Avalon » Twórcy » Christopher Yost

Christopher Yost

Biografia

Data urodzenia:
1972-11-30
Biografia
christopher_yost.jpgChristopher Yost w 2002 roku uzyskał dyplom magistra na wydziale produkcji filmowej University of Southern California. Wtedy też zaczął staż w biurze Marvela na zachodnim wybrzeżu, gdzie popisywał scenariusze. Jeden z nich został zauważony i Yost, wraz z Craigiem Kylem, został poproszony i napisanie kilku skryptów do "X-Men: Evolution". Wyprodukowano cztery epizody ich autorstwa (X23, Dark Horizon: Part 1 & 2 oraz Target X). Zostały one bardzo ciepło przyjęte przez fanów, a wymyślona przez nich postać X23 - dziewczęcego klona Wolverine'a - okazała się tak intrygująca, że trafiła w końcu do komiksów, napisanej przez nich miniserii X-23: Innocence Lost. Emisja Evolution została zakończona, ale o dwóch zdolnych scenarzystach nie zapomniano. Yost, wraz z Craigiem Kylem, przejęli od #20 serię New X-Men i pisali ją przez 27 numerów, aż do jej zakończenia.

Przez ten czas Yost i Kyle razem planowali fabułę, a skrypty często pisywali naprzemiennie. Oboje jednak zyskali sobie oddanych fanów i przeciwników - i to z tego samego powodu. New X-Men, chociaż traktujące o najmłodszych mutantach w Instytucie Xaviera, za ich kadencji stało się chyba najmroczniejszym x-tytułem. Komiks do tej pory adresowany do dzieci i młodzieży, z miesiąca na miesiąc stał się brutalnym obrazem rzeczywistości mutantów po House of M. Panowie nie wahali się podejmować trudnych i kontrowersyjnych decyzji - uśmiercili wiele z pierwszoplanowych postaci, jakie zastali, przejmując tytuł. Jednocześnie garściami czerpali z kilkudziesięcioletniej skarbnicy historii, wykorzystując takich adwersarzy, jak Nimrod, William Stryker czy Bellasco.

x23_1.jpg x-23_target_x_1.jpg new_x-men_vol._2_20.jpg

New X-Men z bliżej nieznanych powodów zakończył się wraz z crossoverem Messiah CompleX. Jego miejsce w katalogu wydawniczym zajął chłodno przyjęty Young X-Men, zaś scenarzyści zabrali się za reaktywowany X-Force, na łamach którego nic już nie hamowało ich brutalnych i mrocznych scenariuszy.

Jak widać, Yost i Kyle bardzo często pracują razem. Wspólnie pisali jeszcze scenariusze do trzech odcinków animowanego "Fantastic Four" (Doomsday, The Cure, Annihilation), oraz drugą miniserię o X23 - X-23: Target X. Nie znaczy to jednak, że Yost nie ima się samodzielnych projektów.

x-men_emperor_vulcan_1.jpg x-force_vol._3_1.jpg secret_invasion_runaways_young_avengers_1.jpg

Napisał 6-odcinkową miniserię Emperor Vulcan, będącą spin-offem historii "Rise And Fall of the Shi'ar Empire" przedstawionej przez Eda Brubakera na łamach Uncanny X-Men, i prowadzącej do szumnie zapowiadanego eventu War of Kings. Jest autorem scenariusza filmu animowanego Next Avengers: Heroes of Tomorrow. Ponadto jest scenarzystą 3 numerów Secret Invasion: Runaways/Young Avengers oraz został wybrany przez Orsona Scott Carda na scenarzystę debiutującej w październiku komiksowej adaptacji Ender's Game (Gry Endera).

Opracował: Hotaru

Tworzone serie

Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.