Avalon » Biosy » Deadpool [Wade Wilson]

Deadpool [Wade Wilson]

Charakterystyka

Deadpool [Wade Wilson]
Name:
Deadpool [Wade Wilson]
Prawdziwe imię i nazwisko:
Wade T. Wilson
Poprzednie pseudonimy:
Jack, Mithras, Peter Parker [Deadpool], Hobgoblin [Deadpool], Thor [Deadpool], Johnny Silvini
Uniwersum:
616
Tożsamość:
Znana władzom rządowym
Wzrost:
6'2" (185 cm)
Waga:
210 lbs. (95 kg)
Kolor włosów:
Dawniej brązowe, obecnie brak
Kolor oczu:
Brązowe
Zajęcie/zawód:
Najemnik, dawnej nauczyciel
Klasa postaci:
Nadczłowiek
Status prawny:
Notowany
Stan cywilny:
Kawaler
Narodowość:
Amerykanin
Miejsce narodzin:
Kanada
Znani krewni:
Mercedes Wilson (żona - nie żyje), rodzice (prawdopodobnie oboje żyją)
Powiązania z grupami:
Landau Luckman & Lake, Departament K, Program Weapon X, Maggia, Frightful Four
Baza operacyjna:
Wynajęte mieszkanie
Pierwsze pojawienie się:
New Mutants #98
Zdolności:
Siła, szybkość, wytrzymałość oraz refleks Wade'a zostały sztucznie zwiększone przez naukowców Programu Weapon X. Wilson otrzymał także sztuczny czynnik regenerujący, stworzony z czynnika samogojącego Wolverine'a. Ten na przestrzeni lat przechodził kilka zmian, w swej najpotężniejszej wersji potrafił zregenerować utraconą kończynę w kilka minut. Obecnie Wade może otrzymać postrzał w głowę i jego czynnik regenerujący uratuje mu życie.Wyszkolenie: Deadpool jest doskonale wyszkolonym żołnierzem/najemnikiem. Jest mistrzem walki wręcz oraz wyśmienicie posługuje się bronią palną oraz białą. Ma także doświadczenie w konstruowaniu ładunków wybuchowych.

Wyposażenie: Deadpool zazwyczaj używa różnokalibrowej broni palnej oraz jednej (lub dwóch) katany. Zależnie od misji zabiera ze sobą odpowiedni dodatkowy sprzęt np. karabin snajperski czy materiały wybuchowe. Na wyposażeniu Wade posiada induktor obrazu. W przeszłości używał osobistej jednostki teleportacyjnej zdolnej teleportować do trzech osób.
Uwagi:
Deadpool nie jest mutantem. Za jego obecny wygląd oraz moce regeneracyjne odpowiadają naukowcy z Programu Weapon X.
Biografia:
Jako obiekt eksperymentów ze zmieniającym wspomnienia specyfikiem "Tabula Rasa", Deadpool nie może być pewien czegokolwiek, co pamięta ze swego wczesnego życia. Dlatego historie, które o nich opowiada, mogą zawierać drastyczne różnice – jak choćby to, pod opieką którego ze swoich rodziców się znajdował. Tak naprawdę jednak oboje nadal byli żywi i wciąż razem długo po tym, jak Wade stał się obiektem eksperymentów Weapon Plus. 

Już jako dorosły, pomimo tego, że obracał się w niebyt ciekawym towarzystwie, udało mu się "wyjść na ludzi" i dostał się na uniwersytet w Calgary. Tam poznał swoją przyszłą małżonkę, Mercedes. Już jako małżeństwo zamieszkali w górach, z dala od miasta. Obfite opady śniegu sprawiły, że zostali odcięci od cywilizacji w swym domku. Podczas spaceru para wyłowiła z rzeki półżywego mężczyznę. Wilsonowie nie mogli się domyślać, że osobnik, którego uratowali był najemnikiem, mordercą na zlecenie, któremu nie udała się misja [Późnej znany jako nemezis Deadpoola, T-Ray - dop. I-Danow]. Za pomoc mężczyzna odwdzięczył się zabijając Mercedes i ciężko raniąc Wade'a. Rannego Wilsona odnaleźli pracodawcy najemnika, którzy po spartaczonej robocie szukali swego "pracownika". Wade pchany przez żądzę zemsty stał się najemnikiem, mając nadzieję, że kiedyś trafi na mordercę swojej żony. 

Nową "karierę" przerwało zdiagnozowanie u Wilsona raka. Nie mając nic do stracenia Wade przyjął propozycję naukowców z enigmatycznego Programu Weapon X na przeprowadzenie eksperymentalnej operacji. Jednakże doktor Killbrew i jego zespół przeliczył się. Nie udało się stworzyć kolejnego Wolverine'a, Mavericka czy Sabretootha. Proces transferu sztucznego czynnika regeneracyjnego pokrył całą skórę i twarz Wade'a okropnymi bliznami. Program spisał Wilsona na straty i wysłał go do więzienia dla nieudanych eksperymentów. Po krótkim załamaniu spowodowanym groteskowym wyglądem Wade zbiegł. Stojąc przed płonącym więzieniem wymyślił dla siebie pseudonim - Deadpool. 

Po ucieczce z Programu Wade zaszył się w obskurnym motelu. Choć pokonał raka to stracił wszystko. Widząc uciekającego przed policją przestępcę doszedł do wniosku, że to łatwy sposób na zarabianie. Stał się "strzelbą do wynajęcia" i całkiem nieźle mu to wychodziło, był popyt na tego typu usługi. Po pewnym czasie Wade wrócił do życia najemnika i zaczął pracować dla Kingpina. Deadpoolem zainteresował się też jeden z naukowców programu Weapon Plus, Bartol Utler, znany jako Butler. Chciał on wykorzystać jego czynnik gojący, by uratować życie swojej siostry, co jakiś czas wycinał więc potrzebne mu organy z ciała Wilsona. Testował też na nim "Tabula Rasa", badając skuteczność preparatu. 

Deadpool działał nadal jako najemnik, w pewnym momencie mimo protestów Power Mana i Iron Fista dołączając do jednej z misji Heroes for Hire, podczas której uwiódł porwaną przez lokalnego gangstera Carmelitę Camacho – przynajmniej dopóki nie zobaczyła ona jego twarzy. Niedługo później został wynajęty przez Vetisa, pomniejszego demona pracującego dla Mephisto, do utrzymania Tony'ego Starka w stanie upicia, najemnik jednak wykiwał demona, skazując go na lata piekielnych mąk. 

Mniej więcej w tym czasie razem z innymi herosami został porwany przez Beyondera i wysłany na Battleworld, gdzie jego wygląd został – czasowo – naprawiony przez uzdrowicielkę Zsaji, dzięki czemu był w stanie nawiązać krótki romans z Wasp. Przetrwawszy atak Dooma, wzmocnionego mocami Beyondera, doprowadził Zsaji do ciał pozostałych herosów, a gdy zmarła ona, przywracając do życia Colossusa i Mr. Fantastica, ciało Wade'a zaczęło wracać do "normy". Widząc to, Janet porzuciła go i, po wygraniu "Sekretnej Wojny" przez bohaterów, wykorzystała swoje życzenie, by wymazać Wilsona ze wspomnień wszystkich uczestników – Wade tymczasem swym życzeniem przywrócił Zsaji do życia. 

Na Battleworld Deadpool wszedł też w kontakt z symbiotem, pozostawił go jednak na miejscu, pozwalając, by połączył się on ze Spider-Manem. Gdy Parker jakiś czas później porzucił Klyntara, ten odkrył, że jest ścigany przez grupę kosmicznych najemników, odnalazł Wade'a i połączył się z nim. Gdy jednak po pokonaniu kosmitów Deadpool odmówił zabicia wykorzystanego jako przynęta Pająka, symbiot opuścił go, ukrywszy się w kościele, gdzie później znalazł go Eddie Brock. 

Butler tymczasem postanowił przetestować skuteczność Tabula Rasa, wysyłając Deadpoola do zabicia jego własnych rodziców. Mimo potyczki z Alpha Flight Wade wykonał misję, gdy jednak wrócił do "bazy", odkrył, że sam jest rodzicem – z pomocą Heroes for Hire Carmelita odnalazła go i przedstawiła mu jego córkę, Eleanor. Nie wiedząc, co czuć, Wilson zakazał im zbliżania się do niego, po czym zerwał wszelkie kontakty z Butlerem – ten jednak porwał Carm i Ellie, przekazując niemowlę na wychowanie swemu bratu, kobietę umieszczając w północnokoreańskim łagrze, gdzie kontynuował swoje eksperymenty, sprawę Deadpoola rozwiązując, podając namiary na niego łotrowi znanemu jako Tolliver, samemu raz na jakiś czas wysyłając swoich agentów, by wykradali od najemnika kolejne organy. Tymczasem głównym zajęciem Wade'a stało się utrudnianie życia Cable'owi i jego X-Force. Podczas ostatecznego starcia Nathana z Tolliverem, zleceniodawca Wade'a sfingował swoją śmierć [Tolliverem był Tyler, syn Cable'a - dop. Idanow]. 

Deadpool ponownie musiał szukać sobie nowego pracodawcy. W końcu trafił do przybytku zwanego Hell House prowadzonego przez Patcha. W budynku dawnej Szkoły dla Krnąbrnych Dziewcząt Siostry Margaret zbierali się najgorsi niegodziwcy i szuje jakie nosiła ta planeta. Deadpool czuł się jak u siebie. Działalność Wade'a przyciągnęła uwagę międzywymiarowego towarzystwa holdingowego Landau, Luckman & Lake. Dwójka pracowników Zoe i Noah przedstawiła Wilsonowi sytuację, miał się stać Mithrasem, obrońcą Ziemi, który sprowadzi na Ziemię erę dobrobytu. Deadpool odrzucił propozycję podpisania kontraktu. Nie czuł się bohaterem, a chwilowe przebłyski bohaterskości były czysto przypadkowe.

Wade miał coś ważniejszego na głowie niż sprowadzanie jakiejś złotej ery na Ziemię - jego czynnik regenerujący zaczął szwankować. W przywróceniu go do normy pomógł Wade'owi ktoś najmniej spodziewany - doktor Killbrew. Lekarz zmienił się i szczerze chciał pomóc swym dawnym "pacjentom", w tym przypadku Deadpoolowi, któremu nie pozostało wiele czasu. Do przygotowania serum potrzebna była zmutowana krew Hulka. Jej zdobycie wcale nie było łatwe i gdyby zielony kolos nie był osłabiony to Wade skończyłby jako gustowna czerwona plama na ścianie. Zdolność regeneracji Deadpoola została przywrócona do normy, tylko obecność Siryn uratowała Killbrewowi życie, Terry odwiodła Wilsona od dokonania zemsty.

Po przegranym pojedynku z T-Ray'em Wade przejrzał na oczy, wreszcie przestał użalać się nad sobą i postanowił wysłuchać propozycji LL&L. W siedzibie towarzystwa Deadpool dowiedział się, na czym ma polegać jego rola w tym całym niezwykłym wydarzeniu. Jasnowidz LL&L, Montgomery, przewidział, że wkrótce na Ziemię zawita obca istota, dzięki której wszystko się zmieni i na Ziemi zapanuje powszechny dobrobyt. Deadpool miał stać się Mithrasem, heroldem nadchodzącego mesjasza. Dla Wade'a było to odrobinę za wiele jak na jeden raz i mówiąc, że się nad tym zastanowi, teleportował się do swego domu.

Wilson jednak nie miał zbyt wiele czasu na rozmyślanie, gdyż jego jednostka teleportacyjna została uruchomiona przez Ajaxa, osobnika, który polował na "wyrzutków" Programu Weapon X. Wade zmaterializował się na urwisku przed domem doktora Killbrewa. Ajax strącił go z niego i Deadpool złamał sobie kark. Jednakże nie tak łatwo jest zabić tego wygadanego najemnika. Wade powrócił z zaświatów, ożywiony przez Śmierć we własnej osobie, aby pomścić przyjaciół, których zabił Ajax. W finałowej walce szaleniec zabił Killbrewa i Deadpool, choć bardzo chciał się zmienić, odpłacił mu się tym samym.

Po tych, dość traumatycznych wydarzeniach [Hej, czy ktoś z was został zabity, zmuszony do przeżycia najgorszych wspomnień i wskrzeszony tego samego dnia? Nikt? To siedzieć cicho - dop. Idanow] Deadpool potrzebował odpoczynku. Po małym przystanku w siedzibie LL&L i zabraniu ze sobą/porwaniu pozbawionego skóry jasnowidza Montgomery'ego, Wade wybrał się do Monte Carlo. Choć Monty na początku nie był zbyt entuzjastycznie nastawiony do tego "wypadu", to obcowanie z Deadpoolem każdego zmieni. Gdy się rozstawali Montgomery dziękował Wade'owi za wspaniale spędzony dzień. Jednak gdy Monty wrócił do siedziby LL&L, czekało na niego wymazanie pamięci. Nadszefowi Dixonowi, nadzorcy projektu Mithras, nie spodobał wypad jasnowidza i Deadpoola.

Wade w końcu przyjął propozycję Towarzystwa i zgodził się zostać Mithrasem. Nadejściu obcej istoty mógł przeszkodzić tylko inny kosmita, Tiamat. To przed nim Deadpool miał chronić nadchodzącego mesjasza. W samą porę, gdyż Tiamat się przebudził. Deadpool stanął z nim do walki w Arcibo, w podziemiach pod radioteleskopem programu S.E.T.I, a później na piaskach Egiptu. Wtedy okazało się, że cała przepowiednia o Mithrasie to szwindel. Nadchodzący "mesjasz" to istota zamieniająca całą ludność planety w uśmiechnięte, śliniące się zombi, a Tiamat to wojownik, który został wysłany na Ziemię, aby zgładzić potwora. Ostatecznie Deadpool zabił kosmitę, który zabierając wolną wolę dawał niekończącą się rozkosz. Nie wiedział, czy dobrze zrobił, jednak miał nadzieję, że dokonał właściwego wyboru.

Po całym zamieszaniu z Mithrasem Wade osiadł w Boliwii wraz z Montym [Jasnowidz został zwolniony przez LL&L - dop. Idanow] i powrócił do życia najemnika. Wszystko byłoby dobrze, gdyby nie zaczął miewać halucynacji. Prześladowała go pewna kobieta oraz całe stada białych królików. Po krótkim sparingu z Wolverine'em, który miał mieć charakter terapeutyczny [Nie patrzcie na mnie, to przepisał Wade'owi jego psychiatra, Dr Bong - dop. Idanow], Wade przypomniał sobie kto pojawia się w jego halucynacjach... Jego nieżyjąca żona. Mając problemy z głową za sobą [No może "za sobą" to lekka przesada, ale przynajmniej przestał mieć halucynacje - dop. Idanow], Wade udał się do Atlanty, aby wykonać zadanie zlecone przez Alistaira, starego znajomego "z branży". Ku swemu zaskoczeniu spotkał tam... swoją żonę Mercedes ściganą przez Bullseye'a. Pomimo tego, że Wade nie mógł uwierzyć, że to ona, uratował ją przed najemnikiem i zabrał do swego domu. Wkrótce okazało się, że Mercedes została przywrócona do życia, a odpowiedzialny za to był T-Ray.

Po krótkim przystanku i dużej rozróbie w siedzibie LL&L [Towarzystwo holdingowe uważało, że Wade'a nadal obowiązuje kontrakt, a sam (nie)zainteresowany był przeciwnego zdania - dop. kontraktowy Idanow] Deadpool i jego nieumarła małżonka trafili w ręce domorosłego nekromanty. Używając magii T-Ray sprowadził Wilsonów do ich dawnego domu w stanie Maine i zmusił ich do oglądania wydarzeń, które doprowadziły do śmierci Mercedes. T-Ray jednak przedstawił inną wersję wydarzeń. To on był prawdziwym Wade'em Wilsonem, a Deadpool mordercą, który zabił jego żonę. Po śmierci Mercedes, najemnik oszalał i zapomniał kim był. T-Ray ożywił swoją żonę, aby zemścić się na Deadpoolu, który zakochał się w niej, dodatkowo sprowadził jeszcze dusze wszystkich, których "Wade" zabił. Jednak nekromanta nie zatryumfował, gdyż Deadpool zamiast załamać się, był całkiem rozbawiony. T-Ray może i ukazał mu całe jego okropne życie, ale "Wade" przynajmniej starał się poprawić. Nekromanta albinos natomiast spędził swój żywot na przygotowywaniu swej zemsty. T-Ray powiedział, że "Wade" może zatrzymać nazwisko i Wilsonowie teleportowali się, a Deadpool stanął naprzeciwko hordzie zlikwidowanych przez siebie osób. I o dziwo wygrał, choć niemal zginął.

Los znów nie był zbyt łaskawy dla dowcipkującego najemnika, gdyż z objęć śmierci trafił wprost w łapska Lokiego. Złośliwy bóg z Azgardu wmówił Wade'owi, że jest jego ojcem. Deadpool jednak nie chciał przyłożyć ręki do planu zabicia Thora. Za karę Loki rzucił klątwę na Wilsona. Deadpool otrzymał niezniszczalną twarz... Thoma Cruza [Po zmienieniu kilku literek dostajemy nazwisko pewnego aktora, znanego m.in. z Mission Impossible - dop. Idanow]. Żeby zapomnieć o nękających go problemach, Wade po raz kolejny podjął się zawodu najemnika. Pewnego dnia siedząc w barze przeprosił starszego mężczyznę za swoje gburowate zachowanie i podał mu orzeszki. Gdy wyszedł z knajpy zauważył z radością, że ludzie reagują na niego tak jak dawnej, czyli uciekają z krzykiem. Klątwa Lokiego miała niszczyć życie Wade'a dopóki ten nie przeprosi swego ojca...

Po krótkim pobycie w kosmosie za sprawą starego znajomego Taskmastera i zahaczeniu o Wakandę Wade osiadł w Nowym Jorku, a dokładniej w magazynie na obrzeżach Brooklynu. Na zlecenie pewnego policjanta Deadpool rozpoczął likwidację szefów nowojorskiej mafii. Jednak zapłaty nigdy nie dostał, bo gliniarz obiecane pół miliona ukrył i chciał uciec z pieniędzmi. Policjanta zabiła jego wspólniczka, a ją z kolei zlikwidował Wade.

Po wydarzeniach okrutnego lata Deadpool miał ochotę oddać się najzwyklejszemu sianiu śmierci i zniszczenia. W tym były pomocne siostry Mery, bliźniaczki-seryjne morderczynie. Podczas pościgu za nimi Wade został ciężko ranny i na jakiś czas unieruchomiony. O pomoc zwrócił się do Copycat, swej dawnej miłości, z którą teraz się spotykał.

Podczas wykonywania jednego zlecenia z Deadpoolem skontaktował się Sabretooth. Creed oświadczył, że reaktywowany Program Weapon X przyszedł się po niego upomnieć. Po krótkiej demonstracji "usprawnionego" Sabretootha i przekonaniu się, że "nie" to kiepska odpowiedź, Deadpool przyjął "propozycję" Victora. Wade'owi podano serum, które usprawniło jego czynnik regeneracyjny do tego stopnia, że mógł zregenerować uciętą kończynę w kilkanaście sekund. Deadpool stał się agentem Weapon X.

Już podczas pierwszej misji Wade przekonał się, że w Programie nic się nie zmieniło. Wraz z Kane'em miał odszukać i sprowadzić do kwatery niezwykle potężnego mutanta. Gdy okazało się, że celem misji jest mały chłopiec nie potrafiący kontrolować swych zdolności, Garrison po prostu go zastrzelił. Deadpool chciał zrezygnować z "pracy" dla Weapon X, lecz Dyrektor miał co do niego inne plany. Zlecił mu zlikwidowanie innej agentki, która zbiegła, gdy jej usprawnione moce zaczęły szwankować. Chodziło o Copycat. Wade pośpieszył do mieszkania Vanessy, zjawił się w samą porę, gdyż uratował ją przed rakietą wystrzeloną przez Kane'a. Para uciekła, lecz Garrison dogonił ich i starł się z Deadpoolem w zoo. Wade pokonał go, jednak nie zdołał ocalić Copycat, którą zabił Sabretooth. Chcąc się zemścić, Deadpool zaatakował siedzibę Programu... Po krótkim starciu z Wilsona została jedynie jego dłoń, którą wysłano Wolverine'owi jako przestrogę.

I tym razem nie dano Wade'owi spocząć w spokoju. Z zaświatów sprowadził go jego ulubiony nekromanta, T-Ray. Wade ocknął się w trumnie nie pamiętając kompletnie nic. Gdy Wilson snuł się po mieście z grupą bezdomnych, po ulicach Nowego Jorku zaczęło grasować kilku osobników podających się za... Deadpoola. Wade przypadkiem spotkał na ulicy swego starego kumpla Weasela i dzięki niemu odzyskał pamięć. Wraz z nim i trójką znajomych bezdomnych Wade skonfrontował resztę Deadpooli podczas show telewizyjnego prowadzonego przez jednego z nich. Tam okazało się, że za jego zmartwychwstanie i wysyp najemników odpowiedzialny jest T-Ray. Nekromanta zlikwidował za pomocą jednego Deadpool resztę, a prawdziwego Wade'a pojmał. T-Ray wyjaśnił, że zlecono mu zniszczenie całej osobowości Wilsona, manifestowanej przez różnych Deadpooli. Na szczęście z odsieczą przyszedł Weasel, proces odwrócono i nekromanta zaabsorbował komponenty osobowości Wade'a. To oznaczało, że Deadpool od początku był tym, za kogo się podawał. T-Ray zamienił się w śliniącego półgłówka, więc Wade nie mógł się dowiedzieć, kto stał za jego działaniami. W istocie został przeklęty życiem przez samego Thanosa.

Po swym kolejnym zmartwychwstaniu Deadpool wrócił do bycia najemnikiem. Jednak tym razem otworzył własną firmę, Deadpool Inc. Podczas jednej misji w niesamowitych okolicznościach podczas bankietu zlikwidował czterech szefów Yakuzy i to przysporzyło mu klientów. To, że zrobił to przypadkiem spadając z wysokości kilkunastu metrów, nie było ważne. Wszystko miało się jak najlepiej, do czasu, aż Wade przyjął zlecenie w Niemczech. Miał dostać się do pewnego zamku i dokonać likwidacji wszystkich wewnątrz. W środku budowli Wade zrozumiał, że go oszukano. Pistolety, w które go zaopatrzono były nabite ślepakami. W swym zamku przywitał go człowiek o imieniu Black Swan. Okazało się, że to on dał Deadpoolowi to zlecenie. Gdy Wade nie mógł się ruszyć Swan wyjaśnił mu, że także jest najemnikiem. W rzeczywistści to właśnie on zabił czterech szefów mafii podczas bankietu, a nie Wilson. Miało to być odpowiednie uwieńczenie nieskazitelnej kariery, ale Deadpool wszystko zepsuł. Black Swan zaraził, więc jego mózg telepatycznym wirusem, który rozpoczął degradację umysłu Wade'a. Deadpool wrócił do USA nie pamiętając nic z wycieczki do Niemiec, a jego stan, choć powoli, zaczął się pogarszać. Na broń mówił "klamki" [Choć w Polsce nie byłoby to uważane za nic dziwnego - dop. gangsta Idanow] i nie trafiłby w stodołę kamieniem nawet jeśli stałby pół metra od niej. Wade bagatelizował to, uważał, że to przejdzie. Udowodnił, że nawet i w takim stanie jest sprawny, gdy wynajęto go, aby ochraniał Dazzler przed prześladującym ją mężczyzną. Przestało być ciekawie, gdy nadeszły rozdzierające bóle głowy. Zwłaszcza te zdarzające się podczas zlecenia. Asystentka Deadpoola, dzięki pomocy Taskmastera, odkryła, kto jest odpowiedzialny za pogarszający się stan Wade'a. Deadpool wyruszył ponownie do Niemiec. Infiltrował zamek, zabrał ze sobą bombę z zapalnikiem czasowym. Black Swan nie mógł zatrzymać wirusa, więc najemnicy rozpoczęli pojedynek na miecze. Choć Deadpool stracił rękę to udało mu się wykorzystać zdolności przeciwnika przeciwko niemu. Black Swan nie był zdolny do walki, a bomba nadal tykała. Wade, aby go nie zapomnieć, zapisał sobie kod dezaktywujący na ręce... Tej odciętej. Najwyraźniej nie zdążył do niej dotrzeć, gdyż malownicza eksplozja zniszczyła zamek Black Swana.

O dziwo obaj najemnicy przeżyli wybuch. Lecz stało się coś nieoczekiwanego, moce Niemca zmutowały, umieściły część wspomnień jego i Deadpoola w ciele Nijo, martwego współpracownika Black Swana. To ciało ożyło i tak narodził się Alex Hayden, który został najemnikiem. Znajomi Deadpool uważali, że to on, tyle że w innym, zmienionym wydaniu. Ich wątpliwości rozwiał Black Swan, który pojawił się z prawdziwym Wilsonem. Alex przywitał Wilsona kurtuazyjnie, posyłając mu kulę w między oczy. Gdy Deadpool regenerował się, Swan wyjaśnił, że korzystając ze swoich zdolności, mógłby przywrócić wszystkim ich wspomnienia. Podczas transferu Black Swan odzyskał swe mroczne wspomnienia i zaczął wysysać wszystko z dwóch najemników. Dzięki pomocy Sandi, Outlaw oraz Taskmastera, Deadpool i Alex przerwali połączenie. Wspólnymi siłami grupka najemników zakończyła najemniczą działalność Black Swana [Potem go wypchali, ale pewnie o tym już nie chcecie wiedzieć - dop. Idanow].

Wkrótce podczas swej solowej działalności Wade Starł się ze swoim ulubionym żołnierzem z przyszłości - Cable'em. Obaj chcieli zdobyć zmieniający wizerunek o wirus Facade. W walce obaj zostali ciężko ranni, ale onaj także zostali zarażeni wirusem, więc byli w stanie uleczyć się nawzajem. Ten proces połączył ich genetycznie i gdy Nathan próbował się teleportować Wade także był przenoszony. 

Gdy Cable osiągnął szczyt swych możliwości i zaczął bawić się w ogólnoświatową politykę z Deadpoolem skontaktował się Cyclops, który chiał powstrzymać swego syna zanim ten zrobi coś co wywoła III wojnę światową. Wade miał dla nich złożyć mini-teleporter, który dałby im wstęp na pokład Providence. 

Gdy już znaleźli się w latającym mieście Deadpool ujawnił, że nie ma zamiaru pomagać X-Men. Gdy Cable'a zaatakował i poważnie ranił Silver Surfer Wade użył mini-teleportera, żeby usunąć fragmenty mózgu Nathana, które sprawiały, że jego własne moce by go zabiły. Deadpool zdobył także techno-organiczne elementy żeby zastąpić te zniszczone przez Silver Surfera. 

Jednakże chaotyczna natura Wade'a wkrótce sprawiła, że znowu starł się z Summersem. Deadpool wraz z Six Pack na polecenie rządu USA sabotował infrastrukturę Rumekistanu, kraju, w którym Cable pokojowo przejął władzę. Nathan wybaczył mu zdradę, lecz wyrzucił go z kraju. Jego opinia najemnika była w rynsztoku, dawno nieużywane sumienie odezwało się pobudzone przez Cable'a, jednym słowem Deadpool był w dołku. Doszedł do wniosku, że jedynym sposobem na podźwignięcie się będzie pokonanie Taskmastera przed publicznością składającą się z potencjalnych klientów. Deadpoolowi udało się mu go pokonać, co ważniejsze Taskmaster wyznał, że Wade wygrał w uczciwym pojedynku, jednak nie będzie nigdy zawodowym najemnikiem jeśli nie spoważnieje. W obliczu tego Wilson miał tylko jedno wyjście - postanowił, że zostanie superbohaterem.

Gdy w życie wszedł Akt Rejestracyjny, Deadpool próbował zatrudnić się w S.H.I.E.L.D. jako licencjonowany łowca nagród żeby wyłapywać superludzi, których agencja mogłaby rejestrować. Niestety jego próby spełzły na niczym, jednak mimo to otrzymał od prezydenta zadanie pochwycenia Cable'a. Fiasko tej misji nadszarpnęło jego reputację, którą postanowił podbudować w dość nietypowy sposób. Porwał cztery rządowe szychy i Taskmastera, którego zmusił do walki, chcąc pokazać pozostałym, że jest w stanie go pokonać. Mimo wygranej, nikt go nie wynajął, uważając, że jest niedojrzały. 

Kilka dni później Wade obudził się i odkrył, że został potraktowany Cząsteczkami Pyma przez Weasela, który próbował mu pomóc poradzić sobie z Rhino. Niezrażony tym faktem, Deadpool podjął próbę pokonania łotra, niestety zamiast tego został przerobiony na breloczek do kluczy a następnie poniżająco spuszczony w toalecie. Mimo wszystko, Wade powrócił na pole bitwy i pobił wszystkich dookoła – w tym i Rhino – mając zaledwie kilkanaście centymetrów. Gdy Agent X został złapany przez Hydrę, to właśnie Deadpool został wybrany przez Agency X aby go odnaleźć i uwolnić. Będąc wciąż skrzatem, Deadpool w towarzystwie Weasela udał się do Afganistanu, gdzie w bazie Hydry spotkali Boba i wykorzystując go uwolnili Agenta X. Podczas tej przygody Wade w końcu zdołał powrócić do normalnych rozmiarów. Po powrocie do Agency X odkrył, że Outlaw i Shandi zostały wzięte za zakładników przez T-Ray'a. Deadpool o mały włos zostałby zabity, gdy usiłował uratować dziewczyny. Podczas walki pchnął kataną T-Ray'a w głowę. 

Wyspa Providence została zaatakowana Hecatomba i Deadpool ruszył z pomocą. Niestety przybył za późno by walczyć z kosmitą, jednak mógł pomóc Cable'owi w walce z Marauders. Wade uświadomił sobie, że Cable nie powierzyłby mu wykonania żadnego ważnego zadania i został odesłany do domu, podczas gdy Cable prawdopodobnie zginął na wyspie. Deadpool udał się do Rumekistanu, aby okazać Cable'owi wyrazy szacunku, jednak gdy tam się znalazł, został poproszony o powstrzymanie Wolverine'a przed zniszczeniem bazy Hydry. Tam znalazł kostium, umożliwiający podróżowanie w czasie. Podczas zamieszania wynikającego z pojawienia się Logana, niespodziewanie Deadpool i Bob zniknęli w błysku światła, by pojawić się w czasach Drugiej Wojny Światowej. Na ich szczęście zdołali wrócić do współczesności dzięki FF. 

Kiedy rozpoczęła się inwazja Skrulli, Wade był uwięziony i zmuszony do trenowania najeźdźców, aby byli bardziej nieprzewidywalni. Zdołał uciec, gdy Skrulle obrócili się przeciwko sobie i przesłał skradzione plany do Nicka Fury'ego, które niestety wpadły w ręce Normana Osbrona, a to doprowadziło do przejęcia przez niego kontroli nad Avengers i H.A.M.M.E.R. Z racji tego, że Fury nie otrzymał danych, portfel Wade'a pozostał pusty. Szczęście nie uśmiechało się do Deadpoola przez dłuższy czas i po trzecim nieopłaconym zleceniu ukradł frachtowiec zmierzający do Ameryki. Statek został zatopiony przez Tiger Sharka i zatonął. Deadpool obudził się na plaży w Meksyku, nie miał ręki, a jego kostium był w strzępach. Postanowił, że gdy wróci do zdrowia, znajdzie i zabije Tiger Sharka. Jednak to on odnalazł go pierwszy i próbował zabić. Walka ściągnęła meksykańską policję, która zabiła (albo raczej tak im się wydawało) Wade'a. Tiger Shark uciekł, a Wade obudził się na molu w worku na zwłoki. Z wody wyłonił się Tiger Shark i zaatakował, jednak niespodziewanie na miejscu pojawił się Bob. Napastnik zanurkował i po kilku godzinach czekania, Bob i Deadpool udali się do motelu. Na miejscu, fajtłapowaty agent Hydry wyjawił, że tak jak Tiger Shark został przysłany, aby zabić Wade'a. Deadpool dowiedział się, że zleceniodawcą był nie kto inny jak Norman Osborn, który chciał wyeliminować Deadpoola. żeby umocnić swoją pozycję. 

Wade powrócił do Nowego Jorku z myślą, że Osborn powinien zapłacić za dane wykradzione podczas Inwazji Skrulli. Deadpool włamał się do wieży Avengers, gdzie Norman już na niego czekał z zastawioną pułapką w postaci Thunderbolts. Mimo, że zdołał ich pokonać, zaczął wyznawać miłość Czarnej Wdowie, co wykorzystał Paladin i postrzelił najemnika. Deadpool zdołał uciec i teleportować się do starej kryjówki Taskmastera. 

Wade przez chwilę dołączył do X-Men, jednak został szybko wyrzucony. Po licznych przygodach, został zwerbowany przez Contemplatora, aby uratować multiversum. Aby tego dokonać, połączył siły z Deadpoolami z innych rzeczywistości. I tak oto multiversum zostało ocalone dzięki naszemu milusińskiemu Wade'owi, Lady Deadpool, Kidpoolowi, Dogpoolowi i Headpoolowi. 

Deadpool dołączył do X-Force sformowanego przez Wolverine'a i Archangela, aby eliminować zagrożenia dla wszystkich mutantów. Finałem ich pierwszej misji było zabicie Apocalypse'a, odrodzonego w ciele niewinnego dziecka. Po tym zdarzeniu, Deadpool zwołał zebranie drużyny chcąc porozmawiać o swoich moralnych wątpliwościach wynikających z zabicia dziecka. 

Po pokonaniu międzygalaktycznego najemnika, Deadpool wyruszył w podróż kosmiczną, podczas której ocalił dwie cywilizację. Po powrocie na Ziemię, natknął się na grupkę zbirów pod przywództwem niedawno pokonanego kosmicznego najemnika. Podczas walki Wade zadał sobie niezwykle ważne pytanie "Czy tego właśnie chcesz?", po czym został postrzelony. Czynnik regeneracyjny uzdrowił Deadpoola, który zaczął zastanawiać się nad sensem swojego istnienia. Podczas rozmowy z Bobem odkrył, że tym, czego naprawdę chce, jest śmierć. 

Popełnienie samobójstwa nie przyniosło oczekiwanego skutku, tak samo walka z Hulkiem czy znalezienie się w strefie rażenia bomby atomowej. Deadpool został zesłany do więzienia Crossmore, gdzie spotkał doktor Ellen Whitby, która od kilku lat miała obsesję na jego punkcie. Pomimo jednostronnej miłości, pomogła mu uciec. Jakiś czas później Wade trafił do jej apartamentu, gdzie w lodówce znalazł swoje utracone części ciała. Po samobójstwie Whitby, Deadpool wyrzucił "mrożonki" do śmietnika i odszedł. Niestety, jego części ciała zrosły się i stworzyły jego sadystycznego sobowtóra. Do ich spotkania doszło w New Jersey, które ostatecznie zakończyło się śmiercią Evil Deadpoola. 

Wade rozpoczął układanie planu aby zdobyć serum, które zneutralizowało czynnik regeneracyjny Evil Deadpoola, dzięki czemu mógłby w końcu wpaść w ramiona ukochanej Śmierci. Z pomocą Boba zdołał manipulować X-Fore, Kingpinem i The Hand, Dakenem i Tombstonem. Ostatecznie plan Wilsona zakończył się sukcesem i serum nie tylko pozbawiło go czynnika regeneracyjnego, ale i wyleczyło jego blizny. To sprawiło, że Wade postanowił nie umierać. Skontaktował się z Taskmasterem, który poprosił go o pomoc w kradzieży Cząsteczek Pyma, jednak podczas akcji pozostawił Wade'a na śmierć. Jakby tego było mało, Taskmaster sprzedał informacje o stanie Deadpoola jego staremu wrogowi, Black Boxowi. Black Box, Black Tom i Black Swan zaatakowali Wade'a, którego twarz podczas walki została poparzona. Jak się okazało, efekt serum, które Wilson zażył, było tymczasowe, dlatego ślady po poparzeniu nie wygoiły się. 

Przygód mniejszych lub większych Deadpool miał, co nie miara. Żeby było ciekawiej, pewnego dnia Michael Hawthrone widząc, jak jego kraj się rozpada, postanawia z pomocą nekromancji ożywić ludzi, którzy będą w stanie przywrócić Ameryce chwałę i świetność. Ożywieni prezydenci - Truman i Roosevelt - sieli zamęt w mieście. Na szczęście pod ręką był Deadpool, który po walce z jednym z nich został zatrudniony przez S.H.I.E.L.D., by poradzić sobie z tym kryzysem. Po wynegocjowaniu niemałego honorarium, Wade otrzymał informację, że do życia powrócili Washington i Lincoln. W walce z prezydentami poza agentką Preston pomógł mu Ben Franklin. Niestety w starciu z magią Wade nie miał szans, dlatego szukał pomocy i specjalisty, Doktora Strange'a. Walka była dramatyczna, lecz w ostateczności kryzys został zażegnany i kraj został uratowany. Wade nawet doczekał się pochwały od Kapitana Ameryki, który pogratulował mu dobrze wykonanej roboty. Niestety podczas walki z prezydentami śmierć poniosła agentka Preston, której duszę nekromanta przeniósł do ciała Deadpoola. 

W związku z tym, że w jego ciele znalazł się "intruz" Wade postanowił spotkać się z rodziną agentki, czemu kobieta początkowo jest przeciwna, jednak po chwili uznała, że warto do nich zajrzeć. Deadpool zakradł się do pokoju Jeffa – syna Preston – i poinformował go, że dusza jego matki została zamknięta w jego ciele. Chłopiec przyjął to nadzwyczaj dobrze. W końcu kontrolę nad Deadpoolem przejęła Preston i obiecała synowi, że znajdzie sposób, by do niego wrócić oraz poprosiła go, żeby dopilnował, by tata się z nikim nie spotykał. Po powrocie do samochodu, Wade zastał w nim demona Vetisa, z którym łączył go kiedyś kontakt, demon wręczył Wilsonowi listę czterech osób, których dusze miał dla niego zebrać. W przeciwnym razie on zabrałby dusze Wade'a i nekromanty Michaela. Podczas polowań Deadpool nie miał łatwo: nie dość, że został pozbawiony przytomności i pobrano mu nerkę, to jeszcze został pogryziony przez żarłacze. Ostatecznie Wilson wywiązał się ze swojego zadania, lecz – jak to z demonami bywa – został oszukany przez Vetisa. Na szczęście z pomocą Hawthrone'a i wsparciu Mephista, demon został zniszczony. Wyczuwając duszę Preston w ciele Wade'a, władca piekła zaproponował agentce nowe ciało, jednak ona nie zamierzała wchodzić w układy z demonem. Mephisto doszedł do wniosku, że nie minie wiele czasu, nim Preston postanowi grzebać we wspomnieniach swego "gospodarza", więc postanowił otworzyć zamkniętą dotychczas część jego umysłu. 

Warto podkreślić, że "siedząca" w głowie Deadpoola Preston miała dostęp do jego wspomnień. Na początku przygody z Vetisem, mogła swobodnie wędrować po jego umyśle. "Drzwi" wewnątrz jego głowy były otwarte, dzięki czemu mogła zajrzeć do środka. Wtedy też usłyszała imię "Eleanor", lecz nie zdołała wyciągnąć od Deadpoola więcej informacji. Po działalności Mephista obrazy znajdujące się w głowie Wade'a zostały skradzione, co świadczy o manipulacji w jego wspomnieniach. Jedynym "obrazem" był pejzaż przedstawiający las z pełnym zwłok zbiorowym grobem. Zdaniem Michaela to sam Wade represjonował swoje wspomnienia.

Któregoś dnia, Wade wkradł się do Avengers Mansion, gdzie poinformował Wolverine, że znalazł się na czyimś celowniku. Poszukując jakiegoś śladu swoich prześladowców, Wilson trafił na Logana, który przyznał, że śledził tych, którzy śledzą Deadpoola. Wade doprowadził do eksplozji niszczącej dom, w którym był i zaczął ostrzeliwać wiszący nad nim helikopter. W rzeczywistości jednak Wade się znajdował uśpiony w komorze. Okazało się, że Butler współpracuje pułkownikiem Jongiem – przedstawicielem Korei Północnej. W związku z tym, że Deadpool odkrył że jest ich "dawcą" nie opłacało się pozostawiać go na "wolnym wybiegu". Wyjątkowe DNA Wade'a było im potrzebne do ich projektów. Wilson wydostał się z komory i odkrył, że jego porywacze korzystali z substancji zwanej "Tabula Rasa". Najemnik odnalazł Butlera i chciał mu odpłacić za całe cierpienie, które szalony naukowiec wywołał. Naukowiec odparł, że jeśli Wade to zrobi, nigdy nie zobaczy swojej rodziny - lecz nie tej starej, tylko nowej, którą stworzył, zapładniając Carmelitę Camacho. W końcu Wade sobie przypomniał, że Eleanor to imię jego córki. W koreańskim obozie najemnik znalazł komory z Kapitanem i Loganem, po uwolnieniu ich i zebraniu "mutantów" stworzonych z DNA Deadpoola i członków X-Men uciekli, chcąc znaleźć Butlera i porwanych członków rodzin eksperymentalnych koreańskich X-Men. Ostatecznie najemnik zabił naukowca i wraz z towarzyszami uratował zakładników i zniszczył obóz. 

Deadpool w związku z mieszkającą w jego głowie Preston stał się celem S.H.I.E.L.D., gdy na jaw wyszły brudne interesy jednego z agentów, który sprzedawał broń i tajemnice organizacji kryminalistom takim, jak U.L.T.I.M.A.T.U.M.. Informacja o nagrodzie w wysokości dziesięciu milionów dolarów trafiła do najróżniejszych najemników. W ślad za Wadem ruszyli tacy najemnicy jak Crossbones, Paladin czy Trapster. Ostatecznie Deadpool wyeliminował zdrajcę Gormana i doprowadził do transferu duszy Preston do LDM. 

Po wszystkich przygodach, w końcu Deadpool zaznał odrobinę szczęścia wychodząc za Shiklah - królową sukkubów, o której znalezienia wynajął go Dracula, chcący ją pobrać, i tym samym przejąć kontrolę nad jej imperium. W podróż poślubną udają się do Tokio. Niestety po powrocie, Wilson musiał się zmierzyć z wampirami wysłanymi przez Drakulę. Shiklah chciała negocjować z wampirami, w ten sposób najemnik dostaje dość czasu, żeby powybijać krwiopijców w gniazdach, których adresy dostaje od żony. Poza walką z wampirami Wade wraz z Preston i agentem Adsitem wyruszyła na pole bitwy między bohaterami a zabójcami Watchera. Gdy oko Watchera eksplodowało, Preston zobaczyła, jak Butler odbiera Carmelicie córkę i oddaje ją pod opiekę swojemu bratu, Joshui. Agentka odwiedza córkę Wade'a, jednak jej rozmowę z opiekunem dziewczynki przerywa pojawienie się agentów U.L.T.I.M.A.T.U.M., co zmusiło Ellie i Joshuę do ucieczki. Preston poinformowała o wszystkim Wilsona, który natychmiast porzucił wybijanie wampirów i ruszył na ratunek córki. Ostatecznie Wade'owi udaje się nie tylko uratować córkę, ale i sfingować jej śmierć z pomocą mutanta Quentina Quire'a, który telepatycznie przesłał obraz zmarłej dziewczynki koronerowi, który przybył na miejsce masakry. Córka Wade'a została adoptowana przez Preston i dołączyła do jej rodziny, sam Wilson zamieszkał w domu obok. Dzięki eksplozji oka Watchera, jeden z "przyjaciół" Deadpoola (o ile może on mieć prawdziwych przyjaciół – dop. Dengar), agent S.H.I.E.L.D. Scott Adsit miał wizję dotyczącą przeszłości Wilsona i zabójstwa jego rodziców.

Gdy Red Skull wykradł mózg Charlesa Xaviera i zmienił się w Red Onslaughta, co z kolei doprowadziło do rzucenia zaklęcia inwersji, Deadpool został zwerbowany przez Magneto do walki z nowym zagrożeniem. Dotknięty zaklęciem Wade natychmiast zmienił swój światopogląd: umarł Deadpool, niech żyje Zenpool! Początkowo Wade trzymał się z dala od zawieruchy wywołanej przez zaklęcie inwersji, jednak gdy usłyszał o ultimatum, które Apocalypse dał Nowemu Jorkowi rusza na pomoc Evanowi, który nie tak dawno pomógł jemu. Niestety, próby przekonania Apocalypse'a do pokojowego rozwiązania problemu skończyły się tym, że Evan przebił pierś Zenpoola swoją pięścią. Po ponownym rzuceniu zaklęcia inwersji, Wade powrócił do swojego starego "ja". 

W odwecie za zniszczenie ich Helicarriera i zabicie niezliczonych zastępów agentów, U.L.T.I.M.A.T.U.M. postanowiło zemścić się na Deadpoolu, zabijając jego rodzinę i najbliższych. Niestety, organizacja poniosła fiasko, a Wade postanowił wziąć sprawę w swoje ręce i wyeliminować U.L.T.I.M.A.T.U.M. raz na zawsze. Następnie, Wade postanowił porzucić życie najemnika i superbohatera. Podczas świętowania rozpoczęcia nowego rozdziału w swoim życiu z przyjaciółmi i rodziną, nastąpiła Inkursja między Ziemią-616 i Ziemią-1610, co doprowadziło do zderzenia i zniszczenia obu planet. Deadpool i jego bliscy ponieśli śmierć w wyniku tej katastrofy. 

Gdy Wszechświat się odrodził, do życia powrócił także Wade. W cigu kolejnych miesięcy popularność Deadpoola skoczyła do góry po tym, jak najemnik Solo podszył się pod niego, żeby móc wykonywać lepiej płatne zlecenia. Gdy Wilson to odkrył, w jego głowie narodził się pomysł, aby zebrać grupę najemników nazywaną Mercs for Money. Nowo odkryta popularność doprowadziła do tego, że Wade oddalił się od rodziny bojąc się, że sprowadzi na nich zagrożenie. Dołączył również do drużyny Avengers Unity Division. 

Madcap ponownie pojawił się w życiu Deadpoola, mimo, iż sam Wade nie był świadom, że uwięziony do tej pory w jego umyśle Madcap teraz był skrzywiony emocjonalnie i rządny zemsty. Dołączył do drużyny Deadpoola tylko po to, by móc zbliżyć się do bliskich Wade'a i im zagrozić. Podczas drugiego ich spotkania, Madcap zaraził Wilsona śmiercionośnym wirusem, który rozprzestrzeniał się przez powietrze. Nieświadomy niczego Wade zaraził wirusem swoją rodzinę. Na szczęście zdołał znaleźć lekarstwo, lecz aby to zrobić, musiał zwrócić się do złego klona Cable'a, Stryfe'a. Niestety wszystkie wydarzenia doprowadziły do napięcia relacji między Deadpoolem a Shiklah, w wyniku czego żona Wade'a i jej armia potworów zaatakowała Manhattan. To wszystko sprawiło, że Shiklah rozwiodła się z Deadpoolem i powróciła do Drakuli.

autorzy biografii: Idanow, S_O, Dengar

Galeria postaci

Zobacz całą galerię

Uczestniczył w numerach.

Sortuj po:
Serii
Dacie
Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.