Avalon » Biosy » Vulture [Adrian Toomes]

Vulture [Adrian Toomes]

Charakterystyka

Vulture [Adrian Toomes]
Name:
Vulture [Adrian Toomes]
Prawdziwe imię i nazwisko:
Adrian Toomes
Uniwersum:
616
Tożsamość:
publicznie znana
Wzrost:
181 cm
Waga:
80 kg
Kolor włosów:
łysy, poprzednio brązowe
Kolor oczu:
piwne
Zajęcie/zawód:
przestępca
Klasa postaci:
człowiek
Status prawny:
karany
Narodowość:
Amerykanin
Miejsce narodzin:
Staten Island, Nowy York
Znani krewni:
Marcus Toomes (brat, zmarły) Malachai Toomes (bratanek, zmarły), Valeria Toomes (córka), Ramona Toomes (synowa) 
Powiązania z grupami:
Sinister Six, Sinister Six II, Sinister Six III, Sinister Seven, Sinister Six IV, Sinister Twelve
Baza operacyjna:
New York
Pierwsze pojawienie się:
Amazing Spider-Man #2
Zdolności:
Brak. Toomes korzysta z uprzęży, dzięki której jego siła, zwinność oraz sprawność są znacznie podwyższone. Co więcej, jest on świetnym inżynierem i ma talent do tworzenia wynalazów. 
Uwagi:

Biografia:
Rodzice Adriana Toomesa zmarli gdy ten był jeszcze młody, co sprawiło że jego wychowywaniem zajmował się jego starszy brat, Marcus. Sytuacja taka miała miejsce do momentu aż brat Adriana nie miał wypadku podczas jazdy motocyklem co skutowało paraliżem od pasa w dół. Marus załamany swoim stanem, pewnego dnia poprosił młodszego brata aby ten wepchnął go wraz z wózkiem inwalidzkim z molo prosto do oceanu. Adrian odmówił tej prośbie i dalej opiekował się niepełnosprawnym bratem. 

Będąc już dorosłym człowiekiem, Toomes stał się zdolnym inżynierem oraz wynalazcą, dzięki czemu wraz ze swoim biznesparnterem Gregorym Bestmanem otworzyli niewielką firmę. Z racji tego, iż jego wspólnik zajmował się administracją i działaniami handlowymi, Toomes mógł skoncentrować się na pracy. Właśnie w tym okresie opracował swój niezwykły wynalazek: elektroniczną uprzeżć umożliwiającą latanie. Ich współpraca układała się do momentu, w którym Adrian dowiedział się, że jego wspólnik nie tylko go okłamywał ale też kradł jego udziały. Między mężczyznami doszło do bójki podczas której Toomes zorientował się, że uprząż znacznie wzmocniła jego siłę. Bojąc się Toomesa, Bestman wyrzucił go na bruk i przejął kontrolę nad firmą. Sytuacja była o tyle kiepska, że Adrian wcześniej podpisał dokumenty przekazujące nadzór nad firmą Bestmanowi, przez co znajdował się na przegranej pozycji i tym samym nie mógł nawet wytoczyć procesowi byłemu partnerowi. 

Po przejściu na emeryturę, Adrian Toomes zamieszkał na farmię na Staten Island gdzie dalej prowadził prace nad swoją niezwykłą uprzężą. Zdając sobie sprawę jakie rzeczy może z jej pomocą osiągnąć, Toomes stworzył i przybrał postać Vulture'a i zdecydował się zemścić na byłym wspólniku, zwłaszcza że Bestman zamierzał sprzedać Bestman & Toomes. Vulture wtargnął do biura Bestmana w nadziei odnalezienia dowodów przeciwko niemu, jednak nie zdołał nic odnaleźć i zadowolił się zniszczeniem i obrabowaniem firmy. Doświadczenie to pokazało Toomesowi, że bycie złym daje mu przyjemność i zdecydował, że zostanie przestępcą. 

Do pierwszego spotkania Spider-Mana i Sępa doszło gdy J. J. Jameson wyznaczył nagrodę za zrobienie latającemu przestępcy zdjęcia, które chciał umieścić w swojej gazecie. Oczywiście Peter Parker, mając możliwość zrobienia takiego zdjęcia, postanowił na nim zarobić. Dla Vulture'a pojedynek ze Spider-Manem był nadzwyczaj łatwy i Sęp zdołał uciec. Podczas kolejnego starcia, Pająk był wyposażony w induktor antymagnetyczny, który sprawił, że skrzydła Sępa przestały działać, dzięki czemu Spider-Man mógł złapać przestępcę i oddać go w ręce policji. Toomes nie przebywał w więzieniu dość długo, uciekł z niego i kontynuował swoją przestępczą działalność. Ucząc się na błędach i wyciągając wnioski z przegranego pojedynku ze Spider-Manem, Toomes ulepszył swoją uprząż tak, że urządzenie zakłócające Spider-Mana już nie przeszkadzało w jej działaniu. Sęp postanowił zaatakować redakcję Daily Bugle, jednak został powstrzymany przez Pająka, który ponownie oddał go w ręce policji. Kolejny raz uciekł z więzienia i postanowi skraść akcelerator cząstek znajdujący się w posiadaniu armii, jednak i tym razem w skoku przeszkodził mu Spider-Man, z tą różnicą, że latający przestępca zdołał uciec, lecz bez swego łupu.

Chcąc zemścić się na Spider-Manie, Vulture przyłączył się do nowopowstałej grupy superzłoczyńców zebranej przez Doktora Octopusa. Złowieszcza Szóstka porwała Betty Brant i zmusiła Pająka do walki z każdym członkiem grupy osobno. Mimo, że Sęp zmusił swojego przeciwnika do pozbycia się sieciosplotów, przegrał walkę i przekazał bohaterowi, gdzie Octopus przetrzymuje Betty Brant. Sęp po raz kolejny trafił za więzienne kraty. Vulture nie przebywał w celi zbyt długo, bo uciekł z niej z pomocą gangstera znanego jako Crime-Master (Nicholas Lewis). W zamian za pomoc, Lewis zażądał aby Toomes wyeliminował Wilsona Fiska. Do zaplanowanego zabójstwa jednak nie doszło, bo Adrian przypomniał sobie, że nie jest mordercą tylko niegdyś był prostym wynalazcą. Ku zaskoczeniu wszystkich, Sęp dobrowolnie oddał się w ręce policji. 

Niezwykły wynalazek Toomesa wzbudzał zainteresowane ludzi, a jednym z nich był osadzony w celi razem z Adrianem Raniero „Blackie” Drago. Jego fascynacja wynalazkiem oraz osobą samego Adriana sprawiła, że zapragnął zostać Sępem i aby to osiągnąć Drago zaprzyjaźnił się z towarzyszem niedoli i w miarę upływu czasu zdobywał jego zaufanie. W końcu Raniero zaaranżował wypadek w warsztacie gdzie pracował Toomes. W wyniku wypadku, Sęp został ciężko ranny i na łożu śmierci wyznał współwięźniowi, gdzie ukrył swój sprzęt aby Drago mógł zostać Sępem i zemścić się w imieniu Toomesa na Spider-Manie. Niestety Drago szybko został pokonany przez Pająka, kostium Sępa został skonfiskowany i umieszczony w muzeum. Dowiadując się o porażce swojego towarzysza, Adrian powrócił do zdrowia i upozorował swoją śmierć aby móc raz jeszcze uciec z więzienia. Pojechał na farmę na Staten Island gdzie stworzył nowy kostium oraz uprząż do latania, by jako Sęp wykraść swój stary sprzęt z muzeum i wyciągnąć z więzienia Rainera Drago. Dał mu swój stary sprzęt i obaj stoczyli pojedynek, dzięki któremu mieli ustalić który z nich jest godny miana Sępa. Oczywiście Toomes wygrał a Drago wrócił do więzienia. Dowartościowany zwycięstwem Adrian zaatakował Spider-Mana i wygrałby z nim, mogąc go nawet uśmiercić, jednak Pająk zdołał uszkodzić jego sprzęt. Sęp musiał się wycofać i uciec. 

Toomes jako człowiek już nie młody miewał problemy ze zdrowiem i podczas jednego z kryzysów zdrowotnych przebywając w szpitalu Manhattan Bellevue poznał i zaprzyjaźnił się z Nathanem Lubensky'm, który był nowym partnerem May Parker. Nathan, który nie miał pojęcia kim tak naprawdę jest Toomes, zachęcał go do życia pełnią życia. Biorąc jego słowa do siebie, Adrian uciekł ze szpitala konstruując proste urządzenie latające. Podczas walki ze Spider-Manem Toomes o mało nie zabił swojego nowego przyjaciela i wstrząśnięty tym wydarzeniem nie potrafił skupić się na walce, przez co Pająk bez problemu go złapał. Toomes czasowo przeszedł na emeryturę i zamieszkał na południo-zachodnim wybrzeżu, jednak powrócił do Nowego Jorku gdy przeczytał o swoim dawnym wspólniku i jego firmie Bestman Electronics. Porwał swojego byłego partnera, którego uratował Spider-Man, lecz tym razem Bestman miał odpowiedzieć za swoje przewinienia. Następnie Toomes ponownie dołączył do Złowieszczej Szóstki Octopusa i podczas jednego z pojedynków ze Spider-Mana wziął ciotkę May jako zakładniczkę, jednak Nathan chwycił go za kostium i obaj starcy wznieśli się w powietrze. Słaby Nathan zwolnił uścisk i zaczął spadać i mimo że został złapany przez Spider-Mana, jego słabe serce tego nie wytrzymało. Octopus zabrał Sępa na pokład swojego statku powietrznego by zlecić mu kolejne zadanie: miał wraz z Sandmanem zaatakować bazę wojskową i wykraść z niej eksperymentalną jednostkę podwodną a następnie zaatakować korporację Cordco, której rakietę Octavius miał użyć do wystrzelenia w atmosferę trucizny. Zdradzona przez swojego przywódcę Złowieszcza Szóstka rozproszyła się lecz nie na długo. Sandman ponownie zwołał drużynę chcąc zemścić się na Doktorze Octopusie, jednak okazało się, że był on jedynie pionkiem w mechanicznych mackach Octaviusa. Celem grupy było przedostanie się do alternatywnego wymiaru i kradzież zaawansowanej technologicznie broni. Toomes nie do końca wierzył w intencje Octaviusa lecz wykonywał jego polecenia, a gdy grupa napotkała opór w postaci połączonych sił Spider-Mana, Ghost Ridera, Novy, Solo i Fantastycznej Czórki, postanowił się wycofać i uciec. 

U Adriana zdiagnozowano raka, powstałego na skutek częstego działania uprzęży dzięki której mógł latać. Szukając rozgrzeszenia za swoje winy, Sęp włamał się do domu Parkerów i prosił May Parker o wybaczenie, że jego zachowanie doprowadziło do śmierci Nathana Lubensky'ego. Podczas ponownych odwiedzin u kobiety, Sęp zastał Petera, którego wziął za zakładnika i zaprowadził do swojej kryjówki. Tam Peter zobaczył ciało Bestmana, uciekł i po przebraniu się w swój kostium stoczył walkę z Sępem. Toomes przegrał a jego strój stanął w płomieniach. Spider-Man uratował przestępcę przed spaleniem żywcem. Po aresztowaniu Adriana odwiedziła May Parker, która oznajmiła że nie jest w stanie mu przebaczyć i Toomes powinien szukać odkupienia nie u niej, lecz u Boga. 

Po raz kolejny, więzienne kraty nie zatrzymały Sępa zbyt długo w niewoli. Zdesperowany, aby uwolnić się od trawiącego jego stare ciało raka, zaatakował laboratorium doktor Benity Sanchez i używając jej urządzenia odmładzającego wyssał siły życiowe ze Spider-Mana. Ciesząc się ponowną młodością, Toomes stworzył dla siebie nowy, opancerzony kostium i uzbroił się w nowe rodzaje broni. Jednak efekt maszyny był tymczasowy i po jakimś czasie znowu stał się starcem. Na swoje szczęście, na drodze Toomesa pojawił się proponujący współpracę Kameleon i na jego polecenie wykradł maszynę doktor Sanchez. Okazało się, że rodzice Petera, którzy nie tak dawno wrócili zza grobu są tak naprawdę sztucznymi ludźmi stworzonymi przez Kameleona. Sęp korzystając z maszyny doktor Sanchez wyssał sztuczne życie z May Parker i odzyskał młodość oraz został wyleczony z raka. 

Odmłodzony Toomes był bardziej krwiożerczy niż do tej pory, wykazywał większą agresję oraz okrucieństwo. Chciał pozbyć się wszystkich tych, którzy znali go jako starca, a by to osiągnąć, wykradł z wojskowego magazynu eksperymentalny wirus. Zamierzał rozprzestrzenić go po mieście, korzystając z pomocy ptaków i w związku z tym zawarł przymierze z Owlem. Jeden z ptaków zadrapał Spider-Mana, jednak cały plan obu złoczynców został udaremniony przez duet Spider-Man/Daredevil. 

Gdy Otto Ocvatius zginął z ręki Kaine'a, Vulture a wraz z nim Mysterio, Electro oraz Hobgoblin zostali wynajęci przez kuzyna zmarłego przestępcy do odzyskania wyposażenia Octopusa. Niestety plany złoczyńców pokrzyżował Spider-Man, który do walki z nimi użył macek Octopusa. Hobgoblin i Sęp uciekli z pola walki. Później złoczyńcy utworzyli Sinister Seven, grupę, która miała zabić Kaine'a. Przestępcy obawiali się, że Kaine może wziąć ich na celownik i zabić, tak jak zabił Octaviusa czy Grim Huntera. Niestety do zabójstwa nie doszło, gdyż grupę powstrzymał Spider-Man. Sinister Seven rozpadło się równie szybko jak i powstało. W czasie gdy Peter Parker i Ben Reilly przeżywali swoisty kryzys tożsamości, zastanawiając się który z nich jest prawdziwy, a który klonem, Toomes miał własny problem – zaczął powoli wracać do swojego normalnego wieku. Scarlet Spider udaremnił próbę Sępa odzyskania młodości, niszcząc jego urządzenie do wysysania energii życiowej z innych ludzi. 

Podczas jednego z pojedynków ze Spider-Manem Sęp został zaatakowany przez Davida Kalena, człowieka zdolnego do rozpuszczania wszystkiego swoim dotykiem. Przypuszczalnie moc Kalena sprawiła, że Toomes raz jeszcze zamienił się w starca. Vulture ponownie dołączył do Sinister Six Sandmana, jednak drużyna funkcjonowała bardzo krótko i złończyńcy rozeszli się każdy w swoją stronę. Sęp powrócił do solowej działalności i wyłączając zasilanie w licznych częściach miasta okradał apartamenty bogaczy. Niestety jego przestępczy proceder został ukrócony przez Spider-Mana oraz Human Torcha. Toomes zdołał przekonać do współpracy Deadpoola, Juggernauta, Sabertootha oraz Bullseye'a aby przeprowadzić atak na główną bazę A.I.M. by wykraść z niej dane dotyczące działających pod przykrywką agentów S.H.I.E.L.D. wśród których znajdowała się córka Toomesa, Valeria. Kolejnym swoistym aktem miłosierdzia było połączenie sił z Elektro, z którym wykradł Owlowi 12 milionów dolarów, chcąc przekazać je na leczenie chorego na białaczkę wnuka. Niestety długo nie cieszyli się łupem, gdyż na ich drodze stanął Spider-Man, uważający że porwali jego ciotkę. Pokonany Toomes nie dość, że stracił łup to na dodatek musiał stawić czoła Owlowi którego okradł. Na bardzo krótki czas Sęp przyłączył się do utworzonej przez Zielonego Goblina grupy Sinister Twelve, jednak grupę złoczyńców rozbiły siły Fantastycznej Czwórki oraz Avengers. 

Podczas Wojny Domowej, Sęp wraz z Grim Reaperem i Trapsterem został jedną z pierwszych zdobyczy Kapitana Ameryki i jego ruchu oporu. Znaleźli go agenci S.H.I.E.L.D i umieścili w areszcie, gdzie w telewizji oglądał relację na żywo konferencji prasowej, na której Spider-Man ujawnił światu swoją prawdziwą tożsamość. Do Toomesa uśmiechnęło się szczęście w momencie, gdy Pająka okrzyknięto wyjętym spod prawa. Sęp otrzymał propozycję nie do odrzucenia: S.H.I.E.L.D zaproponowało że nie tylko zwrócą mu sprzęt ale także wypuszczą go na wolność, tylko po to, aby on pochwycił Spider-Mana. Vulture zaczaił się na bohatera w księgarni, w której Deborah Whitman promowała swoją książkę. Atakując Betty Brant, złoczyńca skutecznie wywabił Pająka z kryjówki. Podczas walki Sęp zdołał zranić Pająka szponami pokrytymi środkiem halucynogennym jednak sam niespodziewanie stracił przytomność i zaczął spadać. Spider nie czując zagrożenia ze strony Sępa doszedł do wniosku, że coś jest nie tak i zabrał go do szpitala gdzie okazało się, że Toomes miał wylew, na skutek którego lewa strona jego ciała została sparaliżowana. Przebrany za sanitariusza Peter odwiedził Adriana w jego pokoju, rozpoznając go Toomes poprosił o śmierć, jednak Spider-Man odmówił, co spotkało się z kpinami ze strony Vulture'a. Spider-Man złapał poduszkę i zaczął dusić Sępa, który zaczął walczyć o życie. Bohater pozwolił starcowi oddychać i uznał, że jak na człowieka który chce zakończyć swoje życie, całkiem nieźle o nie walczy. 

Po opuszczeniu szpitala, Sęp został pochwycony przez Alyoshę Kravinoffa, który na skutek eksperymentów z miksturami Kravena popadł w szaleństwo i zaczął kolekcjonować osobniki o zwierzęcym „pochodzeniu” by na pokładzie statku Bella Anna stworzyć własne zoo. Uwięzionemu tam Adrianowi Alyosha ciągle łamał ręce aby ten nie mógł zdjąć elektronicznej obroży. Dzięki pomocy Rhino, Sęp uciekł z niewoli. 

Gdy w Nowym Jorku pojawił się nowy Sęp (Jimmy Natale) Spider-Man odwiedził Toomesa w więzieniu The Raft, chcąc się dowiedzieć czegoś więcej na temat nowego, groźnego przeciwnika. Adrian zaprzeczył jakby miał cokolwiek wspólnego z tym osobnikiem, powiedział jedynie tyle, że słyszał pogłoski jakoby nowy Sęp chciał zemścić się na gangsterach za których sprawą został zmieniony w potwora. 

Gdy w mieście pojawiła się nowa grupa latajacych złodziei Spider-Man prowadzący dochodzenie wraz z policjantką Carlie Cooper ustalił, że grupa ma swojego przywódcę, który udostępnił im sprzęt umożliwiający lot. Tym przywódcą był nie kto inny jak sam Adrian Toomes. Spider-Man odnalazł kryjówkę złoczyńców i pokonał ich, by następnie zmierzyć się z samym Sępem, jednak starzec zdołał uciec. Jakiś czas później Toomes wysłał swoich popleczników do prowadzonego przez Mary Jane klubu The Wake, który kiedyś był jedną z kryjówek Sępa, aby odzyskali pozostawione tam dokumenty. Spider-Man (Otto Octavius) zdołał odnaleźć Vulture'a i zaoferował mu pieniądze, domagając się aby Sęp porzucił swoje przestępcze życie i opuścił miasto, jednak Toomes nie uwierzył w te zapewnienia i rozkazał swoim poplecznikom zaatakować Pająka. Spider znokautował jednego z latających karłów, którymi jak się okazało były dzieci. Rozwścieczony przez ponure wspomnienia ze swojej przeszłości Peter/Otto rzucił się na Sępa i na skutek toczonego boju wbił Toomesa w pajęczy sygnał oślepiając starca. Toomes trafił do Raft, gdzie przebywał na oddziale szpitalnym. Razem ze Skorpionem i Boomerangiem za sprawą Smythe'a odzyskał nie tylko zdrowie ale został ulepszony, wszystko po to, aby zabić Spider-Mana. Niestety Spider poradził sobie z przeciwnikami i siłą został włączony do utworzonej przez Pająka grupy Superior Six. 

Toomes ulepszył swój sprzęt i zmodyfikował go na podobieństwo sprzętu używanego przez Falcona. Do swojego kostiumu dodał hełm oraz sprawił, że lekkie, ostre jak brzytwa skrzydła były podatne na kontrolę za pomocą myśli. Nazywając się Falconem dokonał kradzieży w East Village, jednak na jego drodze stanął Spider-Man. Niestety obaj zostali unieruchomieni przez Trapster, która zabrała łup Sępa.

Autor: Dengar

Galeria postaci

Zobacz całą galerię

Uczestniczył w numerach.

Sortuj po:
Serii
Dacie
Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.