Avalon » Biosy » Sage

Sage

Charakterystyka

Sage
Name:
Sage
Prawdziwe imię i nazwisko:
Tessa (przypuszczalnie)
Poprzednie pseudonimy:
Lady Tessa, Diana Fox, Britannia
Uniwersum:
616
Tożsamość:
tajna
Wzrost:
5'7" (169 cm)
Waga:
135 lbs (61 kg)
Kolor włosów:
czarne
Kolor oczu:
niebieskie
Zajęcie/zawód:
poszukiwaczka przygód, najemniczka, były szpieg
Klasa postaci:
Mutantka
Status prawny:
nie notowana
Stan cywilny:
panna
Narodowość:
amerykańska
Miejsce narodzin:
nieznane (prawdopodobnie Bałkany)
Znani krewni:
Brak.
Powiązania z grupami:
Hellfire Club, X-Men, X-Treme X-Men, X.S.E., Exiles
Baza operacyjna:
Kryształowy Pałac
Pierwsze pojawienie się:
Uncanny X-Men #132 (1980), jako Tessa Marvel Graphic Novel #4 (1982), jako Sage X-Men #109 (2001)
Zdolności:

Sage jest cyberpatką. Jej niezwykły umysł mogący analizować kilka rzeczy na raz czyni z niej "żywy komputer". Poprzez wirtualny interfejs w okularach może ona wchodzić w bezpośrednią interakcję z systemami komputerowymi i analizować ogromne ilości danych. Tessa posiada także ograniczone zdolności telepatyczne - potrafi czytać oraz przekazywać myśli. Sage jest również w stanie wyczuwać mutantów i wyzwalać w nich ukryte drugorzędne mutacje.
Uwagi:

Sage jest wysoce wyszkolonym szpiegiem, jest ekspertem w dziedzinie sztuk walki, broni palnej i białej oraz technik infiltracji i inwigilacji. Niemal zawsze nosi specjalne cybernetyczne okulary, które umożliwiają jej łączenie się z komputerami i pracę z dorównującą im prędkością. Jej twarz zdobią symetryczne tatuaże zrobione wbrew jej woli przez Eliasa Bogana.
Biografia:

Praktycznie niemal całe życie Sage jest owiane tajemnicą. Z jej młodości znane są jedynie pojedyncze epizody. Wiadomo, że najpewniej pochodziła z targanych ciągłymi konfliktami Bałkanów i to rzuciło się cieniem na całe jej życie. Wiele także podróżowała, jako nastolatka walczyła z Rosjanami i mudżahedinami w Afganistanie. Tam w wysokich górach Hindukusz spotkała Charlesa Xaviera, który po starciu z Lucyferem znalazł się w pułapce. Tessa uwolniła go spod głazu, który przygniótł jego nogi. Profesor wyczuł jej potencjał i wyjaśnił, że jest ona mutantem, tak jak on. Młoda dziewczyna postanowiła zabrać go do szpitala, po drodze napotkali konwój ONZ z pomocą humanitarną, który zaatakowali bandyci. Tessa rozprawiła się z nimi krwawo i bezlitośnie.

Nie wiadomo ile lat później, ale w czasie gdy Xavier kompletował swój pierwszy zespół mutantów drogi jego i Sage znów się zeszły. Profesor znając potencjał jej zdolności, który czynił z niej idealnego szpiega [Jej umysł był niewrażliwy na sondy telepatyczne - dop. sondowniczy sondownik Idanow] zrekrutował ją w tajemnicy i przygotował do tego, aby infiltrowała szeregi Hellfire Club. Miała mieć na oku Sebastiana Shaw, mutanta, który szybko piął się w górę po szczeblach tej organizacji.  

Shaw bardzo szybko zauważył przydatność Tessy i wkrótce "żywy komputer" niemal nigdy nie odstępował jego boku. Widząc jej wartość dla swego konkurenta, Donald Pierce, pretendent do pozycji przywódcy Hellfire Club, porwał ją i próbował doprowadzić do przewrotu. Nie powiodło mu się jednak, gdyż interweniowali New Mutants, którzy uratowali Tessę. Choć służyła Sebastianowi, to zawsze potajemnie starała się pomóc uczniom Xaviera, którymi zainteresował się Hellfire Club. Gdy organizacja zainteresowała się młodą Bettsy Braddock Sage ostrzegła ją, aby ta trzymała się z daleka. To zapewne uratowało Psylocke przed podzieleniem losu Phoenix.

Młoda mutantka znów znalazła się w opałach, gdy dzięki niej Shaw wygrał zakład w karty z bogatym i wpływowym Eliasem Boganem [Stawką była Emma Frost - dop. "all-in" Idanow]. Upokorzony bogacz dopadł kobietę odpowiedzialną za jego porażkę i podczas mentalnych tortur naznaczył jej twarz tatuażami. Nim mógł posunąć się dalej Storm odbiła ją z niewoli. Okres pracy pod przykrywką dobiegł końca i Sage schroniła się w szeregach X-Men przed gniewem Bogana. Aby znów jej nie odkrył musiała zdusić swoje zdolności telepatyczne i skupić się na swych zdolnościach analitycznych.

Gdy Storm zaczęła kompletować zespół X-Treme X-Men, który miał odzyskać pamiętniki przepowiadającej przyszłość Destiny, Sage była oczywistym wyborem. Gdy podczas walki z Vargasem Beast został ciężko ranny, Tessa aby uratować mu życie wyzwoliła w nim drugorzędna mutację, której czynnik samo gojący go uratował. Podczas inwazji z innego wymiaru na Madripoor jej analityczne zdolności okazały się nieocenione, gdy kierowała obroną na wielu frontach.

Zanim X-Men stoczyli epicki bój na pirackiej wyspie Sage musiała zmierzyć się ze swym dawnym pracodawcą. Tessa nie pozostała obojętna Sebastianowi i gdy dotarły do niego wieści, że zasiliła szeregi X-Men natychmiast postanowił się zemścić. Jednak nawet wspomagany przez Lady Mastermind nie był w stanie pokonać nowej drużyny Storm.

Gdy okazało się, że Dzienniki Destiny to mistyfikacja Sage połączyła siły z Bishopem i wspólnie operowali jako zespół rozwiązujący zagadki kryminalne w społeczności mutantów. Podczas badania sprawy morderstwa gdzie podejrzanym był nastoletni mutant śledztwo wykazało, że stoi za nim, Elias Bogan. Potężny telepata kontrolował nastolatka i Bishop wraz Sage zginęliby w przeprogramowanej Sali Ćwiczeń, gdyby w ostatniej chwili nie przyszły im z pomocą Storm i Emma Frost.

Bogan nie dawał za wygraną i członków dawnego X-Treme X-Men zaczęła nękać nieznana telepatka. Gdy wspólnymi siłami udało się ją pokonać, okazało się, że była to Rachel Summers, którą uwolnili spod telepatycznej kontroli. Gdy posiadłość Xaviera została odbudowana po ataku Magneto [A dokładnie podszywacza Xorna - dop. pod-szyjący Idanow] i do życia powołano X.S.E. (X-Treme Sanctions Executive) Sage stała się "mózgiem" tej organizacji. Zarządzała i nadzorowała systemem komputerowym, który miał za zadanie analizować sytuację na świecie i przewidywać, gdzie będzie potrzebna interwencja X-Men. Jej zdolności przewidywania jednak nie, były w stanie jej uchronić przez wpływem technologicznej istoty zwanej Fury. Kontrolowana przez nią Sage była zagrożeniem dla Instytutu, jednak X-Men, którzy przetrwali pierwszą falę ataków ocucili ją. Kierowani przez Sage wspólnymi siłami zniszczyli Fury.

Następnie Tessa przez krótki czas obserwowała Sunspota, który wstąpił do Hellfire Club, by później wstąpić do reaktywowanego przez Pete’a Wisdoma New Exiles. Wraz z nimi stała się z jednym z najstarszych wrogów X-Men – Shadow Kingiem. Gdy bezpieczeństwo Anglii zagroził tajemniczy Albion Sage ponownie sięgnęła do szpiegowskich sztuczek, aby poznać jego intencje. Stworzyła tożsamość Diany Fox, której cele miały być podobne do tych nieznajomego. Niestety ta persona stała się tak silna, że zdominowała Sage i jako Britannia bez skrupułów zaczęła wspomagać Albiona. Dopiero starcie z New Excalibur przywróciło jej zmysły i wspólnie pokonali Bardica. Nie cieszyli się długo tym zwycięstwem, gdyż zostali wciągnięci przez skaczących pomiędzy rzeczywistościami Exiles w konflikt z Merlinem. Gdy szalony mag śmiertelnie ranił Romę ta przelała całą swoją wiedzę na temat Multiversum do umysłu Sage. Przytłoczona ogromną ilością informacji Tessa postanowiła odejść wraz z Exiles od ich siedziby, gdyż uznała, że gdyby ta wiedza wpadła w niepowołane ręce miałby to opłakane skutki dla Ziemi.

Podczas gdy Exiles wyruszali na misje, Sage zmagała się halucynacjami wywołanymi przez wspomnienia Romy. Sytuację pogorszyło pojawienie się Diany Fox, która zaczęła nękać mutantkę. Wciąż walcząc z własnymi demonami Tessa starała się pomóc Cat, która wcielała się w coraz to nowe wersje z innych rzeczywistości. Gdy Merlin zaatakował Kryształowy Pałac, siedzibę Exiles, Sage i Diana doszły do porozumienia, Fox poświęciła się by ratować Tessę, a ta zniszczyła Merlina. Tessa następnie połączyła się z Kryształowym Pałacem, ten akt poświęcenia ustabilizował tracące od pewnego spójność czasu Multiversum.

Idanow
Odpowiedniki z alternatywnych światów:

* Mangaverse Sage
* What If? Sage
* X-Men: The End Sage

Galeria postaci

Zobacz całą galerię

Uczestniczył w numerach.

Sortuj po:
Serii
Dacie
Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.