego truciciela i nie usłyszała od nich o swoich początkach. Później, kobieta została zdradzona i porzucona na pewną śmierć przez skorumpowanych gliniarzy. Cloak i Dagger użyli swoich mocy aby uratować jej życie, niestety na skutek tego procesu, ciało pani detektyw uległo mutacji a jej umysł został spaczony. Kobieta przeobraziła się w okrutną superistotę o imieniu Mayhem i często współpracowała z Cloak i Dagger. 

Kiedyś Cloak i Dagger uratowali bezdomną Annę Johnson z rąk kultystów, jak się okazało, dziewczyna była zaginioną siostrą Tyrone'a. Momo iż para przyjaciół była sobie niezwykle oddana, Dagger czuła się samotna i pragnęła od życia czegoś więcej. Podczas prowadzenia międzynarodowego dochodzenia, Tandy wystąpiła z Eurocirque jako Lady Light i wdała się w romans z Billem Claytonem – kryminalistą, który później poświecił się aby ocalić nie tylko Dagger ale i Cloaka. Tandy znalazła również przyjaciół w drużynie New Warriors, którzy połączyli swoje siły z Cloakiem w walce z mrocznym Darklingiem. Niedługo później, duet połączył siły ze Spider-Manem i innymi bohaterami aby stawić czoła superzłoczyńcy, psychopacie i mordercy w jednej osobie: Carage'owi i jego równie szalonej rodzince. Dagger przyjęła zaproszenie aby wstąpić w szeregi New Warriors, mimo że Cloak odmówił. 

Gdy Cloak zaginął, Dagger stworzyła niewielką grupkę, która miała go odnaleźć. Wśród jej członków znalazł się ich wróg jak i sojusznik w jednej osobie czyli Punisher. Niedługo później Frank odłączył się od zespołu i wszyscy ruszyli za nim. W tym samym czasie manipulowany przez Nightmare'a Cloak zaczął polować i „zjadać” wszystkich łamiących prawo. Wśród jego ofiar znalazł się między innymi Castle. Dagger wraz z towarzyszącym jej Doktorem Strange'm pomogła okiełznać Cloaka i uratować jego ofiary. 

Podczas wydarzeń znanych jako Ród M, Cloak należał do Avengers kierowanych przez Luke'a Cage'a. Był również jednym z tych bohaterów których przebudziła Layla Miller. Z kolei podczas Wojny Domowej, Cloak był częścią Secret Avenges Kapitana Ameryki. Po uwolnieniu zamkniętych w Negative Zonie bohaterów, Cloak teleportował obie strony konfliktu na Manhattan gdzie kontynuowano walkę. 

Jakiś czas później Cloak i Dagger byli aktywni w Kolumbii, gdzie zajmowali się niszczeniem wytwórni narkotyków. Jeden z baronów narkotykowego kartelu zlecił za pośrednictwem H.A.M.M.E.R Iron Patriotowi zlikwidowanie bohaterów. Osborn zamiast ich pokonać, włączył do swojego zespołu X-Men by jakiś czas później wysłać do walki przeciw bio-sentinelom. Gdy drużyna rozpadła się na skutek zdrady Emmy Frost i Namora, Cloak i Dagger podążyli swoją drogą. Później Cloak pomagał Wolverine'owi w walce z Dakenem i Romulusem, podczas której uwięził tego ostatniego w Mrocznym Wymiarze. 

Cloak i Dagger „wymienili” się mocami na skutek działan Mister Negative'a: teraz Cloak kontrolował światło, a Dagger musiała się nim żywić. Mimo że Marin Li został aresztowany, Cloak i Dagger stosowali narkotyk nazywany Shade, który imitował dotyk Mr Negative'a, dzięki czemu ich kryminalne osobowości wciąż były mu posłuszne. Wraz z Inner Demonami uwolnili Martina Li i zaatakowali oddział Parker Industries w Japonii. Parker podrzucił Cloakowi pajęczy nadajnik, dzięki czemu mógł odnaleźć ich i podać Johnsonowi lekarstwo, który następnie uleczył Dagger. Pozbawieni wpływu Negative'a znowu „wymienili” się mocami. Mimo że Martin Li uciekł, para bohaterów pozostała w Hong Kongu aby go bronić przed kolejnymi atakami. 

Galeria postaci

Zobacz całą galerię

Uczestniczył w numerach.

Sortuj po:
Serii
Dacie
Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.