Avalon » Biosy » Pym, Henry

Pym, Henry

Charakterystyka

Pym, Henry
Name:
Pym, Henry
Prawdziwe imię i nazwisko:
Henry Jonathan Pym
Poprzednie pseudonimy:
Ant-Man, Goliath, Gigantus, Giant -Man, Scientific Adventurer, Scientist Supreme, Yellowjacket, Wasp
Uniwersum:
616
Wzrost:
6' 11'' [zmienny]
Waga:
270 lbs (123 kg) [zmienny]
Kolor włosów:
blond
Kolor oczu:
niebieskie
Zajęcie/zawód:
Naukowiec, Dyrektor Avengers Academy
Klasa postaci:
człowiek
Stan cywilny:
Rozwiedziony
Narodowość:
Amerykanin
Miejsce narodzin:
Elmsford, Nowy Jork
Znani krewni:
Angela Pym (babcia żyje), Brad Pym (ojciec), Doris Pym (matka), Maria Trovaya (pierwsza żona, nie żyje), Wasp [Janet Van Dyne] (była żona), Vernon Van Dyne (teść, nie żyje), Ultron ("syn", nie żyje), Alkhema ("wnuczka"), Jokasta ("wnuczka"), Victor Mancha ("wnuk"), Vision ("wnuk"), Thomas Maximoff ("prawnuk", nie żyje), William Maximoff ("prawnuk", nie żyje), Speed [Thomas Shepherd] (reinkarnacja "prawnuka"), Wiccan [William Kaplan]  (reinkarnacja "prawnuka"), Scarlet Witch [Wanda Maximoff] (żona "syna"), William Nelson (syn)
Powiązania z grupami:
Avengers A.I., Avengers (jeden z założycieli), Avengers Academy, Defenders, Mighty Avengers, Secret Avengers, West Coast Avengers
Baza operacyjna:
Avengers Compound, Los Angeles; poprzednio: Infinite Avengers Mansion, Avengers Mansion
Pierwsze pojawienie się:
Tales to Astonish #27 [1961]
Zdolności:
Henry Pym jest naukowcem, obdarzonym intelektem na poziomie geniusza. Zdobywszy wykształcenie w dziedzinie biofizyki, wynalazł chemikalia zwane "Cząsteczkami Pyma", które pozwalają mu na niemal dowolne zmienianie rozmiarów własnego ciała i niektórych, fizycznych obiektów. Hank jest w stanie powiększyć obiekt do maksymalnego rozmiaru 100 stóp lub zmniejszyć do rozmiaru mrówki. Jest to pionierska, opatentowana przez Pyma formuła, jeden z najdoskonalszych wynalazków w Universum Marvela.Oprócz zaaplikowania sobie powyższej substancji, Hank zadbał także o techniczną stronę swojej superbohaterskiej kariery - jako doskonały mechanik oraz programator, stworzył elastyczny kostium oraz wyposażenie, które pomaga przetrwać proces zmiany rozmiaru, a także specjalistyczny sprzęt służący do komunikacji z insektami, latania i wytwarzania ataków energetycznych.   Pym jest także specjalistą od cyfrowej technologii. Zdołał stworzyć najbardziej skomplikowaną formę sztucznej inteligencji. Za te osiągnięcia, Eternity nadało mu tytuł Scientist Supreme, naukowy odpowiednik Sorcerer Supreme, którym był Doctor Strange
Uwagi:
Mimo nieprzeciętnej inteligencji, Hank nigdy nie został włączony w poczet "Iluminati" - tajnego bractwa zrzeszającego najmądrzejsze postaci Universum Marvela.
Biografia:
Przeszłość Henry'ego Pyma naznaczyło tragiczne wydarzenie, warunkujące jego przyszłą karierę superbohatera. Będąc młodym, utalentowanym biofizykiem, ożenił się z Węgierką Marią Trovayą. Kiedy nowożeńcy udali się do ojczyzny kobiety, zaatakowała ich tajna, węgierska policja. Okazało się, że Maria była uchodźcą, zaangażowaną w walkę z komunistycznym rządem, który wydał na nią wyrok śmierci. Oficerowie zamordowali ją z zimną krwią, a Hanka ogłuszyli. Kiedy Pym odzyskał przytomność, obiecał sobie iż przy każdej okazji będzie zwalczał niesprawiedliwość.

Obranemu celowi poświęcił także swoją pracę naukową. Udało mu się odkryć specjalny rodzaj subatomowych cząstek, nazwanych "Pym Particles". Zaaplikowawszy sobie dawkę, Henry odkrył, że dały mu one zdolność zmniejszenia rozmiaru ciała. Nie zachowawszy należytej ostrożności, zmniejszył się do wielkości insekta i utknął w mrowisku. Stworzenia tam żyjące niezwykle go zafascynowały. Kiedy więc naprawił swój błąd i powrócił do normalnych rozmiarów, postanowił więc zbadać życie i obyczaje mrówek. Wyniki dogłębnych badań okazały się niezbędne przy skonstruowaniu hełmu, umożliwiającego kontrolowanie całych rojów tych pracowitych owadów za pomocą fal mózgowych. W oparciu o wcześniejszy wynalazek stworzył także kostium pozwalający na korzystanie z jego niecodziennych zdolności.

Jego pierwszym przeciwnikiem był agent KGB wysłany do Stanów z misją zdobycia formuły gazu zapewniającego czasową osłonę przed promieniowaniem radioaktywnym [notabene, kolejnym wynalazkiem Pyma]. Zaproponował Hankowi sporą łapówkę, a kiedy ten odmówił, postanowił go zabić. Pym powtórzył sztuczkę ze zmniejszeniem. Uzbrojony w autorską technologię zapanował nad znajomym mrowiskiem i, dzięki pomocy mrówek, pokonał agenta. Po pierwszej, udanej walce rozpoczął walkę ze złem pod kryptonimem Ant-Man.

Pierwszą osobą, której zdradził swoją podwójną tożsamość była Janet van Dyne, córka zamordowanego przez kosmitę przyjaciela Pyma. Poprzysiągłszy zemstę zabójcy ojca, dziewczyna zapragnęła dołączyć do Ant-Mana. Hank, mimo początkowych oporów, przystał na jej propozycję. Nie tylko nauczył ją, jak korzystać z "Pym Particles", ale także, w wyniku zabiegów biofizycznych, doprowadził do wytworzenia przez organizm Dyne pary owadzich skrzydeł. Młoda kobieta przyjęła kryptonim Wasp i ramię w ramię ze swoim mentorem stawiała czoła kolejnym zastępom wrogów.

Kolejnym wiekopomnym odkryciem Pyma były kapsułki umożliwiające mu zwiększenie ciała do niebotycznych rozmiarów. Woląc swoje nowe umiejętności porzucił dotychczasowy pseudonim i rozpoczął działalność jako Giant-Man. Jako doświadczony naukowiec wiedział, że ekstremalne zwiększanie rozmiarów wiąże się z ogromnym ryzykiem zarówno dla niego samego, jak i dla Wasp, jego nowej ukochanej. Dwójka naukowców wystąpiła nawet z Avengers na krótki czas, ale przybycie Namora do Nowego Jorku wymogło na nich ponowne założenie kostiumów. Decyzję o powrocie Pyma do kariery superbohatera przyśpieszyło porwanie Wasp przez Attumę. Henry, tym razem jako Goliath, ruszył do walki i uratował  damę swojego serca z opresji.

Nie odnosząc kolejnych sukcesów w dziedzinie biofizyki, Hank zainteresował się robotyką. Wkrótce potem skonstruował pierwszą w dziejach formę sztucznej inteligencji. Na jego nieszczęście, twór obrócił swoje zamiary przeciwko swojemu stwórcy, hipnotyzując go i wydostając się z laboratorium. Tym robotem był Ultron, jeden z największych przeciwników Avengers, który nękał drużynę przez wiele, wiele lat. Jego katastrofalne w skutkach czyny wpłynęły na poczucie winy naukowca potęgowane przez fakt, że do stworzenia Ultrona Hank wykorzystał swoje komórki mózgowe.

Hank nie zdawał sobie sprawy, że narodzinom Ultrona towarzyszyło niezwykłe wydarzenie. Kiedy młody naukowiec był w trakcie badań nad sztuczną inteligencją odwiedził go tajemniczy skrytobójca. Między doktorem, a niskim, kudłatym nieznajomym wywiązała się walka, którą przerwał dopiero kolejny przybysz, ubrany tym razem w cudaczny, żółto-niebieski kostium. Zdziwieniu Pyma nie było końca, kiedy dowiedział się, że dwaj nieznajomi to w rzeczywistości jedna i ta sama osoba - mutant Wolverine. Każdy z nich jednak pochodził z różnej linii czasowej. Obaj przybysze zgadzali się tylko w jednej kwestii - cyborg, nad którym pracował Hank, miał być w przyszłości odpowiedzialny za zagładę Ziemi. Zamaskowany Logan uważał jednak, że zabicie Pyma nic nie da, a pogorszy jeszcze sytuację. Dlatego cała trójka wpadła na pomysł, by umieścić w projekcie wirus, którego istnienie wymazali z umysłu przyszłego Giant Mana. Dzięki temu zabiegowi, główna linia czasowa nie została zachwiana, a istota, której nie byli w stanie pokonać Avengers, miała przestać istnieć w przyszłości.

Po zabiegu, przybysze zniknęli bezpowrotnie, pozostawiając Hanka sam na sam z jego demonami.

Frustrację Pyma zwiększała także skomplikowana relacja łącząca go z Wasp. Choć Hank kochał córkę starego przyjaciela, jej osobowość oraz wielka fortuna skutecznie powstrzymywały doktora przed poproszeniem jej o rękę. Problemy wpłynęły także na wydajność pracy Henry'ego. Podczas jednego z eksperymentów zniszczył kilka probówek, w których znajdowały się radioaktywne opary. Ich działanie prawdopodobnie przyspieszyło rozwój schizofrenii. Chory Pym po raz kolejny zmienił pseudonim i strój. Jako Yellowjacket, głoszący wszem i wobec, iż zabił doktora Pyma, porwał van Dyne, po czym… oświadczył się jej. Wasp, wiedząc o stanie psychicznym ukochanego, przystała na jego propozycję.

Ślub odbył się w Avengers Mansion, w obecności niemal wszystkich, aktywnych i byłych, Mścicieli. Tuż po ceremonii, bastion został zaatakowany przez Ringmastera. Podczas walki, Van Dyne znalazła się w śmiertelnym niebezpieczeństwie. To traumatyczne przeżycie spowodowało reemisję choroby. Zdrowy Hank uratował świeżo poślubioną żonę [Sędzia pokoju udzielający im ślubu przymknął oko na to, że Pym ożenił się pod fałszywym nazwiskiem].

Spokój nie trwał długo. Choć Hank porzucił karierę obrońcy sprawiedliwości na rzecz pracy naukowej, nie potrafił odnaleźć radości w życiu. Kolejne nieudane próby odniesienia sukcesu, dobra passa jego żony w biznesie modowym oraz kolejne "wybryki" Ultrona odcisnęły piętno na psychice doktora. Swoją frustrację począł rozładowywać na żonie, najpierw znęcając się psychicznie, a następnie fizycznie. Czarę goryczy przelał incydent z Elfqueen. Nieszczęśliwa kobieta zaatakowała Avengers z sobie tylko znanych powodów. Captain America, który zmierzył się z nią jako pierwszy, począł przekonywać ją, by ustąpiła. Udałoby mu się to, gdyby nie porywczość Pyma. Yellowjacket, mimo protestów towarzyszy, chciał ją ogłuszyć strzałem w plecy w trakcie negocjacji. Jego lekkomyślny plan spalił na panewce. Elfqueen ponownie ruszyła do walki i niechybnie zabiłaby Hanka, jednak w porę pojawiła się Janet, która uratowała męża. Po spacyfikowaniu tajemniczej przeciwniczki, Rogers oskarżył Henry'ego o niekompetencję i postawił przed sądem złożonym z Mścicieli. Hank, chcąc odzyskać szacunek towarzyszy broni, stworzył kolejnego robota, zaprojektowanego do walki Avengers. Według swojego urojonego planu, Henry miał wysłać go przeciwko przyjaciołom, a kiedy ci będą na skraju życia i śmierci, samemu przybyć do bastionu i uratować ich. Dowiedziawszy się o niebezpiecznych zamiarach małżonka, Janet próbowała odwieść go od tego pomysłu. Kiedy jej się nie powiodło, zniszczyła robota, czym naraziła się na gniew ukochanego. Wściekły Hank pobił ją dotkliwie, jednak nie miał już planu awaryjnego. Musiał stanąć przed trybunałem, który wydalił go z drużyny. Na domiar złego van Dyne wniosła do sądu pozew o rozwód.

Hank został sam, pozbawiony przyjaciół, ukochanej i środków do życia. Egzystował przez pewien czas bez celu, czy chęci życia. Dopiero pojawienie się jego starego wroga, Eggheada przyniosło zmianę sytuacji. Dawny złoczyńca poprosił go o stworzenie bionicznego ramienia dla kobiety, którą skrzywdził przed laty. Hank zrobił znacznie więcej. Stworzył bioniczną protezę, jednak nie przewidział, że Egghead może go oszukać. Złoczyńca opanował jaźń kobiety i począł szantażować Hanka jej zamordowaniem, jeśli ten nie pomoże mu ukraść rządowych zasobów adamantium. Pym przystał na owe warunki, ale podczas kradzieży po raz kolejny został pokonany przez Avengers. Mściciele pojmali go, oskarżyli o kradzież, a sędzia, z braku dowodów potwierdzających wersję o szantażu, skazał naukowca na karę więzienia. Dodatkowym ciosem była wiadomość iż jego była żona próbowała ułożyć sobie życie u boku Tony'ego Starka.

Zanim karę wykonano, Hank wpadł w ręce Masters of Evil, de facto sługusów Eggheada. Ich lider zaproponował Pymowi członkowstwo w przestępczej organizacji, na którą naukowiec przystał. Był to jednak trik mający na celu odnalezienie dowodów potwierdzających jego niewinność. Tym razem, biofizykowi dopisało szczęście. Avengers odnaleźli kryjówkę Eggheada i, ramię w ramię, z Yellowjacketem, pokonali przeciwnika.

Zeznania pozostałych członków Masters of the Evil wystarczyły, by sąd uznał Hanka za niewinnego. Oczyszczony z zarzutów, naukowiec zakończył swoją karierę jako superbohater (po raz kolejny z resztą). Wkrótce jednak świat Mścicieli upomniał się o niego. Pym dołączył do West Coast Avengers w charakterze doradcy naukowego.

Okres ten związany jest z nawrotem choroby psychicznej Pyma. Naukowiec pogrążył się w depresji, a w krytycznym momencie miał myśli samobójcze. Wpłynął na to skomplikowany związek z Tigrą oraz dołączenie Wasp do West Coast Avengers.

Po walce z Onslaughtem oraz powrocie bohaterów z kieszonkowej rzeczywistości Franklina Richardsa, Hank i Janet ponownie wyznali sobie uczucia. Janet nie zamierzała jednak zaryzykować głębszego zaangażowania się w związek, pamiętając o poprzednich problemach. Odrzuciła także ponowne oświadczyny mężczyzny podczas ich podróży do Las Vegas.

Kiedy nastąpił atak Morgany le Fay, Hank ponownie przywdział kostium Giant-Mana. Po pokonaniu wiedźmy przyznał się, iż Ultron zawiera jego komórki mózgowe. Robot porwał swojego stworzyciela, by wydobyć z jego umysłu nowe projekty, potrzebne przy stworzeniu armii androidów. Na szczęście, w porę przybyli Avengers, a dzięki drobnej pomocy Grim Reapera, Hankowi udało się zniszczyć Ultrona. Po tych wydarzeniach Pym zamienił czerwony kostium na czarno-żółte wdzianko Yellowjacketa.

Szaleństwo Scarlet Witch doprowadziło do rozwiązania Avengers. Henry i Janet, której zaimponowała postawa byłego męża podczas jej pobytu w szpitalu, ruszyli do Anglii. Jednak praca na Uniwersytecie Oksfordzkim nie wystarczała kobiecie. Odeszła od Pyma, a załamany naukowiec wdał się w romans z jedną ze swoich studentek. Okazało się, że jego tajemnicza partnerka była Skrullem, który obezwładnił biofizyka i czasowo zajął jego miejsce.

Pym powrócił na Ziemię po inwazji Skrulli. Zastał tam zupełnie nowe porządki. Janet zginęła, a bohaterowie stali się zależni od rządu Stanów Zjednoczonych. Hank odnalazł azyl w nowopowstałej grupie Mighty Avengers. Był też jednym z naukowców, którzy pomogli Steve'owi Rogersowi wydostać się z tunelu czasoprzestrzennego.

Niespokojny duch nie zagrzał jednak miejsca w drużynie. Po pokonaniu Normana Osborna, Hank stworzył Avengers Academy. Zaprojektował szkołę, w której zamierzał nauczyć nowe pokolenie superbohaterów odpowiedzialności oraz kontroli nad ich mocami. Powrócił także do pseudonimu Giant-Man. Jego pierwszym oponentem okazał się być Absorbing-Man, złoczyńca obdarzony zbliżonymi do Hanka mocami.

Podczas badania syna Tigry, wyszło na jaw, iż Hank próbuje ożywić Wasp. Zmierzył się nawet z niejakim Korvaciem, którego podejrzewał o związanie się z byłą żoną.

Jego poszukiwania przerwała jednak inwazja Serpenta. Avengers Academy została zaatakowana przez dwójkę "Worthy" Titanę oraz… Absorbing-Mana. Słudzy Asgardczyka zniszczyli szkołę, jednak polegli w starciu połączonych sił suberbohaterów.Mimo braku siedziby, Hank nie porzucił raczkującego projektu. Na nową placówkę wybrał dawną kryjówkę West Coast Avengers, która dała mu możliwość kolejnych uczniów. Nie obyło się jednak bez zgrzytów. Akademia popadła konflikt z Runaways, członkiem których był Victor Mancha, jeden z tworów Ultrona, "wnuk" Pyma.Podczas konfliktu pomiędzy Avengers i X-Men studenci Hanka starli się z młodymi mieszkańcami Utopii. Sam Henry, wspólnie z Tonym Starkiem, zbudowali Zbroję "Phoenix-Killer", a kiedy Cyclops przemienił się w Dark Phoenix, pomagał innym w opanowaniu światowego chaosu.

Po ustabilizowaniu się sytuacji, Avengers odebrali sygnał alarmowy dochodzący z Microverse. Hank, wspólnie z kilkoma Mścicielami ruszył do tamtego wymiaru przekonany, że jedyną osobą, która mogła wezwać stamtąd Avengers była Wasp. Nie mylił się. Znalazł Janet tuż przed atakiem Lorda Gouzara, miejscowego watażki. Walka przeniosła się na Ziemię, gdzie Gouzar został pokonany dopiero dzięki współpracy Avengers.

Obecnie, Hank oprócz przewodniczenia Akademii, jest także członkiem-założycielem specjalnej grupy Avengers, stworzonej do walki z Dimitriosem - sztuczną inteligencją, która wyewoluowała z wirusa odpowiedzialnego za zniszczenie Ultrona.

Kminek

Galeria postaci

Zobacz całą galerię

Uczestniczył w numerach.

Sortuj po:
Serii
Dacie
Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.